Teatro Olimpico

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Teatro Olimpico
Teatro Olimpico (Vicenza) - courtyard.jpg
Základní informace
Sloh renesanční architektura
Architekt Andrea Palladio
Poloha
Adresa Vicenza, ItálieItálie Itálie
Souřadnice
Další informace
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Plán divadla z roku 1776

Teatro Olimpico je historické divadlo v italském městě Vicenza, nejstarší zachované zastřešené divadlo vůbec. Postavil je v letech 1580-1585 renesanční architekt Andrea Palladio a dokončil Vicenzo Scamozzi. Od roku 1994 je divadlo součástí Světového dědictví UNESCO.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Už v roce 1555 založil Palladio ve Vicenze Olympijskou akademii, pečlivě studoval zachovaná římská divadla a ilustroval italský překlad Vitruviových knih o architektuře. Navrhoval také divadelní scény pro různá představení ve městě, například v sále radnice, dnešní Basilica Palladiana. Roku 1579 dostala Olympijská akademie povolení, aby opuštěnou pevnost na SV okraji města přestavěla na stálé divadlo. Do dosti neforemné, široké a mělké středověké budovy ve dvoře pevnosti navrhl Palladio podle římských vzorů zkrácené, poloeliptické hlediště s 13 řadami mramorových lavic, dvojitým sloupořadím po obvodu a dekorativní scenae frons (řeckou skené), ozdobnou vysokou stěnu s průchody, před níž se herci pohybovali.

Krátce po zahájení stavby Palladio roku 1580 zemřel a vedení stavby převzal jiný známý architekt, Vicenzo Scamozzi. Ten se pečlivě držel Palladiových plánů hlediště i jeviště, protože se však ukázala možnost stavbu rozšířit směrem za stěnu scény, obohatil návrh o iluzivní dekoraci. Za každým z pěti průchodů stěnou (tři v průčelí a po jednom po obou stranách) vybudoval iluzivní ulici ze dřeva a sádry a vymyslel takové osvětlení, že ulice vypadaly jako skutečné. Ač jsou jen několik metrů dlouhé, působí dojmem dlouhých ulic a jsou rozmístěny tak, že každý divák vidí aspoň do jedné z nich.

Provoz v divadle byl zahájen 3. března 1585 uvedením Sofoklovy tragédie "Oidipus král", brzy byl ale ukončen. Díky tomu se původní dekorace podivuhodně zachovaly a po obnově v roce 1997 opět slouží divadelním představením při jarních a podzimních festivalech. Jinak je divadlo přístupné návštěvníkům.

Význam[editovat | editovat zdroj]

Teatro Olimpico není nejstarší evropská divadelní budova, předchozí divadelní stavby (Ferrara 1531, Řím 1545, Mantova 1549 nebo Benátky 1565) se však nezachovaly. Architekti i divadelníci té doby je sice velmi obdivovali, ale jen jediné divadlo, totiž Scamozziho stavba v Sabionettě jím byla skutečně ovlivněna. Hlavní důvod byl patrně v tom, že evropské divadlo přestalo tak lpět na antických vzorech a dalo přednost scéně s kulisami a proscéniem s oponou.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • K. Baedeker, Northern Italy. Leipzig 1910.
  • Sir B. Fletcher, A History of Architecture. London 1948.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]