Veľké Borové

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Veľké Borové
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška835 m n. m.
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
KrajŽilinský
OkresLiptovský Mikuláš
Tradiční regionLiptov
Veľké Borové
Veľké Borové
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha10,99 km²[1]
Počet obyvatel50 (31.12.2016)
Hustota zalidnění4,5 obyv./km²
Správa
Statusobec
StarostaKamil Jančura[2]
Vznik1646 (první písemná zmínka)
Oficiální webwww.velke-borove.sk
E-mailinfo@velke-borove.sk
Telefonní předvolba044
PSČ027 32 (pošta Zuberec)
Označení vozidel (do r. 2022)LM
NUTS511137
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Veľké Borové je malá horská obec na severním Slovensku v okrese Liptovský Mikuláš.

Obec leží na okraji Chočských vrchů, v bezprostředním okolí se nachází Kvačianská a Prosiecká dolina, krasové doliny s vápnomilnou vegetací, vodopády, ponory a vyvěračkami. V Kvačanské dolině (lokalita Oblazy) jsou dva dřevěné vodní mlýny a pila. Nad obcí se rozprostírá luční krasová plošina Svorad, nedaleko Roháče. S vedlejšími goralskými vesnicemi Malým Borovým a Huty tvoří svérázný mikroregion, sdílející společnou historii.

V roce 2016 zde žilo 50 obyvatel. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1646. V obci se nachází klasicistní římskokatolický kostel Povýšení svatého Kříže z 19. století.

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Obec leží na rozhraní Skorušinských vrchů, Chočských vrchů, Oravské vrchoviny a Zuberecké brázdy (podcelek Podtatranské brázdy), na pomezí Liptova a Oravy. Horní konec – lokalita Na chotári – se nachází přímo v sedle (900 m n. m.) tvořícím hranici regionů. Obcí protéká potok Borovianka, ústící kaňonovitým úsekem s ponorem a vodopády do Kvačianské doliny. Těsně před soutokem s Kvačiankou na Oblazech ještě zleva přibírá Ráztocký potok, tekoucí z osady Jóbova ráztoka, vytvářející úzkou rokli s 8 metrovým Ráztockým vodopádem v závěru. Na jihozápadě se nad obcí rozprostírá rozsáhlá luční krasová plošina Svorad, nesoucí název podle svatého Svorada, který zde podle legendy přebýval. Na loukách Svorad pramení potok Prosiečanka, před vstupem do Prosiecké doliny se nachází její mohutný závrtový ponor.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Obec založena pravděpodobně v 16. století goralskými osadníky z horní Oravy. První písemná zmínka je z roku 1646. Raná historie obce souvisí se sklářskou výrobou, sklářské hutě vznikly na místě nedaleké goralské obce Huty, kde probíhala i těžba křemene. Sklářská výroba trvala až do vyčerpání naleziště počátkem 19. století. Obyvatelé se zabývali chovem ovcí, soukromým zemědělstvím, případně podomním sklářstvím.

9. května 1895 blízko obce dopadl meteorit.[zdroj?]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Veľké Borové na slovenské Wikipedii.

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [PDF 937 kB]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, 2014-07-22 [cit. 2016-04-16]. S. 2. Dostupné v archivu pořízeném dne 2018-06-12. (slovensky) 
  2. Seznam zvolených starostů obcí, městských částí a primátorů měst ve volbách do orgánů samosprávy obcí [online]. Bratislava: Štatistický úrad Slovenskej republiky, rev. 2014-11-16. Kamil Jančura je v seznamu. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]