Tagalog

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Tagalština)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tagalog (Wikang Tagalog, ᜏᜒᜃᜅ᜔ ᜆᜄᜎᜓᜄ᜔)
Počet mluvčích22,5 milionů
PísmoLatinka, baybayin
Postavení
Regulátornení stanoven
Úřední jazyknení úředním
Kódy
ISO 639-1tl
ISO 639-2není
ISO 639-3tgl
Ethnologuetgl
Wikipedie
https://tl.wikipedia.org
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Mapa rozšíření tagalogu na Filipínách

Tagalog či tagalština (výslovnost [tɐˈgaːlog]) je jedním z nejrozšířenějších jazyků Filipínské republiky. Jako svůj první jazyk jej používá přibližně 22 miliónů lidí.

Tagalog je stejně jako jeho standardizovaný protipól (zvaný filipínština) [zdroj?] základním jazykem filipínských národních médií. Je též primárním jazykem v sektoru veřejného vzdělávání. Spolu s angličtinou je užíván jako oficiální jazyk.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Slovo tagalog je odvozeno z tagá-ílog, kde tagá- znamená „pocházející“ a ílog znamená "řeka". Volně přeloženo to tedy znamená "obyvatel od řeky". O historii jazyka toho není moc známo, protože do příchodu Španělů (16. stol.), kteří jsou kolonizátory Filipín, nebyly dochovány téměř žádné texty v tomto jazyce.

První kniha, která byla napsána v tagalogu, je Doctrina Cristiana (Křesťanská doktrína) z roku 1593. Byla napsána ve španělštině a dvou verzích jazyka tagalog, jedna v abecedě Baybayin a druhá v latince.

V průběhu 333 let španělského držení Filipín (1565-1898) byly španělskými duchovními sepsány učebnice gramatiky a slovníky. Příkladem budiž Vocabulario de la Lengua Tagala, autor Pedro de San Buenaventura v roce 1613 nebo Arte de la lengua tagala y manual tagalog para la adminstración de los Santos Sacramentos (1850).

Mimo Filipíny je užívání jazyka Tagalog omezeno pouze na komunikaci uvnitř komunit filipínského etnika. Ke hrubému seznámení se s jazykem lze použít bezplatnou Učebnici české frazeologie a reálií pro Filipínce, kterou vydalo velvyslanectví České republiky v Manile.[1]

Klasifikace[editovat | editovat zdroj]

Tagalog je součástí jazykové skupiny centrálních Filipín (okolí Manily a centrální část ostrova Luzon) a patří do rodiny austronéských jazyků. Jakožto malajsko-polynéský jazyk, Tagalog úzce souvisí s jinými austronéskými jazyky jako např. indonéštinou, malajštinou, fidžijštinou, maorštinou (užívána na Novém Zélandu), havajštinou, malgaštinou (užívána na Madagaskaru), tahitštinou, chamorro (užíván na ostrově Guam a souostroví Severní Mariany), tetunštinou (užívána na Východním Timoru) a paiwanštinou (užívána na Tchaj-wanu).

Tagalog obsahuje významné součásti španělštiny, Min Nan, angličtiny, malajštiny, sanskrtu, arabštiny a některých jazyků severofilipínské jazykové skupiny jako např. Kampangan (užíván na filipínském ostrově Luzon v provincii Pampanga).

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]