Konská (okres Liptovský Mikuláš)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Konská
Konská máj 2010 019.jpg
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 755 m n. m.
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Kraj Žilinský
Okres Liptovský Mikuláš
Tradiční region Liptov
Konská
Konská
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 11,81[1] km²
Počet obyvatel 212 (31.12.2016)
Hustota zalidnění 17,95 obyv./km²
Správa
Status obec
Starosta Ing.Miroslav Kamhal[2]
Vznik 1357 (první písemná zmínka)
Oficiální web www.konskaliptov.sk
Telefonní předvolba 044
PSČ 032 04 (pošta Liptovský Ondrej)
Označení vozidel LM
NUTS 507393
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Koňská je obec na Slovensku v okrese Liptovský Mikuláš, pod hřebenem Roháčů (Západní Tatry), ležící asi 13 km od Liptovského Mikuláše. V obci žije necelých 212 obyvatel.

Poloha[editovat | editovat zdroj]

Nachází se 13 km severovýchodně od okresního města, na okraji Liptovské kotliny a pod výběžky Západních Tater na obou březích Konského potoka. Sousedí s obcemi Jamník a Jakubovany na východě, Liptovský Ondrej na jihu a katastrálním územím Svätý Štefan (součást města Liptovský Mikuláš) na západě a severozápadě.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci je z roku 1357. Původní názvy byly Weresmihalfalua, Veresmihalfyahaza, Veresfaza, Konska, Konszka. Název Koňská se uvádí až v roce 1515. Obec vznikla původně v katastru obce Uhorská Ves na majetcích, které v roce 1309 prodal zvolenský župan Egidio. V roce 1391 patřila zemanské rodině Andreánští, část Detrichovcům. Obyvatelé se zabývali zejména zemědělstvím, pasením koní a dobytka, později byli známí jako zedníci a tesaři. V roce 1828 stálo v obci 23 domů, ve kterých žilo 221 obyvatel. V obci byla v roce 1919 postavena dřevěná zvonice, roku 1934 se na katastrálním území obce uskutečnily neúspěšné pokusy těžit uhlí. V roce 1991 se vesnice osamostatnila od sousední obce Liptovský Ondrej. Starostou obce byl v komunálních volbách v roce 2014 zvolen Ing. Miroslav Kamhal.

Cestovní ruch[editovat | editovat zdroj]

Koňská je východiskem do Západních Tater po neznačené trasách, obec leží přímo pod vrchem Baranec, na úpatí jehož se nacházejí dvě chaty Horec a Baranec. U obce se nachází železitý minerální pramen, místní nazývaný Medokýš.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Konská (okres Liptovský Mikuláš) na slovenské Wikipedii.

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [PDF 938 kB]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky [cit. 2017-11-21]. S. 1. Dostupné online. (slovensky) 
  2. Seznam zvolených starostů obcí, městských částí a primátorů měst ve volbách do orgánů samosprávy obcí [online]. Bratislava: Štatistický úrad Slovenskej republiky, rev. 2014-11-16. Ing.Miroslav Kamhal je v seznamu. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]