Uhorská Ves

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Uhorská ves
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 607 m n. m.
Stát SlovenskoSlovensko Slovensko
Kraj Žilinský
Okres Liptovský Mikuláš
Tradiční region Liptov
Uhorská Ves
Uhorská Ves
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 4,45 km²[1]
Počet obyvatel 485 (31.12.2016)
Hustota zalidnění 109 obyv./km²
Správa
Status obec
Starosta Vladimír Multáň[2]
Vznik 1230 (první písemná zmínka)
Oficiální web www.uhorskaves.sk
E-mail obecuhorskaves@alconet.sk
Telefonní předvolba 044
PSČ 032 03 (pošta Liptovský Ján)
Označení vozidel LM
NUTS 511099
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Uhorská Ves (německy: Ungereiden, maďarsky: Magyarfalu) je obec na Slovensku v Žilinském kraji v okresu Liptovský Mikuláš. Od Liptovského Mikuláše je vzdálena téměř 6 km. Počet obyvatel ke dni 31. prosinec 2016 činil 485 osob a rozloha čítá 4,45 km2. Součástí obce je i několik již zaniklých obcí.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Uhorská Ves leží v Liptovské kotlině, poblíž úpatí Nízkých a Západních Tater. Celá obec se nachází v nadmořské výšce 607 m. Uhorská Ves na severu sousedí s obcí Beňadiková, s Jamníkem na severovýchodě, Podturení na východě a Liptovským Jánem na jihu a západě.

Přes obec protéká řeka Váh a umělý bezejmenný vodní tok určený pro zavlažování polí na okraji obce, odražený ještě v Liptovském Jánu. V obci se nachází také minerální pramen Uhorčianka. Jeho hlavní složkou je kation sodíku. Tento minerální pramen je známý již od roku 1500, ale vzkříšen byl až roku 2012 po patronaci Pozemkového společenství bývalých členů urbariátu. Mezi místními obyvateli je tento pramen oblíbený i pro typickou nakyslou chuť.

Historie obce[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1234, kdy se bere jako majetek hrádku v Liptovském Jánu. U pramene Medokýš, v okolí Uhorské Vsi, se nacházela kamenná věž, kterou postavili Bogomír a jeho synové z Liptovského Jána. Věž samotná ale stála pouze od 13. do 15. století, kdy ji neznámý viník podpálil. V 15. století si zde bohatí sedláci postavili nejstarší kurie na Liptově. Podle soupisu majetku z roku 1504 byly obě dvě kurie postaveny okolo roku 1498. Uhorská Ves bývá dále zmiňována až v době 1. světové války, kdy se zde na poslední odpočinek odebralo pět vojáků z Podturně a samotné, již existující obce Uhorská Ves. V roce 1924 byla v Uhorské Vsi postavena neoklasicistní zvonice. Později byla zakoupena i hasičská stříkačka, která v současné době krášlí centrum obce.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Po roce 2011 žilo v Uhorské Vsi 459 obyvatel, z toho 440 Slováků, pět Romů a Čech. Dva zbylí obyvatelé patřili do ostatních etnických skupin a jedenáct obyvatel o sobě neposkytlo žádné informace. Z těchto obyvatel jich 157 příslušelo k evangelické církvi a 138 osob k římsko-katolické církvi. Dvě osoby příslušely i k římsko-katolické církvi.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Uhorská ves na slovenské Wikipedii.

  1. Registre obnovenej evidencie pozemkov [PDF 883 kB]. Bratislava: Úrad geodézie, kartografie a katastra Slovenskej republiky, 2014-07-22 [cit. 2016-02-05]. S. 2. Dostupné online. (slovensky) 
  2. Seznam zvolených starostů obcí, městských částí a primátorů měst ve volbách do orgánů samosprávy obcí [online]. Bratislava: Štatistický úrad Slovenskej republiky, rev. 2014-11-16. Vladimír Multáň je v seznamu. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]