Tortilla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Příprava Tortill v San Diegu
Mexická variace

Tortilla (španělská výslovnost tortija, původním významem dortík) je druh tenkého chleba, placka, původem z španělské resp. arabské kuchyně jako placka z cizrny, která byla jako název přes španělské dobyvatele přenesena do Nového světa. Může být nejčastěji z pšeničné nebo kukuřičné mouky.

V mexické kuchyni se peče tortilla (zmiňovaná již v mayských legendách a v aztéčtině nazývaná tlaxcalli[1]) z převážně kukuřičné mouky a zpravidla slouží po zavinutí jako základ anebo příloha k mixu různých dalších ingrediencí. V Mexiku se jedná o často používaný kulinářský prvek, něco jako chléb v Evropě anebo rýže v Asii. Může se jednat o skromnou večeři nebo o bohatou hostinu – vše záleží pouze na kvalitě a pestrosti náplně.

Ve Španělsku se ale pod pojmem tortilla zpravidla rozumí španělská omeleta ze silného bramborového těsta.

Formou polotovarů se vyrábí a prodávají tortilly i v Česku.

Tortilla de patatas[editovat | editovat zdroj]

Tortilla de patatas

Tortilla de patatas je tradiční španělské jídlo, skládající se v základu z vajec, brambor, cibule a případně další zeleniny, obvykle o tloušťce 3 cm. Kromě obvyklé bezmasé tortilly se běžně vaří varianty s přidanou šunkou Jamón, nebo krevetami.

Tortilla de patatas se podává teplá, nebo i studená, nakrájená na dílky podobně jako pizza a slouží jako hlavní jídlo, nebo příloha k zelí, červenému masu, anebo rybám.

Španělská tortilla se podobá české omeletě, rozdíl je však ve způsobu přípravy, kdy se jako první připravují brambory smažením na pánvi v olivovém oleji, a až jsou měkké a částečně opečené, přidá se cibule a před dokončením rozmíchaná vejce.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Tortilla Has Many Origins [online]. Indiana Post-Tribune/Sun-Times Media, LLC via HighBeam Research, May 1999 [cit. 2012-05-03]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]