Lincoln Ellsworth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Lincoln Ellsworth
Narození12. května 1880
Chicago
Úmrtí26. května 1951 (ve věku 71 let)
New York
Alma materThe Hill School
Povoláníobjevitel, inženýr a pilot
OceněníMedaile století Davida Livingstona (1936)
Medaile patrona (1937)
Zlatá medaile Kongresu
Honorary Scout
RodičeJames Ellsworth
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lincoln Ellsworth (12. května 1880 Chicago, Illinois26. května 1951 New York) byl americký podnikatel, letec a polární badatel. Věnoval se leteckému výzkumu Arktidy i Antarktidy. Výzkumy prováděl letadly nebo byl účastníkem expedic vykonaných vzducholodí. Svými lety přispěl podstatně k poznání Antarktidy, byl vyznamenán medailemi několika zeměpisných společností. Jeho jméno nese Ellsworthova země a Ellsworthovo pohoří v Antarktidě a také Ellsworthova letecká základna v Jižní Dakotě.

Výzkum v Arktidě[editovat | editovat zdroj]

V roce 1925 se poprvé pokusil s dvěma letadly Dornier Wal dosáhnout severního pólu společně s Amundsenem, museli však nouzově přistát a vrátit se na Špicberky. V roce 1926 se účastnil polární expedice Amundsen - Ellsworth - Nobile na vzducholodi "Norge", při níž přeletěli severní pól ze Špicberk na Aljašku. V roce 1931 byl kartografem při expedici na německé vzducholodi "Graf Zeppelin", která z Archangelska prováděla letecký průzkum země Františka Josefa a Severní země.

Vzducholoď Norge, s níž Ellsworth přeletěl severní pól

Výzkum v Antarktidě[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1933 se věnoval leteckému výzkumu Antarktidy. V letech 19331934 a 19341935 se dvakrát pokusil přeletět Antarktidu, avšak poškození letadla a nepříznivé počasí mu v tom zabránily. Teprve na konci roku 1935 se mu podařilo vykonat společně s pilotem Hollick-Kenyonem první přelet z ostrova Dundee ve Weddellově moři do stanice Little America ve Velrybí zátoce v Rossově moři. Pro mlhu museli pětkrát přistát a pro nedostatek paliva nedoletěli až k samému cíli, nýbrž několik kilometrů před ním přistáli a zbytek došli pěšky. Při letu byla objevena země, která dnes nese název Ellsworthova země a plošina Hollick-Kenyona, a také bylo poprvé spatřeno neznámé území západní Antarktidy. V letech 19381939 podnikl svou čtvrtou výpravu do oblasti Enderbyho země, avšak uskutečnil jen jediný let do vnitrozemí, při němž objevil Americké pohoří[zdroj⁠?].

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • L. Ellsworth, R. Amundsen, Our Polar Flight. New York : 1925.
  • L. Ellsworth, R. Amundsen, First Crossing of the Polar Sea. New York : 1927.
  • L. Ellsworth, Beyond Horizons. New York : 1936.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ivan Hrbek, ABC cestovatelů, mořeplavců, objevitelů. Praha : Panorama, 1979. 285 s.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]