Tramvajová doprava v Elblągu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Původně německá tramvaj Düwag GT6 v Elblągu
Historická tramvaj Konstal 5N v Elblągu

V severopolském městě Elblągu je v provozu tramvajová doprava. Na tramvajové síti o délce přibližně 18,4 km jezdí dnes pět pravidelných linek o celkové délce 32 km. Tramvajová síť je úzkorozchodná, rozchod kolejí je 1000 mm.

Historie

V Elblągu začaly jezdit tramvaje v roce 1895. V tomto roce byly zprovozněny první dvě linky elektrických tramvají, které spojovaly městské čtvrtě se středem města. V následujících letech se tramvajová doprava rozvíjela, zastavila ji až druhá světová válka, respektive její konec, kdy bylo kobercovým bombardováním spojenců zničeno 60 % města.

Po ukončení bojů v roce 1945 byly znovuzprovozněny tři linky o délce 15 km. V 60. letech 20. století bylo v Elblągu, podobně jako v mnoha jiných, nejen polských městech, rozhodnuto o likvidaci tramvajové dopravy a jejím nahrazení dopravou autobusovou. Ropná krize v 70. letech však tyto plány překazila. Ještě předtím byla ale zrušena tramvajová trať do Sadyby o délce 2 km. První prodloužení po mnoha letech nastalo v roce 1986, kdy byla zprovozněna nová, přibližně 1,5 km dlouhá trať do sídliště Zawada na severu města. Další prodloužení na sebe nechalo čekat dalších 16 let. V roce 2002 byla uvedena do provozu další trať do Zawady (tentokrát po ulici Płk. Dąbka), která umožňuje rychlejší a kvalitnější spojení sídliště s centrem města. Zatím poslední nový úsek byl zprovozněn na konci roku 2006, kdy začaly tramvaje jezdit z konečné Ogólna (ta byla zrušena) do nové smyčky Ogólna/Broniewskiego. V blízké budoucnosti (do roku 2013) se plánuje postavit dalších 15 km nových tratí.

Zajímavostí je, že se ve městě zatím hojně vyskytují jednokolejné úseky s výhybnami. Nové tratě se však již staví jako dvojkolejné a staré se zkapacitňují přidáním druhé koleje.

Vozový park

V současné době je v provozu přibližně 45 tramvají následujících typů:

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Tramvajová doprava v Elblągu ve Wikimedia Commons