Televizní vysílač Klínovec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Televizní vysílač Klínovec stojí v sousedství horského hotelu Klínovec.

Éra Svazarmu[editovat | editovat zdroj]

Klínovec byl ve snech radioamatérů ideálním místem pro umístění vysílače od poloviny padesátých let dvacátého století. Hlavní překážkou byl Tajný prostor Jáchymov, do kterého byl veřejnosti zapovězen vstup. Když dosáhli povolení ke vstupu, pokoušeli se zachytit signál našeho prvního televizního vysílače v Praze na Petřínské rozhledně. Toto povolení ke vstupu jim bylo uděleno, protože se jednalo hlavně o osoby zaměstnané v Uranových dolech Jáchymov. Veřejná bezpečnost tak v této době zjišťovala výskyt osob, pohybujících se v oblasti se sluchátky na uších a dalšími přístroji v rukách. Aby se předešlo problémům, sdružili se radioamatéři v Okresním radioklubu v Ostrově. Pro splnění svého snu se radioamatéři již spojení ve Svazarmu domluvili na spolupráci s národním podnikem Tesla Holešovice a po dvouletém jednání na vrcholu Klínovce 14. srpna 1957 vztyčili ocelový stožár. Antény na vrcholu byly nasměrované mezi Karlovy Vary a Sokolov. Samotný vysílač byl umístěn v pokoji č. 104 hotelu Klínovec. Zařízení bylo spuštěno 21. prosince 1957 a výsledek příjmu signálu z Prahy byl vynikající. Samotný stožár nalezli nadšenci na letišti v Karlových Varech. Byl ale poměrně krátký, 25 metrů, ale konstruktéři z Jáchymova pomohli a navýšili jej na metrů čtyřicet. V roce 1958 musel být vyřešen první větší problém. V blízkém St. Pölten byl zprovozněn vysílač pracující na stejné frekvenci jako Petřín, a proto vznikalo na Klínovci silné rušení. Proto bylo k patě stožáru přimontováno zařízení, které spojovalo stožár s radioreléovou stanicí v Loučné. Roku 1964 prošel vysílač na Petříně rekonstrukcí a jeho odložené vysílače byly 10. července 1965 přemístěny právě na Klínovec.

Stavba[editovat | editovat zdroj]

Dnešní železobetonová věž byla postavena v roce 1967. Slouží jako vysílač a radioreléová stanice. Vnitřní vybavení bylo hotovo a zařízení plně spuštěno v roce 1973. Věž na Zelené Hoře u Chebu je přesným dvojčetem tohoto vysílače a k jejímu spuštění došlo ve stejné době na vteřinu stejně.

1968[editovat | editovat zdroj]

V srpnu 1968 po vstupu vojsk Varšavské smlouvy byl vysílač obklíčen jednotkou vojáků SSSR a obsluha byla vyzvána k ukončení vysílání. Příslušníci československé armády ale stavbu odmítli opustit. Sovětští vojáci proto přitaženým kanónem rozstřelili transformátorovou stanici u paty věže. Personál provizorně vysílal z pokoje v hotelu a vysílání bylo přerušeno až po příjezdu sovětské tankové jednotky a pohrůžce rozstřílení celé stavby.