Třídění odpadu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sběrné místo pro oddělený sběr odpadu v Nové Pace
Starší typy nádob na tříděný odpad a moderní kontejner na biologický odpad, zpracovávaný v kompostárnách
Vyprazdňování podzemního kontejneru na separovaný odpad v Praze

Třídění odpadu je sběr jednotlivých druhů odpadů (papír, sklo, plasty, bioodpad…) odděleně od ostatních. Tím se tedy rozumí správně roztříděný komunální odpad podle své materiální podstaty, který lze posléze opětovně recyklovat a znovu začlenit do výroby. Sběr odpadu probíhá ve speciálních kontejnerech řádně označených konkrétní sběrnou surovinou (plast, papír, sklo…)

Odpad se třídí, aby ho bylo možno recyklovat a tím se šetřilo přírodními zdroji, třídění odpadu má proto hlavně velký ekologický význam.

Druhy odpadu[editovat | editovat zdroj]

Papír[editovat | editovat zdroj]

Do kontejnerů na papír je v ČR možno vhazovat noviny, časopisy, kancelářský papír, reklamní letáky, knihy, sešity, krabice, lepenku, karton, papírové obaly (např. sáčky), obaly s recyklačním symbolem a kódem PAP, 20, 21 či 22. Do kontejnerů na papír se nehází mokrý, mastný nebo jinak znečištěný papír, uhlový a voskovaný papír, použité pleny a hygienické potřeby a vícevrstvé obaly.

Kontejnery na papír, plast, čiré a barevné sklo

Sklo[editovat | editovat zdroj]

Do kontejnerů na sklo je možno vhazovat nevratné láhve od nápojů, skleněné nádoby, skleněné střepy – tabulové sklo, obaly s recyklačním symbolem a kódem GL, 70, 71, 72. Do kontejnerů na sklo nevhazujeme keramiku, porcelán, autosklo, drátěné sklo a zrcadla, lahvičky od léčiv, žárovky, zářivky a výbojky

Plasty[editovat | editovat zdroj]

Kontejner na plast v Praze s neřádně vyhozenými PET láhvemi

Do kontejnerů na plasty je možno vhazovat stlačené PET láhve od nápojů, t kelímky, sáčky (i mikrotenové), fólie, výrobky a obaly z plastů, polystyrén, obaly s recyklačním symbolem a kódem PET, HDPE, LDPE, PP, PS, 1, 2, 4, 5, 6 Do kontejnerů na plasty se nehází novodurové trubky, guma, molitan, PVC, textil z umělých vláken, nádobky od léčiv, vícevrstvé obaly (např. Tetra Pak), linolea, pneumatiky, obaly od nebezpečných látek (motorový olej, chemikálie, barvy apod.) V některých městech je do kontejnerů na plasty možné vhazovat i nápojové kartony, což je na popelnici náležitě poznamenáno.

Nápojové kartony[editovat | editovat zdroj]

Speciálně upravená popelnice pro sběr nápojových kartonů; mimo jiné lišící se (od běžných) barvou

Nápojové kartony jsou obaly na bázi Tetra Pak. Jsou složené z několika vrstev. Pro sběr nápojových kartonů slouží speciálně upravené popelnice (v oranžové barvě), nebo se v některých obcích sbírají společně s plasty. Je to závislé na zavedeném sběrovém systému a možnostech recyklace. Pokud se sbírají s plasty, je popelnice označena oranžovou nálepkou „Nápojové kartony“.[1]

Bioodpad[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Bioodpad.

Do bioodpadu patří např. zbytky ovoce, zeleniny, slupky, čajový a kávový odpad; odpad ze zahrady – tráva, listí, větve a uvadlé květiny.

Nebezpečný odpad[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Nebezpečný odpad.

Patří sem např. léky (odevzdávají se v některých lékárnách), zářivky, výbojky, akumulátory, galvanické články (baterky), ledničky – mrazničky, barvy, lepidla a oleje.

Elektrotechnické výrobky[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Elektroodpad.

Naprostou většinu vysloužilých elektrotechnických výrobků je možné vrátit zpět prodejci. Součástí prodejen elektrospotřebičů jsou naprosto běžně kontejnery na oddělený sběr baterií, světelných zdrojů (zářivek, výbojek) a nově také drobných elektrospotřebičů. Většina prodejců takzvané bílé techniky, tedy kuchyňských elektrospotřebičů jako jsou myčky, ledničky, sporáky nabízí odvoz a likvidaci vysloužilých spotřebičů. Financování systému sběru a recyklace těchto výrobků je zajištěno systémem výběru „recyklačních poplatků“, které se připočítávají k ceně výrobků nových.

Systémy odděleného sběru odpadu[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Nápojové kartony

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]