Felix Edmundovič Dzeržinskij

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Felix Edmundovič Dzeržinskij
Felix Edmundovič Dzeržinskij
Felix Edmundovič Dzeržinskij
Narození 11. září 1877
Ivyanets
Úmrtí 20. července 1926 (ve věku 48 let)
Moskva
Příčina úmrtí infarkt myokardu
Místo odpočinku Hřbitov u Kremelské zdi
Povolání politik a mučitel
Ocenění Řád rudého praporu
Politické strany Komunistická strana Sovětského svazu
Sociální demokracie Království Polska a Litvy
Sociálně demokratická strana Litvy
Manžel/ka Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ218297 (do 1926)
Děti Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ18091067
Rodiče Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ4160803
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Felix Edmundovič Dzeržinskij (rusky Феликс Эдмундович Дзержинский, transkripcí Feliks Edmundovič Dzeržinskij), rodným jménem Felix Dzierzinski (11. září 187720. července 1926 v Moskvě) byl ruský revolucionář a sovětský politik polského původu. Byl zakladatel a velitel obávané ruské Čeky, faktické předchůdkyně pozdějšího GPU a pozdější NKVD a posléze KGB. Jednalo se o blízkého spolupracovníka Vladimíra Iljiče Lenina, s nímž se osobně znal od roku 1906, kdy se poprvé setkali na sjezdu Ruské sociálně demokratické strany ve Stockholmu.

Je všeobecně považován za jednoho ze strůjců mnoha masových vražd a bolševických represálií během Ruské občanské války v letech 19171922, během nichž zahynulo několik set tisíc lidí.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodinném sídle Dzeržinovo asi 15 km od městečka Ivjaněc v Ruském impériu (dnes v Bělorusku). Pocházel ze zchudlé polské šlechtické rodiny. V roce 1895 se stal členem tehdejší Ruské sociálně demokratické strany. V jejích řadách pak bojoval v letech 19051907 během povstání ve Varšavě, po porážce povstání byl vypovězen na Sibiř. Během cesty na Sibiř zorganizoval vzpouru vězňů a uprchl zpět do Varšavy. Byl vydavatelem dvou stranických časopisů a ilegálně působil i na území někdejšího Rakouska-Uherska, kde propagoval myšlenky proletářské revoluce a pomáhal zakládat různé ilegální anarchistické a revoluční organizace. Během svého života byl několikrát vězněn za podvratnou a ilegální činnost, první zatčení proběhlo již v roce 1897, další pak v roce 1905 a 1907. V roce 1914 zatčen v Polsku, v roce 1916 byl odsouzen carským soudem na tři roky do vězení.

Během bolševické Říjnové revoluce přijal nové poruštělé příjmení Dzeržinskij, mezi bolševiky byl přezdíván jako Železný Felix nebo Krvavý Felix. V letech 19191923 působil ve funkci lidového komisaře vnitra a dopravy (tehdejší faktická obdoba dnešního ministerstva vnitra a ministerstva dopravy), předsedal také státní Komisi pro zlepšení života dětí, od roku 1924 byl také předsedou Nejvyšší rady národního hospodářství a kandidátem politbyra ruské bolševické strany ÚV VKS(b). Zemřel v roce 1926 v Moskvě, o jeho tehdejší smrti panují dodnes neujasněné dohady, které však nebyly nikdy věrohodně historicky potvrzeny.

Předseda sovětské tajné policie
Předchůdce:
funkce neexistovala
20. prosince 191720. července 1926
Felix Edmundovič Dzeržinskij
Nástupce:
Vjačeslav Menžinskij

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]