Tořič hmyzonosný

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxTořič hmyzonosný
alternativní popis obrázku chybí
Tořič hmyzonosný rostoucí na úštěcké pahorkatině
Stupeň ohrožení podle IUCN
málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné (Liliopsida)
Řád chřestotvaré (Asparagales)
Čeleď vstavačovité (Orchidaceae)
Rod tořič (Ophrys)
Binomické jméno
Ophrys insectifera
L., 1753
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tořič hmyzonosný (Ophrys insectifera) je vytrvalá bylina z rodu tořič (Ophrys), která v České republice patří ke kriticky ohroženým druhům.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Tořič hmyzonosný je vzpřímená rostlina dosahující výšky 15–50 cm. Kvete od května do června – vnější okvětí je zelené a vnitřní okvětní načervenalé až hnědě nachové. Květ, připomínající hmyz, produkuje také vůně imitující specifické feromony zaměřené na samečky určitých vosiček, které se snaží s květem spářit a opakovanými pokusy na různých rostlinách dochází k opylování.[2]

Detail květu tořiče hmyzonosného

Stanoviště, rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Tořič hmyzonosný se vyskytuje na pastvinách, loukách nebo na křovinatých stráních, jejichž půda je dostatečně vápnitá a humózní. Je to původní evropská rostlina s výskytem od britských ostrovů přes Pobaltí a Rusko až po severní Skandinávii. Na jihu se vyskytuje od severních oblastí balkánského poloostrova přes severní Itálii až po Pyreneje.

V České republice se vyskytuje na malé lokalitě v úštěcké pahorkatině, v Českém středohoří, Polabí, na Rožďalovické tabuli nebo v Pošumaví (okolí Vimperka a Sušice). Na Moravě se tento druh pravděpodobně nevyskytuje.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. The IUCN Red List of Threatened Species 2020.3. 10. prosince 2020. Dostupné online. [cit. 2020-12-29]
  2. BORG-KARLSON, Anna-Karin, Inga Groth, Lennart Ågren and Bertil Kullenberg. Form-specific fragances from Ophrys insectifera L.. Chemoecology. Birkhäuser Basel, 1993, s. 39–45. DOI:10.1007/BF01245895. (anglicky) 
  3. RAK, Lubomír. OPHRYS INSECTIFERA L. – tořič hmyzonosný / hmyzovník muchovitý [online]. 2007-7-7 [cit. 2015-05-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]