Umberto Nobile

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Umberto Nobile
Umberto Nobile (1926)
Umberto Nobile (1926)
Narození 21. ledna 1885
Lauro, Italské královstvíItalské království Italské království
Úmrtí 30. července 1978 (93 let)
Řím, ItálieItálie Itálie
Místo pohřbení hřbitov Flaminio
Alma mater Neapolská univerzita Fridricha II.
Ocenění Rytíř Vojenského řádu Savojska (1926)
Zlatá medaile Kongresu (1928)
velkodůstojník Řádu zásluh o Italskou republiku (1966)
Partner(ka) Hermine Speierová
Funkce member of the Constituent Assembly of Italy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Umberto Nobile (21. ledna 1885, Lauro (provincie Avellino) – 30. července 1978, Řím) byl italský generál, vzduchoplavec, objevitel a konstruktér, profesor na Neapolské univerzitě. Proslavil se zejména cestami do arktických oblastí ve vzducholodích vlastní konstrukce.

Život[editovat | editovat zdroj]

Poprvé zaznamenal velký úspěch v roce 1926, kdy spolu s Roaldem Amundsenem a L. Ellsworthem přeletěl severní pól na vzducholodi Norge, o jejíž konstrukci jej Amundsen požádal. Výprava byla částečně sponzorovaná fašistickou vládou Benita Mussoliniho, který v ní nadšeně spatřoval možnost pro proslavení Itálie a jejího vývoje v moderní vědě. Nobile za své zásluhy po ukončení expedice získal čestné členství ve fašistické straně.[1]

Pomník v Ny-Ålesundu se jmény účastníků expedice, kteří zahynuli po ztroskotání vzducholodi Italia

Mussolini chtěl jeho úspěch využít pro další propagandu, a proto podpořil jeho další polární výpravu roku 1928 na vzducholodi Italia, tentokrát nesoucí italskou vlajku. Šestnáctičlenná posádka byla téměř výhradně italská. Jedním ze dvou cizinců byl český radiolog František Běhounek. Vzducholoď při návratu z pólu ztroskotala severně od Špicberk. Při mezinárodně organizované záchranné výpravě o měsíc později zemřel polárník Amundsen. Sám Nobile byl kontroverzně zachráněn jako první švédským letcem Einerem Lundborgem, který dostal příkaz, že Nobileho musí zachránit jako prvního. Moderní studie dokazují (a potvrzuje to i Běhounek), že Nobile chtěl jako kapitán výpravy opustit místo ztroskotání jako poslední. Lundborg sám havaroval při pokusu o záchranu dalších členů posádky Italie.

Kvůli svému neúspěchu byl propuštěn z armády. Některé moderní studie naznačují, že při výpravě nechyboval, jak se po havárii tvrdilo, ale že ztroskotání pouze posloužilo jeho politickým nepřátelům, protože stále prosazoval další vývoj vzduchoplavby, zatímco vedení fašistické strany bylo spíše nakloněné výzkumu v oblasti letectví.[1] Na druhou stranu Nobilův postup (let v malé výšce namísto vystoupání nad mlhu) později zdrženlivě kritizoval i jeden z nejzkušenějších vzduchoplavců Hugo Eckener.

V letech 19321936 působil s Mussoliniho svolením jako poradce pro konstrukci vzducholodí v sovětské Moskvě. Pod jeho vedením tam bylo postaveno několik poloztužených vzducholodí. Po pobytu v USA, kde od roku 1939 vyučoval aeronautiku na Lewisově univerzitě (Lewis University) ve městě Romeoville ve státě Illinois, se v roce 1942 vrátil do Itálie. V roce 1945 byl v Itálii rehabilitován a působil tam pak jako profesor aeronautiky.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Umberto Nobile napsal mnoho knih - například „L'Italia al Polo Nord“ (Itálie na severním pólu, 1929, česky 1930 jako Katastrofa vzducholodi "Italia" na Severní točně) a „Posso dire la verità“ (Mohu říci pravdu, 1945). Mezi jeho díly je též autobiografie Červený stan (česky 1972) a populárně-historická práce Křídla nad pólem a Příběh leteckého dobytí Arktidy (česky 1979).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Peroni, Irene. "Into Thin Air" v History Today, červen 2009, str. 43-49

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]