Vladimír Guth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Prof. RNDr. Vladimír Guth, DrSc.
Narození3. února 1905
Vrchlabí
Úmrtí24. června 1980 (ve věku 75 let)
Praha
Alma materPřírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy
Povoláníastronom a publicista
ZaměstnavateléAstronomický ústav Akademie věd České republiky
Astronomický ústav Slovenské akademie věd
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Vladimír Guth (3. února 1905 Vrchlabí24. června 1980 Praha) byl český astronom. Zabýval se především sledováním komet a meteorických rojů. Byl také ředitelem astronomické observatoře na Skalnatém plese na Slovensku.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vladimír Guth se narodil ve Vrchlabí. Vystudoval astronomii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde získal titul doktora přírodních věd (1929), na své alma mater se i habilitoval (1949). V letech 19281950 působil na Státní hvězdárně v Praze a na observatoři Ondřejov. V roce 1951 vystřídal Antonína Bečváře jako ředitel astronomické observatoře na Skalnatém plese. Během působení Vladimíra Gutha byla observatoř dobudována a byla začleněna do systému akademických pracovišť jako Astronomický ústav slovenské akademie věd, přičemž Vladimír Guth se stal jeho prvním ředitelem. V této době Guth pravidelně přednášel na Univerzitě Komenského v Bratislavě. Vyškolil první slovenské aspiranty.

V roce 1956 se vrátil do Astronomického ústavu Akademie věd v Ondřejově. Zde byl vedoucím oddělení meziplanetární hmoty a vedoucím observatoře. Ve stejném roce obhájil titul DrSc. Od roku 1961 externě přednášel astronomii na Univerzitě Karlově v Praze, kde byl v roce 1966 jmenován řádným profesorem. Byl zvolen členem korespondentem Slovenské akademie věd (1953) a později Československé akademie věd (1962). Zemřel 24. června 1980 v Praze.

Práce[editovat | editovat zdroj]

Hlavní oblastí vědecké činnosti Vladimíra Gutha byl výzkum meziplanetární hmoty, zejména dynamika komet a meteorických rojů. Stal se světovou kapacitou v oblasti metodiky a interpretace vizuálních pozorování meteorů. Byl zakladatelem československé meteorické školy, která se v celosvětovém měřítku získala mnoho prvenství. Věnoval se ale také dalším astronomickým problémům: od výpočtu dráhy komet přes dynamiku umělých družic až k výzkumu atmosférické extinkce. Vedl dvě expedice do SSSR za zatměním Slunce (v letech 1936 a v roce 1954). Měl zásluhu na úspěšné účasti Československa na velkých mezinárodních projektech, jako byl Mezinárodní geofyzikální rok (1957/1958) nebo program Interkosmos. Byl spoluautorem známé dvousvazkové knihy Astronomie (1954) a celkem 37 vydání Hvězdářské ročenky.

Je autorem řady původních vědeckých prací z meteorické astronomie, astrometrie a nebeské mechaniky. V letech 19591962 byl prvním prezidentem Slovenské astronomické společnosti při Slovenské akademii věd a od roku 1966 viceprezidentem Československé komise Interkosmos. Výrazem mezinárodního uznání jeho výsledků bylo jeho zvolení za předsedu komise pro meteory a meteority Mezinárodní astronomické unie (19521958), čím se stal prvním československým astronomem, který byl předsedou jednoho z výborů této společnosti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vladimír Guth na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • BARTOŠ, Petr. Guth Vladimír [online]. Hvězdárna Františka Pešty, 2017 [cit. 2018-12-27]. (Astronomové v Čechách). Dostupné online.