Lincoln Ellsworth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lincoln Ellsworth
Lincoln ellsworth.jpg
Narození12. května 1880
Chicago
Úmrtí26. května 1951 (ve věku 71 let)
New York
Alma materThe Hill School
Povoláníobjevitel, inženýr a pilot
OceněníDavid Livingstone Centenary Medal (1936)
Medaile patrona (1937)
Zlatá medaile Kongresu
Honorary Scout
RodičeJames Ellsworth
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lincoln Ellsworth (12. května 1880 Chicago, Illinois26. května 1951 New York) byl americký podnikatel, letec a polární badatel. Věnoval se leteckému výzkumu Arktidy i Antarktidy. Výzkumy prováděl letadly nebo byl účastníkem expedic vykonaných vzducholodí. Svými lety přispěl podstatně k poznání Antarktidy, byl vyznamenán medailemi několika zeměpisných společností. Jeho jméno nese Ellsworthova země a Ellsworthovo pohoří v Antarktidě a také Ellsworthova letecká základna v Jižní Dakotě.

Výzkum v Arktidě[editovat | editovat zdroj]

V roce 1925 se poprvé pokusil s dvěma letadly Dornier Wal dosáhnout severního pólu společně s Amundsenem, museli však nouzově přistát a vrátit se na Špicberky. V roce 1926 se účastnil polární expedice Amundsen - Ellsworth - Nobile na vzducholodi "Norge", při níž přeletěli severní pól ze Špicberk na Aljašku. V roce 1931 byl kartografem při expedici na německé vzducholodi "Graf Zeppelin", která z Archangelska prováděla letecký průzkum země Františka Josefa a Severní země.

Vzducholoď Norge, s níž Ellsworth přeletěl severní pól

Výzkum v Antarktidě[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1933 se věnoval leteckému výzkumu Antarktidy. V letech 19331934 a 19341935 se dvakrát pokusil přeletět Antarktidu, avšak poškození letadla a nepříznivé počasí mu v tom zabránily. Teprve na konci roku 1935 se mu podařilo vykonat společně s pilotem Hollick-Kenyonem první přelet z ostrova Dundee ve Weddellově moři do stanice Little America ve Velrybí zátoce v Rossově moři. Pro mlhu museli pětkrát přistát a pro nedostatek paliva nedoletěli až k samému cíli, nýbrž několik kilometrů před ním přistáli a zbytek došli pěšky. Při letu byla objevena země, která dnes nese název Ellsworthova země a plošina Hollick-Kenyona, a také bylo poprvé spatřeno neznámé území západní Antarktidy. V letech 19381939 podnikl svou čtvrtou výpravu do oblasti Enderbyho země, avšak uskutečnil jen jediný let do vnitrozemí, při němž objevil Americké pohoří[zdroj?].

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • L. Ellsworth, R. Amundsen, Our Polar Flight. New York : 1925.
  • L. Ellsworth, R. Amundsen, First Crossing of the Polar Sea. New York : 1927.
  • L. Ellsworth, Beyond Horizons. New York : 1936.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ivan Hrbek, ABC cestovatelů, mořeplavců, objevitelů. Praha : Panorama, 1979. 285 s.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]