Tiskový úřad Svatého Stolce

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tiskový úřad Svatého Stolce
Emblem of the Holy See usual.svg
Sala Stampa Sanctae Sedis
Založeno 18. října 1966
Adresa Palazzo dei Propilei
Via della Conciliazione 54
00193 Roma
Prezident Matteo Bruni (od roku 2019)
zástupce ředitele Cristiane Murray
oficiální webové stránky
Dikasterium Římské kurie
Místnost vatikánského tiskového střediska

Tiskový úřad Svatého Stolce, nazývaný také Tiskovým střediskem Svatého Stolce (ital.: Sala Stampa della Santa Sede) má povinnost publikovat oficiální zprávy o aktivitách papeže a o různých odděleních římské kurie. Všechny projevy, zprávy, dokumenty, jakož i prohlášení vydané ředitelem, jsou zveřejněny v plném rozsahu. Tiskový úřad pracuje každý den v italštině, ačkoli texty v jiných jazycích jsou také k dispozici. Vedoucím tiskového úřadu, s titulem ředitele, je od července roku 2019 Matteo Bruni.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První informační úřad podléhající L'Osservatore Romano byl založen 20. února 1939 za účelem předávání informací přímo novinářům. Během II. vatikánského koncilu byl připraven speciální sál pro novináře účastnících se tak těchto sezení, který pokračoval v činností tak, že absorboval předchozí úřad, jenž byl od roku 1966 podřízen Papežské radě pro sdělovací prostředky (lat. Pontificium consilium de communicationibus socialibus).

Aktivita[editovat | editovat zdroj]

V roce 2015 je Tiskový úřad Svatého Stolce součástí první sekce Státního sekretariátu a pracuje v součinnosti s L'Osservatore Romano, vatikánským rádiem a vatikánskou televizí. Úkolem střediska je akreditace novinářů a správa Information Service Management (V.I.S.).

Aktuality[editovat | editovat zdroj]

V sobotu 27. června 2015, papež František, apoštolským listem ve formě mota proprio, zřídil sekretariát pro komunikaci v Římské kurii,do nějž měl být tiskový úřad začleněn.[2] Od 1. ledna 2016 je tiskový úřad podřízen tomuto dikasteriu a zároveň Státnímu sekretariátu.

V pondělí 21. prosince 2015, papež František jmenoval Dr. Grega Burkeho, dřívějšího Poradce pro komunikace z Oddělení pro všeobecné záležitosti vatikánského Státního sekretariátu Svatého stolce (klíčové oddělení v římské kurii), zástupcem ředitele tiskového úřadu.[3]

Přehled ředitelů[editovat | editovat zdroj]

Přehled zástupců ředitele[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Holy See Press Office na anglické Wikipedii a Sala stampa della Santa Sede na italské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]