Vlajka prezidenta České republiky nebo také standarta prezidenta České republiky je podle zákona č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky, oficiálním státním symbolem České republiky.
Vlajka prezidenta republiky je bílá, s okrajem skládajícím se z plaménků střídavě bílých, červených a modrých. Uprostřed bílého pole je velký státní znak. Pod ním je bílý (stříbrný) nápis PRAVDA VÍTĚZÍ na červené stuze podložené žlutými (zlatými) lipovými ratolestmi.
Jediným legálním uživatelem standarty je prezident České republiky. Podmínky použití stanovuje zákon č. 352/2001 Sb., o užívání státních symbolů České republiky. Vlajku prezidenta republiky lze užít k označení:[2]
sídla prezidenta republiky v době jeho přítomnosti v České republice,
dopravního prostředku používaného prezidentem republiky.
Oficiální popis podle zákona ze dne 30. března 1920, č. 252/1920 Sb., kterým se vydávají ustanovení o státní vlajce, státních znacích a státní pečeti:[3]
„
Standarta presidentova jest bílá s okrajem skládajícím se z plaménků střídavě bílých, červených a modrých. Uprostřed bílého pole vetkán velký státní znak.
Standarta presidenta republiky je bílá, s okrajem z bílých, modrých a červených políček. V jejím středu je státní znak, po jeho stranách jsou lipové ratolesti. Pod státním znakem je heslo „Pravda vítězí“ na stuze červené barvy. Písmena nápisu jsou barvy zlaté.
Vlajka a standarta prezidenta Republiky česko-slovenské je bílá s okrajem skládajícím se z plaménků střídavě bílých, červených a modrých. Uprostřed bílého pole je vetkán znak Republiky česko-slovenské. Pod ním je na červené stuze stříbrný nápis „VERITAS VINCIT“. Nad oběma konci stuhy jsou zlaté lipové snítky o dvou[9] listech. Standarta prezidenta je čtvercového formátu.
Trestní zákoník neobsahuje hanobení státních symbolů (mezi které patří i standarta prezidenta republiky). Zákon o užívání státních symbolů z roku 2001 uvádí, že za „zneužití, úmyslné poškození nebo hrubé znevážení státních symbolů České republiky“ lze uložit pokutu do deseti tisíc korun.[10]
↑§ 5 odst. 1 zákona č. 3/1993 Sb., o státních symbolech České republiky. Dostupné online.
↑§ 10 zákona č. 352/2001 Sb., o užívání státních symbolů České republiky a o změně některých zákonů. Dostupné online.
↑§ 2 zákona č. 252/1920 Sb., kterým se vydávají ustanovení o státní vlajce, státních znacích a státní pečeti. Dostupné online.
↑Čl. 1 bod 2 vládního nařízení č. 222/1939 Sb., jímž se mění zákon ze dne 30. března 1920, č. 252 Sb. z. a n., kterým se vydávají ustanovení o státní vlajce, státních znacích a státní pečeti. Dostupné online.
↑Historie státního znaku [online]. Praha: Vláda České republiky [cit. 2014-10-30]. Dostupné online.
↑§ 3 zákona č. 163/1960 Sb., o státním znaku a o státní vlajce. Dostupné online.
↑Stenoprotokol ze společné 27. schůze Sněmovny lidu a Sněmovny národů FS ČSSR (20. dubna 1990) [online]. Praha: Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, 2010-07-18 [cit. 2014-10-30]. Dostupné online.
↑Čl. IV ústavního zákona č. 102/1990 Sb., o státních symbolech České a Slovenské Federativní Republiky. Dostupné online.