Utopie (kniha)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Dřevořez pro vydání z roku 1518

Utopia (1516) je vrcholné dílo významného anglického humanisty 16. století, Thomase Mora.

Latinsky psané dílo vypráví o životě na fiktivním ostrově Utopia. Vypravěčem je námořník Rafael Hythlodaios („Tlachal“), který na Utopii strávil mnoho času a poznal tamější státní zřízení, chod země a zvyky zdejších obyvatel.

Kniha sestává ze dvou částí - Kritika společnosti a O ideálním státě; jeho vzorem je právě Utopia, jejímž předobrazem byla Anglie, do očí bijící je počet měst (54), který je shodný s počtem hrabství v soudobé Anglii či podobný tvar ostrova, jejž More popisuje.

Utopisté žijí v hojnosti, bez výjimky likvidují příživníky, žijí šťastně, skromně a prostě - navštěvují společné jídelny, společně obdělávají půdu a konají řemeslné práce.

More navazuje na Utopie svých předchůdců, za něž můžeme považovat již Platóna s jeho Ústavou.

Morovými následovníky se v dalších století stali např. Jules Verne nebo George Orwell, kteří pokračovali ve vytváření fiktivních společností, které ale často nebyly autory míněny jako nejlepší možné (právě Orwellův román 1984 je příkladem tzv. antiutopie, která líčí autorovu vizi nejhoršího možného státu).

Výklady[editovat | editovat zdroj]

K Morově Utopii existuje bohatá sekundární literatura. Mezi komentátory není shoda na tom, zda autor do fiktivní Utopie vtělil své vlastní představy o nejlepším státě, nebo naopak umělou představu ideálního státu kritizuje.

Je například zvláštní, že některé praktiky a instituce občanů Utopie (jako je snadnost rozvodu, euthanasie, existence ženatých kněží a ženských kněží) se zdají být v naprostém protikladu k Moreovým názorům (a také k učení katolické církve, jejímž byl oddaným členem).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Utopia (book) na anglické Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CRAIG, Hardin a kolektiv. Dějiny anglické literatury I. Praha : Státní nakladatelství krásné literatury a umění, 1963. S. 422.  
  • HAVLÍČEK, Aleš. Je Morův spis Utopie utopický?. Reflexe. 2006, roč. 30, s. 29-45. ISSN 0862-6901.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]