Vjačeslav Menžinskij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vjačeslav Menžinskij
Vjačeslav Menžinskij v roce 1933
Narození 19.jul. / 31. srpna 1874greg.
Petrohrad
Úmrtí 10. května 1934 (ve věku 59 let)
Moskva
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Místo odpočinku Hřbitov u Kremelské zdi
Alma mater Petrohradská státní univerzita
Ocenění Řád rudého praporu
Leninův řád
Politická strana Komunistická strana Sovětského svazu
Příbuzní Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ42703227
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Menžinskij (zcela vpravo) s ostatními členy kolegia VČK v roce 1921.

Vjačeslav Rudolfovič Menžinskij (rusky Вячеслав Рудолфович Менжинский, transkripcí Vjačeslav Rudol'fovič Menžinskij; 19. srpnajul./ 31. srpna 1874greg., Petrohrad, Ruské impérium10. května 1934, Moskva, SSSR) byl sovětský politik a jediný předseda OGPU v letech 19261934.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Vjačeslav Menžinskij se narodil polským vystěhovalcům. Studoval na právnické fakultě Petrohradské univerzity v roce 1898 a v roce 1902 se připojil k Ruské sociálně demokratické dělnické straně. V roce 1905 se stal Menžinskij členem Petrohradské rady. V roce 1906 byl Menžinskij zatčen, ale podařilo se mu uprchnout. Po útěku žil v Belgii, Švýcarsku, Francii a v USA, pracoval v cizích větvích RSDDS. Po únorové revoluci roku 1917 se mohl Menžinskij vrátit do Ruska.

Po říjnové revoluci pracoval Menžinskij jako lidový komisař financí. Roku 1919 se stal členem obávané tajné policie Čeky, a o pět let později, v roce 1924 místopředsedou OGPU. Poté co Felix Dzeržinskij v roce 1926 zemřel, Menžinskij se stal jeho nástupcem. Menžinskij hrál velkou roli ve vedení kontrašpionážních operací, během kterých zatkl mnoho imperialistických špionů.[zdroj?]

Jako jeden z prvních čekistů byl Menžinskij loajální k Josifu Stalinovi, jehož kult osobnosti se začal pomalu zvedat. Lev Trockij, který se s Menžinským setkal před revolucí, si o něm myslel, že je všední: "On se zdá víc jako stín nějakého dalšího neuskutečnitelného muže, nebo spíše jako chudá skica pro nehotový portrét."

Menžinskij strávil své poslední roky jako invalida trpící anginou pectoris, která z něho udělala člověka neschopného fyzické námahy. Menžinskij vedl záležitosti OGPU v leže na pohovce ve své kanceláři v Lubjance.

Menžinskij zemřel na srdeční mrtvici v roce 1934. Jeho následník, Genrich Jagoda se těsně před smrtí přiznal, že Menžinského otrávil, což ale nelze věrohodně doložit.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Vyacheslav Menzhinsky na anglické Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Předseda sovětské tajné policie
Předchůdce:
Felix Dzeržinskij
20. července 192610. květen 1934
Vjačeslav Menžinskij
Nástupce:
Genrich Jagoda