Tlustoklasec žlutý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wikipedie:Jak číst taxoboxTlustoklasec žlutý
alternativní popis obrázku chybí
Tlustoklasec žlutý (Pachystachys lutea)
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád hluchavkotvaré (Lamiales)
Čeleď paznehtníkovité (Acanthaceae)
Rod tlustoklasec (Pachystachys)
Binomické jméno
Pachystachys lutea
Nees
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tlustoklasec žlutý (Pachystachys lutea) je zajímavá tropická keřovitá rostlina která bývá pěstována, v mírném pásmu jako kontejnerová, pro svá svíčkovitá zlatožlutá květenství s bílými květy. Je jedním z asi deseti druhů rodu tlustoklasec.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Tato původem tropická rostlina pochází se severozápadu Jižní Ameriky, z oblasti podhůří centrálních And. Místo původu leží převážně na současném teritoriu Peru a částečně zasahuje do Brazílie a Ekvádoru. Vyrůstá tam v nadmořských výškách asi od 230 do 1100 m na březích řek, v lesních lemech i na okrajích strží a skalnatých útesů.

Požaduje dostatečně osvětlené místo bez přímého poledního úpalu a průběžně dostatek vláhy a vysokou vzdušnou vlhkost, ne však přemokřenou zeminu. V přírodě roste i v kamenité půdě, množství květů ale závisí od dostatku živin.[1][2]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Květenství s jazykovitými květy

Větvený neopadavý keř dorůstající do výše okolo 1 m (v tropické domovině i 1,5 m). Jeho větve porůstají vstřícnými listy s oválnými až vejčitými čepelemi které bývají dlouhé 10 až 15 cm a široké 2 až 4 cm. Světle až středně zelené listy s matným leskem jsou po obvodě slabě zvlněné, mají vyniklou zpeřenou žilnatinu a na koncích tupou špičku.

Na vrcholech výhonů se vytvářejí vzpřímená, klasovitá květenství kuželovitého tvaru až 15 cm dlouhá a 4 cm široká se zlatožlutými srdčitými i 2,5 cm dlouhými listeny které rostou ve čtyřech sloupcích. Z paždí listenů postupně vyrůstají bílé trubkovité dvoupyské květy dosahující délky do 4 cm. Listeny přetrvávají po několik týdnu, květy vadnou po dvou až třech dnech. V zemích původu kvete od března do září. Plody jsou nenápadné tobolky.[1][2][3]

Význam[editovat | editovat zdroj]

V tropických zemích je tlustoklasec žlutý s oblibou vysazován jako vytrvalý ozdobný keř kterému je vhodné občas staré větve seřezat a donutit tak rostlinu k tvorbě nových výhonů na nichž kvete. Ve středoevropských podmínkách se nejčastěji pěstuje jako hrnkováná rostlina nebo řidčeji se jako jednoletá vysazuje na záhony. V zahradnictví se množí vrcholovými řízky které při dostatečném teple a vlhkosti za tři týdny zakoření. Pro bohaté kvetení požaduje výživnou půdu, dostatek vláhy a slunce. V zimním období nutno omezit zálivku a je možno zkrátit starší větve.

V zemích původu se používá v lidové medicíně při léčbě nachlazení, kašle a horečky.[1][3][4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c SVOBODOVÁ, Věra. BOTANY.cz: Tlustoklasec žlutý [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 20.01.2014 [cit. 2014-06-16]. Dostupné online. (česky) 
  2. a b CHRISTMAN, Steve. Pachystachys lutea [online]. Floridata.com, Tallahassee, FL, USA [cit. 2014-06-16]. Dostupné online. (česky) 
  3. a b GILMAN, Edward F. Shrubs Fact Sheets: Pachystachys lutea [online]. University of Florida, Gainesville, FL, USA [cit. 2014-06-16]. Dostupné online. (česky) 
  4. Herbář Wendys: Pachystachys lutea [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera [cit. 2014-06-16]. Dostupné online. (česky)