Přeskočit na obsah

Ny-Ålesund

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Ny-Ålesund
Ny-Ålesund s přístavem
Ny-Ålesund s přístavem
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška18 m n. m.
StátNorskoNorsko Norsko
Ny-Ålesund
Ny-Ålesund
Ny-Ålesund, Špicberky
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel35
Správa
Vznik1916
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ny-Ålesund (v překladu z norštiny Nový Ålesund) je obec na Západním Špicberku, v norském souostroví Špicberky (Svalbard). Je jedním ze čtyř sídel na souostroví a nejseverněji položenou obcí na světě (nejsevernějším obývaným místem je kanadský Alert).

Leží na poloostrově Brøgger v zátoce Kongsfjorden (Královská zátoka, anglicky Kings Bay). Byla založena roku 1916 důlní společností Kings Bay Kull Company z Ålesundu, těžba uhlí zde byla ukončena po důlním neštěstí roku 1962. Sídlo je stále vlastněno a spravováno společností Kings Bay, která byla zestátněna a přejmenována.

Ny-Ålesund se stal výchozím místem polárních expedic, jako například cesty Roalda Amundsena vzducholodí Norge na severní pól roku 1926. Dnes poskytuje zázemí pro výzkumné instituce z různých zemí světa. Nachází se zde i odpalovací základna SvalRak pro start výzkumných vědeckých raket.

Obec má vlastní letiště, přístavy, poštovní úřad a Městské a důlní muzeum. K místním pamětihodnostem patří (nepoužívaná) nejsevernější železnice na světě, stožár k uvazování vzducholodí nebo busta Roalda Amundsena.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]