Vlk arabský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxVlk arabský
alternativní popis obrázku chybí
Vlk arabský
Vědecká klasifikace
Říše živočichové (Animalia)
Kmen strunatci (Chordata)
Podkmen obratlovci (Vertebrata)
Třída savci (Mammalia)
Řád šelmy (Carnivora)
Čeleď psovití (Canidae)
Rod vlk (Canis)
Druh vlk obecný (Canis lupus)
Trinomické jméno
Canis lupus arabs
Pocock; 1934
Rozšíření vlka arabského
Rozšíření vlka arabského
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vlk arabský (Canis lupus arabs) je poddruh vlka obecného. Dříve obýval celý Arabský poloostrov, ale nyní žije jen v malé části jižního Izraele, v jižním a západním Iráku, Ománu, Jemenu, Jordánsku, Saúdské Arábii a pravděpodobně v některých místech na Sinajském poloostrově v Egyptě.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Arabský vlk je malý, přizpůsobivý, pouštní vlk. Na délku měří 70 až 80 cm a výšku v kohoutku má 40 až 65 centimetrů. Ocas je 30 až 34 cm dlouhý. Vlk váží v průměru 18 až 20 kg.[1] Jeho uši jsou v poměru k velikosti těla ve srovnání s jinými poddruhy větší, přizpůsobené k rozptýlení tělesného tepla. Arabští vlci nežijí ve velkých smečkách. Loví v párech nebo ve skupinách čítajících tři až čtyři zvířata. Vlk arabský je zvláštní tím, že nevyje.[2] V létě má krátkou, řídkou srst, ale chlupy na zádech mu dlouho zůstávají. Pravděpodobně jde o adaptaci na sluneční záření. Zimní srst je dlouhá, ale je kratší, než u „severních” vlků.[3] Arabští vlci se liší od jiných vlků tím, že prostřední dva prsty jejich tlapek jsou srostlé.[4] Na rozdíl od vlka indického má světlejší srst, je celkově menší a má úměrně menší hlavu.[5] Někteří mají žluté jiní hnědé oči. To znamená, že část populace již není čistokrevná, a že došlo ke křížení s divokými psy.

Vlk arabský

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Arabský vlk loví malá a středně velká zvířata, jako jsou hlodavci, zajíci, myši, menší antilopy a gazely. Živí se také mršinami, které najde.[6]

Útočí též na hospodářská zvířata. Zaútočí na jakékoliv domácí zvíře až do velikosti kozy. V důsledku toho je zemědělci bez váhání stříleli, trávili jedem nebo chytali do pastí.

Populace[editovat | editovat zdroj]

V Ománu se populace vlků výrazně zvýšila od té doby, co byl zakázán jejich lov. Je velmi pravděpodobné, že se výskyt na určitých místech regionu v blízké budoucnosti přirozeně obnoví. V Izraeli žije asi 100 až 150 arabských vlků v Negevské poušti a v Aravském údolí.

Vlk v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Vlk je často zmiňován v Bibli jako nepřítel, symbol zrady a dravosti a krvežíznivosti (Sírachovec 13:17 – Jak může být vlk ve spolku s beránkem?, Matouš 7:15 – Střezte se lživých proroků, kteří k vám přicházejí v rouchu ovčím, ale uvnitř jsou draví vlci.). Pokolení Benjamín, vzhledem ke svému bojovnému charakteru, bylo často přirovnáváno k vlku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arabian Wolf na anglické Wikipedii.

  1. CASTELLÓ, José R. Canids of the World. Princeton and Oxford: Princeton University Press, 2018. S. 106-107. 
  2. Lopez, Barry. Of wolves and men. [s.l.]: [s.n.], 1978. ISBN 0743249364. S. 320 s. (anglicky) 
  3. Fred H. Harrington, Paul C. Paquet. Wolves of the World: Perspectives of Behavior, Ecology, and Conservation. [s.l.]: [s.n.], 1982. ISBN 0815509057. S. 474 s. (anglicky) 
  4. Macdonald, David. The Velvet Claw. [s.l.]: [s.n.], 1992. ISBN 0563208449. S. 256 s. (anglicky) 
  5. Bright, Michael. Beasts of the Field: The Revealing Natural History of Animals in the Bible. [s.l.]: [s.n.], 2006. ISBN 1861058314. S. 346 s. (anglicky) 
  6. Group Size and Home Range of the Arabian Wolf (Canis lupus) in Southern Israel [online]. JSTOR [cit. 2007-09-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]