Tapisciovité

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxTapisciovité
alternativní popis obrázku chybí
Tapiscie čínská (Tapiscia sinensis)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
ŘádHuerteales
Čeleďtapisciovité (Tapisciaceae)
(F.Pax) Takht., 1987
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tapisciovité (Tapisciaceae) je malá čeleď vyšších dvouděložných rostlin z řádu Huerteales. Jsou to stromy a keře se střídavými zpeřenými listy a drobnými pětičetnými květy v hroznovitých či latovitých květenstvích. Plodem je bobule nebo peckovice. Čeleď zahrnuje pouze 5 až 7 druhů ve 2 rodech a je rozšířena v horských lesích v Číně, severním Vietnamu a v tropické Americe. V minulosti byly oba rody součástí čeledi klokočovité.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Zástupci čeledi tapisciovité jsou nevelké stromy a keře se střídavými, lichozpeřenými nebo trojčetnými, řapíkatými listy s palisty či bez palistů. [[[čepel listová|Čepele]] listů jsou na okraji pilovité. Květy jsou drobné, pravidelné, pětičetné, v hroznech nebo latách. Kalich je srostlý v krátkou až dlouhou trubku, korunní lístky jsou volné. Tyčinek je 5, jsou volné, postavené naproti kališním lístkům. Semeník je svrchní, s jedinou komůrkou, případně neúplně rozdělený do 2 komůrek. Čnělka je jediná. V každém plodolistu jsou 1 až 2 vajíčka. Plodem je bobule nebo peckovice.[1][2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Čeleď zahrnuje 5 až 7 druhů ve 2 rodech.[3] V rámci rodu tapiscie je v některých zdrojích uváděn jediný druh, tapiscie čínská,[3] zatímco v jiných jsou uváděny 2[4] nebo i 3[2] druhy. Rod je rozšířen v jižní a jihovýchodní Číně a severním Vietnamu, kde tvoří složku stálezelených a širokolistých opadavých smíšených lesů v nadmořských výškách 500 až 2500 metrů.[4][2] Rod Huertea zahrnuje 4 druhy a je rozšířen na Karibských ostrovech, ve Střední Americe od Hondurasu na jih a jihoamerických Andách od Venezuely a Kolumbie po Peru. Zástupci rodu rostou v Jižní Americe nejčastěji ve vlhkých horských lesích v nadmořských výškách kolem 3000 metrů a v některých oblastech tvoří běžnou složku vegetace.[5]

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Oba rody byly po dlouhou dobu součástí čeledi klokočovité (Staphyleaceae). V systémech APG I a APG II je čeleď Tapisciaceae ponechána nezařazená v rámci větve zvané Eurosids II. V systému APG III se objevuje v nově zavedeném řádu Huerteales.

Zástupci[editovat | editovat zdroj]

Přehled rodů[editovat | editovat zdroj]

Huertea, Tapiscia[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. WATSON, L.; DALLWITZ, M.J. The Families of Flowering Plants: Tapisciaceae [online]. [cit. 2012-06-25]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-10-09. (anglicky) 
  2. a b c KUBITZKI, K. (ed.); BAYER, C. (ed.). The families and genera of vascular plants. Vol. 5. Berlin: Springer, 2002. ISBN 978-3-642-07680-0. (anglicky) 
  3. a b c HASSLER, M. Catalogue of life. Synonymic Checklists of the Vascular Plants of the World [online]. Naturalis Biodiversity Center, 2017 [cit. 2017-12-27]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2017-12-27. (anglicky) 
  4. a b LI, De-Zhu; CAI, Jie; WEN, Jun. Flora of China: Tapiscia [online]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. SMITH, Nantan et al. Flowering Plants of the Neotropics. Princeton: Princeton University Press, 2003. ISBN 0691116946. 
  6. SKALICKÁ, Anna; VĚTVIČKA, Václav; ZELENÝ, Václav. Botanický slovník rodových jmen cévnatých rostlin. Praha: Aventinum, 2012. ISBN 978-80-7442-031-3. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]