Vjačeslav Menžinskij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Vjačeslav Menžinskij
Vjačeslav Menžinskij v roce 1933
Vjačeslav Menžinskij v roce 1933
Narození 19.jul. / 31. srpna 1874greg.
Petrohrad
Úmrtí 10. května 1934 (ve věku 59 let)
Moskva
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Místo pohřbení Hřbitov u Kremelské zdi
Alma mater Petrohradská státní univerzita
Ocenění Řád rudého praporu
Leninův řád
Politická strana Komunistická strana Sovětského svazu
Příbuzní Ljudmila Rudolfovna Menžinskaja (sourozenec)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Menžinskij (zcela vpravo) s ostatními členy kolegia VČK v roce 1921.

Vjačeslav Rudolfovič Menžinskij (rusky Вячеслав Рудолфович Менжинский, transkripcí Vjačeslav Rudol'fovič Menžinskij; 19. srpnajul./ 31. srpna 1874greg., Petrohrad, Ruské impérium10. května 1934, Moskva, SSSR) byl sovětský politik a jediný předseda OGPU v letech 19261934.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Vjačeslav Menžinskij se narodil polským vystěhovalcům. Studoval na právnické fakultě Petrohradské univerzity v roce 1898 a v roce 1902 se připojil k Ruské sociálně demokratické dělnické straně. V roce 1905 se stal členem Petrohradské rady. V roce 1906 byl zatčen, ale podařilo se mu uprchnout. Po útěku žil v Belgii, Švýcarsku, Francii a v USA, pracoval v cizích větvích RSDDS. Po únorové revoluci roku 1917 se mohl vrátit do Ruska.

Po říjnové revoluci pracoval jako lidový komisař financí. Roku 1919 se stal členem obávané tajné policie Čeky a o pět let později, v roce 1924, místopředsedou OGPU. Po smrti Felixe Dzeržinského v roce 1926 se stal Menžinskij jeho nástupcem. Hrál velkou roli ve vedení kontrašpionážních operací, během kterých zatkl mnoho "imperialistických špionů".[zdroj?]

Jako jeden z prvních čekistů byl loajální k Josifu Stalinovi, jehož kult osobnosti se začal pomalu zvedat. Lev Trockij, který se s Menžinským setkal před revolucí, si o něm myslel, že je všední: "On se zdá víc jako stín nějakého dalšího neuskutečnitelného muže, nebo spíše jako chudá skica pro nehotový portrét."

Menžinskij strávil své poslední roky jako invalida trpící anginou pectoris, která z něho udělala člověka neschopného fyzické námahy. Záležitosti OGPU vedl v leže na pohovce ve své kanceláři v Lubjance.

Zemřel na srdeční mrtvici v roce 1934. Jeho nástupce Genrich Jagoda se těsně před smrtí přiznal, že Menžinského otrávil, což ale nelze věrohodně doložit.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vyacheslav Menzhinsky na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předseda sovětské tajné policie
Předchůdce:
Felix Dzeržinskij
20. července 192610. květen 1934
Vjačeslav Menžinskij
Nástupce:
Genrich Jagoda