Tortilla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Příprava Tortill v San Diegu
Mexická variace

Tortilla (španělská výslovnost tortija) je placka, původem ze španělské kuchyně, která byla přes španělské dobyvatele přenesena do Nového světa, kde se ujala hlavně v Mexiku.

V mexické kuchyni se tortilla vyvinula v placku z převážně kukuřičné mouky, sloužící po zavinutí jako základ anebo příloha k mixu různých dalších ingrediencí.

V Mexiku se jedná o často používaný kulinářský prvek, něco jako chléb v Evropě anebo rýže v Asii. Může se jednat o skromnou večeři, anebo o báječnou hostinu, to vše záleží pouze na kvalitě a pestrosti náplně.

Formou polotovarů se dostaly tortilly i do České republiky.

Tortilla de patatas[editovat | editovat zdroj]

Tortilla de patatas

Tortilla de patatas je tradiční španělské jídlo, skládající se v základu z vajec, brambor, cibule a případně další zeleniny, obvykle o tloušťce 3 cm. Kromě obvyklé bezmasé tortilly se běžně vaří varianty s přidanou šunkou Jamón, nebo krevetami.

Tortilla de patatas se podává teplá, nebo i studená, nakrájená na dílky podobně jako pizza a slouží jako hlavní jídlo, nebo příloha k zelí, červenému masu, anebo rybám.

Španělská tortilla se podobá české omeletě, rozdíl je však ve způsobu přípravy, kdy se jako první připravují brambory smažením na pánvi v olivovém oleji, a až jsou měkké a částečně opečené, přidá se cibule a před dokončením rozmíchaná vejce.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]