O Boží obci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
O Boží obci
Manuskript spisu De civitate Dei (1470)
Manuskript spisu De civitate Dei (1470)
Autorsvatý Augustin
Původní názevDe civitate Dei contra paganos
ZeměŘímská říše
Jazyklatina
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

O Boží obci (latinsky De civitate Dei) je spis sv. Augustina Aurelia (354-430), v němž tento církevní otec a hipponský biskup nastiňuje uspořádání společnosti. Vznikal v letech 413-425, jako reakce na vyplenění Říma Vizigóty (410).

Ve 22 knihách tohoto spisu Augustin rozvíjí myšlenku dvou obcí: civitas Dei (obec Boží) a civitas terrena (obec pozemská). V průběhu pozemských dějin nejsou obě obce odděleny, ale překrývají se; boží obec navíc není zcela identická s církví a obec pozemskou nelze identifikovat s žádným konkrétním státem. Konečné oddělení dvou obcí nastane teprve na konci časů při posledním soudu. Dějinný vývoj pak spočívá v neustálém sváru mezi těmito dvěma obcemi. Augustin se tedy odklání od cyklického pojetí času, jež v antice převládalo, a přijímá pojetí lineární: dějiny jsou realizací Božího plánu – začínají Stvořením a končí druhým příchodem Krista.

Správné jednání v boží obci řídí pokora a láska k Bohu. V pozemském pak vládne lidská pýcha, místo lásky k Bohu tu panuje jenom sebeláska: poslušnost ustupuje neposlušnosti a svornost nesvornosti.

Augustin si nepřál kněžskou nebo církevní nadvládu nad světským státem, jak o to mnozí později usilovali ve středověku. Hlavním cílem světského státu bylo zajišťovat mír a nebránit vlastnímu posmrtnému životnímu cíli člověka.

Česká vydání[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]