Třezalka rozprostřená

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Třezalka rozprostřená

alternativní popis obrázku chybí
Třezalka rozprostřená (Hypericum humifusum)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řád: malpighiotvaré (Malpighiales)
Čeleď: třezalkovité (Hypericaceae)
Rod: třezalka (Hypericum)
Binomické jméno
Hypericum humifusum
L.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Třezalka rozprostřená (Hypericum humifusum) je bylina patřící do rodu třezalka, rostoucí roztroušeně hlavně na písčitých půdách.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Stonek[editovat | editovat zdroj]

Jednoletá až vytrvalá bylina s krátkým oddenkem. Kořenový systém může být hluboký nebo mělký, jeho rozvinutí závisí na struktuře půdy. Lodyhy jsou nitkovitě tenké, rozprostřené, poléhavé až plazivé. Dorůstají přibližně od 3 po 30 cm a na bázi mohou tvořit výhonky.

List[editovat | editovat zdroj]

Listy jsou přisedlé nebo velmi krátce řapíkaté a mají podlouhle vejčitý tvar. Jsou sivě zelené a na ploše jsou tmavě tečkované (siličné nádržky).

Květ[editovat | editovat zdroj]

Květy vyrůstají po jednom nebo tvoří chudá květenství. Jsou oboupohlavné a pravidelné. Kalich tvoří pět kališních lístků, kdy dva z nich jsou o trochu menší než ostatní. Všechny jsou celokrajné nebo jemně zubaté. Korunní lístky mají bledě žlutou nebo světle zlatožlutou barvu a na okraji jsou pokryté černými tečkami, které obsahují červené barvivo hypericin v krystalické podobě. Koruna byliny je složena z pěti plátků, které jsou o trochu delší než lístky kališní. Typické pro rod třezalky je zmnožení tyčinek. Květ třezalky rozprostřené obvykle obsahuje 15 - 20 tyčinek. Čnělka je až dvakrát delší než semeník. Kvete od června do října.[1] Plody tvoří vejčité tobolky s podélnými, málo zřetelnými žebry.

Semeno[editovat | editovat zdroj]

Semena jsou přibližně 0,5 mm dlouhá, světle hnědé barvy.[2]

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Rostlina roste na vlhčích písčitých půdách.[3] Pokrývá obnažená dna vodních ploch, paseky a příkopy u cest. Nenajdeme ji na vápenatých půdách. Nejčastěji se vyskytuje ve středních polohách a podhůří, ale areál výskytu je od nížin do horských oblastí.

Je rozšířena téměř po celé Evropě. Bylina se nevyskytuje ve Východní Evropě, na Pyrenejském a na části Balkánského poloostrova. Na území České republiky roste roztroušeně mimo oblast Jižní Moravy, kde jsou vápencové půdy.

Využití a obsažené látky[editovat | editovat zdroj]

Třezalka se využívá hojně v alternativní medicíně jako čaje, oleje a tinktury. V květech je obsaženo v krystalickém stavu červené barvivo hypericin. Ten je příčinou „nemoci ze světla“ u zvířat, která třezalku pozřela. Výhradně na světle může docházet k těžkým, dokonce smrtelným projevům otravy.

Status[editovat | editovat zdroj]

Tento druh třezalky je zařazen do kategorie ohrožených druhů (C3) a je na Červeném seznamu rostlin České republiky.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HEJNÝ, Slavomil; RNDR. SLAVÍK, Bohumil. Květena České republiky 2. Praha : Academia, 1990.  
  2. DEYL, Miloš; HÍSEK, Květoslav. Naše květiny. Praha : Academia, 2001. 690 s. ISBN 80-200-0940-X.  
  3. KREJČA, Jindřich. Velká kniha, rostlin, hornin, minerálů a zkamenělin. Bratislava : PRÍRODA a.s.. ISBN 80-07-00595-1.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]