Multiplex (vysílání)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Další významy jsou uvedeny na stránce multiplex.

Multiplex je označení balíčku televizních a rozhlasových programů a doplňkových služeb vysílaný na jednom kanále v rámci digitálního vysílání (viz DVB-T).

DVB-T multiplexy v Česku[editovat | editovat zdroj]

Dřívější dočasné multiplexy[editovat | editovat zdroj]

Do 30. října 2008 v České republice existovaly 3 dočasné multiplexy DVB-T:

 1. Multiplex „A“
 2. Multiplex „B“
 3. Multiplex „C“

Současné multiplexy[editovat | editovat zdroj]

Podle TPP (Technického plánu přechodu z analogového na digitální televizní vysílání) vznikly v České republice následující multiplexy:

 1. Multiplex „1“ – Nazývaný též „Veřejnoprávní multiplex.“ Obsahuje všechny programy České televize a 7 stanic Českého rozhlasu. Z velké části vysílá na frekvencích, které využívalo analogové vysílání ČT2.
 2. Multiplex „2“ – Vznikl z dočasného multiplexu A.
 3. Multiplex „3“ – Vznikl z dočasného multiplexu B.
 4. Multiplex „4“ – Vznikl z dočasného multiplexu C, bude obsahovat nové televizní stanice.
 5. Multiplex „1a“ – Vznikl 1.5.2013, když Česká televize k 60. výročí vysílání umístila své programy ČT1 HD, ČT2 HD a ČT Sport HD do Regionální sítě 7 (společně s nimi šíří CS Mystery a Radio Čas). Postupně rozšiřuje pokrytí až na celoplošnou úroveň. Od 31.8.2013 šíří programy ČT :D a ČT Art. Provozovatelem je společnost Progres Digital Radima Pařízka.

Lokální multiplexy[editovat | editovat zdroj]

 1. Regionální síť 1 – Na kanále 29 pokrývá České Budějovice a jejich okolí, kanál 46 pokrývá Příbram, kanál 30 Kamýk nad Vltavou a kanál 30 Plzeň. Má přidělené i kanály pro Prahu a Hloubkov. Obsahuje kanály Regionalnitelevize.cz (všechny vysílače), TV Noe (všechny kromě Plzně), Óčko (České Budějovice), TV Kamýk (Kamýk nad Vltavou), TV Fonka (Příbram), Retro Music Television (Příbram a Plzeň), Šlágr TV (České Budějovice a Příbram) a Plzeňská 1 (část vysílání TV8 jen v Plzni). Provozuje p. Ivo Brabec.
 2. Regionální síť 2 (dříve Multiplex B plus TVú – Vysílá na kanále 59 a z vysílačů Klimkovice a Hrabyně, příděly má i pro Bruntál, Krnov a Rýmařov. Obsahuje kanály LTV a TV Noe.
 3. Regionální síť 3 (dříve Multiplex ReVi) – Vysílá na kanále 32 pro Liberec a okolí a na kanále 46 pro Jablonec nad Nisou a okolí. Obsahuje kanály RTM TV, TV Noe, Regionalnitelevize.cz a Šlágr TV. Provozuje p. Ivo Brabec.
 4. Regionální síť 4 provozovaná firmou Prague Digital TV vysílá v Praze z vysílačů Ládví, Strahov a Zelený pruh na kanálu 46 v horizontální polarizaci. Kanál a vysílače převzala po zrušené městské síti (část Multiplexu 3). Provozovatelem je společnost Prague Digital vlastněná Leošem Pohlem. Multiplex obsahuje programy TV Metropol, TV Noe, Retro Music Television, Regionalnitelevize.cz (vysílá v kódování MPEG-4), CS Mystery (taktéž vlastní Leoš Pohl) a ČT Sport HD (v MPEG-4)
 5. Regionální síť 5 – Vysílá ve Svitavách na kanále 35 a šíří vlastní program CMS TV
 6. Regionální síť 6 – Přidělen kanál 21 (horizontální polarizace, výkon 10W) Praha - Butovice. Bude šířit radniční televizi městské části Praha 13 TV13
 7. Regionální síť 7 – Majitelem je Radim Pařízek, majitel multiplexu 4, a jeho společnost Progress Digital. Od 1.5.2013 šíří část sítě ve vysokém rozlišení programy ČT1 HD, ČT2 HD a ČT Sport HD a stala se základem Multiplexu 1a. Dále také šíří programy CS Mystery a Rádio Čas. Od 31.8.2013 má šířit programy ČT :D a ČT Art.
 8. Regionální síť 8 – Provozovatelem jsou České radiokomunikace.
 9. Regionální síť 10 – Od ČTÚ získala kanály 41 (Jeseník) a 37 (Prachatice), více informací není známo
 10. Regionální síť 11 – Přidělen kanál 57 pro oblast Jihlavy
 11. Regionální síť 12 – Provozovatelem bude Czech Digital Group (provozovatel multiplexu 3), dceřiná společnost Českých radiokomunikací. Stejně jako Regionální síť 8 a Multiplexy 1 – 3 bude v Praze vysílat z žižkovského vysílače (na kanálu 47)
 12. Regionální síť 13 – Kanál 37 a pokrývat má Brno
 13. Regionální síť 15 – Z vysílače Alexandrova Rozhledna, Adamov pokrývá město Adamov a blízké okolí. Na kanále 32 vysílá stanici TV Adamov.