Přeskočit na obsah

Neapolská univerzita

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Neapolská univerzita Fridricha II.
Università degli Studi di Napoli Federico II
latinsky Universitas
Logo univerzity
Logo
Hlavní budova a Právnická fakulta
Hlavní budova a Právnická fakulta
Motto
'Ad Scientiarum Haustum et Seminarium Doctrinarum'
Rok založení1224
Typ školystátní
Vedení
RektorProf.
Počty akademiků
Bakalářských studentů44 700
Ostatních studentů33 600
Studentů celkem73 553 (2022)
Akademických pracovníků5 517 (2013)
Další informace
Počet fakult4
Rozpočet473 mil. EUR
SídloNeapol
Zeměpisné souřadnice
http://www.unina.it/
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Filozofická fakulta (S. Pietro Martire)

Neapolská univerzita Fridricha II. je přední italská univerzita, založená roku 1224 císařem Fridrichem II. Štaufským jako první státní univerzita na světě. Je to největší z pěti neapolských univerzit a na čtyřech fakultách zde studuje téměř 80 tisíc studentů.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Císař Fridrich II., který byl zároveň králem Sicílie, měl k založení univerzity několik důvodů. Jednak chtěl zajistit pro Sicílii a jižní Itálii dostatek vzdělaných lidí, chtěl tím ale také vytvořit protiváhu k severoitalským univerzitám a posílit své postavení vůči papeži. Vedle studia svobodných umění, medicíny a teologie, byla zaměřena především na studium práva a tedy vzdělávání budoucích královských úředníků. Studium se konalo hlavně v dominikánském klášteře (San Domenico maggiore), kde žil a učil také Tomáš Akvinský.

Fakt, že byla založena bez papežského souhlasu, vedl několikrát k uzavření univerzity (v letech 1443.1465 a 1490-1506) a v 17. století zažila úpadek kvůli konkurenci jiných vysokých škol. Teprve v 18. století, když na neapolský trůn přišli Bourboni, začali univerzitu podporovat. Roku 1735 vznikla katedra astronomie a roku 1754 katedry mechaniky a ekonomie, první na světě. Během 19. století počty studentů stoupaly, univerzita však sídlila v nevyhovujících budovách bývalých klášterů. Teprve roku 1884 se dočkala nové budovy, v níž její vedení sídlí dodnes. V roce 1943 univerzitu vypálila ustupující německá armáda. Po válce se Neapolská univerzita podílela na prudkém rozvoji univerzit po celé Evropě, takže je počtem studentů druhá v Itálii (za univerzitou La Sapienza v Římě) a od roku 1987 nese v názvu jméno svého zakladatele.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Univerzita se dělí na čtyři fakulty a 26 oddělení, která nabízejí několik set studijních programů.

  1. Fakulta medicíny a chirurgie
  2. Fakulta zemědělství a veterinární medicíny
  3. Fakulta humanitních a společenských věd
  4. Fakulta polytechnická a základních věd.

Hlavní sídlo univerzity je na Corso Umberto I., kampus medicíny tvoří 21 moderních budov na Rione Alto a kromě toho jsou i jednotlivá oddělení a ústavy rozmístěny na 20 dalších místech. K univerzitě patří i botanická zahrada a tři muzea: přírodovědné, zemědělské a veterinární.

Hodnocení[editovat | editovat zdroj]

Neapolská univerzita se ve světových žebříčcích QS roku 2016 umístila na 50.-100. místě (stavebnictví), 101.-150. (strojírenství, farmacie, zemědělství, fyzika, astronomie), 151.-200. právo, medicína, chemické inženýrství), 201.-250. elektronika a elektrotechnika, matematika, ekonomie), 251.-300. (biologie, IT a chemie).

Významní absolventi a učitelé[editovat | editovat zdroj]

Prezidenti Italské republiky[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Università degli Studi di Napoli Federico II na italské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]