Vlk arabský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Vlk arabský

alternativní popis obrázku chybí
Vlk arabský
Stupeň ohrožení podle IUCN
Status iucn3.1 CR cs.svg
kriticky ohrožený
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: šelmy (Carnivora)
Čeleď: psovití (Canidae)
Rod: vlk (Canis)
Druh: Canis lupus
Poddruh: Canis lupus arabs
Binomické jméno
Canis lupus arabs
Rozšíření vlka arabského
Rozšíření vlka arabského
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Vlk arabský (Canis lupus arabs) je poddruh vlka obecného. Dříve obýval celý Arabský poloostrov, ale nyní žije jen v malé části v jižního Izraele, v jižním a západním Iráku, Ománu, Jemenu, Jordánsku, Saúdské Arábii a pravděpodobně v některých místech na Sinajském poloostrově v Egyptě.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Arabský vlk je malý, přizpůsobivý, pouštní vlk, který má výšku v kohoutku kolem 66 centimetrů a váží v průměru 18 kg. Jeho uši jsou v poměru k velikosti těla ve srovnání s jinými druhy větší, přizpůsobené k rozptýlení tělesného tepla. Arabští vlci nežijí ve velkých smečkách. Loví v párech nebo ve skupinách, čítajících tři až čtyři zvířata. Vlk arabský je zvláštní tím, že nevyje.[1] V létě má krátkou, řídkou srst, ale chlupy na zádech mu dlouho zůstávají. Pravděpodobně jde o adaptaci na sluneční záření. Zimní srst je dlouhá, ale je kratší, než u „severních” vlků.[2] Arabští vlci se liší od jiných vlků tím, že prostřední dva prsty jejich tlapek jsou srostlé.[3] Na rozdíl od vlka indického má světlejší srst, je celkově menší a má úměrně menší hlavu.[4] Někteří mají žluté oči a jiní mají hnědé oči. To znamená, že část populace již není čistokrevná, a že došlo ke křížení s divokými psy.

Vlk arabský

Potrava[editovat | editovat zdroj]

Arabský vlk loví malá a středně velká zvířata, jako jsou hlodavci, zajíci, myši, menší antilopy a gazely. Živí se také mršinami, které najde.[5]

Útočí též na hospodářská zvířata. Zaútočí na jakékoliv domácí zvíře až do velikosti kozy. V důsledku toho je zemědělci bez váhání stříleli, trávili jedem nebo chytali do pastí.

Populace[editovat | editovat zdroj]

V Ománu se populace vlků výrazně zvýšila od té doby, co byl zakázán jejich lov. Je velmi pravděpodobné, že se výskyt na určitých místech regionu v blízké budoucnosti přirozeně obnoví. V Izraeli žije asi 100 až 150 arabských vlků v Negevské poušti a v Aravském údolí.

Vlk v kultuře[editovat | editovat zdroj]

Vlk je často zmiňován v Bibli jako nepřítel, symbol zrady a dravosti a krvežíznivosti (Sírachovec 13:17 – Jak může být vlk ve spolku s beránkem?, Matouš 7:15 – Střezte se lživých proroků, kteří k vám přicházejí v rouchu ovčím, ale uvnitř jsou draví vlci.). Pokolení Benjamín, vzhledem ke svému bojovnému charakteru, bylo často přirovnáváno k vlku.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Arabian Wolf na anglické Wikipedii.

  1. Lopez, Barry(1978). Of wolves and men, 320 s. ISBN 0743249364. 
  2. Fred H. Harrington, Paul C. Paquet(1982). Wolves of the World: Perspectives of Behavior, Ecology, and Conservation, 474 s. ISBN 0815509057. 
  3. Macdonald, David(1992). The Velvet Claw, 256 s. ISBN 0563208449. 
  4. Bright, Michael(2006). Beasts of the Field: The Revealing Natural History of Animals in the Bible, 346 s. ISBN 1861058314. 
  5. Group Size and Home Range of the Arabian Wolf (Canis lupus) in Southern Israel [online]. JSTOR, [cit. 2007-09-02]. [1]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]