Sviňucha běloploutvá

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Sviňucha běloploutvá

alternativní popis obrázku chybí
Sviňucha běloploutvá (Phocoenoides dalli)
Stupeň ohrožení podle IUCN
Málo dotčený
málo dotčený[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: savci (Mammalia)
Řád: kytovci (Cetacea)
Podřád: ozubení (Odontoceti)
Čeleď: sviňuchovití (Phocoenidae)
Rod: Phocoenoides
Andrews, 1911
Binomické jméno
Phocoenoides dalli
True, 1885
Areál rozšíření
Areál rozšíření
Synonyma
 • Phocoenoides truei
 • delfín běloploutvý
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sviňucha běloploutvá (Phocoenoides dalli) je jediný druh monotypického rodu Phocoenoides, je největším zvířetem z čeledi sviňuchovitých.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Tito kytovci jsou rozšířeni ve studenějších vodách na severu Tichého oceánu, od Kalifornského poloostrova podél západního pobřeží Spojených států amerických, Kanady a Aljašky až k pobřežím Japonska, Sachalinu a Kamčatky omývaných vodami Japonského, Ochotského a jižní části Beringová moře. Je to hlubinný druh který se u pobřeží zdržuje pouze v místech podmořských kaňonů nebo propadlin. Některé podnikají pravidelné migrační tahy ze severních oblastí k jihu v zimě a v létě nazpět v závislosti na výskytu potravy. Jsou považovány za poměrně hojný druh, jejich počet bezpečně překračuje milion jedinců.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Sviňucha běloploutvá dosahuje průměrné délky 2 m a váží až 200 kg. Tělo zvířete je zavalitější, u ocasu je ale silně zploštělé s patrným kýlem na hřbetní i břišní straně. Hlavu má malou a plošší než ostatních sviňuchy. Ploutve se nacházejí v blízkosti hlavy a jsou malé a špičaté, hřbetní je trojúhelníkovitého tvaru se zahnutým hrotem. Převážná část těla je zbarvená tmavě, na bocích jsou velké okrouhlé bílé skvrny které pokračují až v bílé břicho. Hruď, hrdlo a spodní čelist jsou tmavé. Na ploutvích je kombinace tmavé barvy se světlými skvrnami. Vzácně se vyskytují jedinci zbarveni zcela tmavě. V horní čelistí mívají na každé straně po 19 až 28, nejčastěji 22 až 24 drobných zubů, v dolní po 20 až 28, nejobvykleji 24 až 25 zubů které mají drobné výrůstky napomáhající zachycení kořisti.

Je dobrý plavec, dokáže plavat rychlostí až 30 km/hod, nad hladinu se vymršťuje jen ojediněle. Obvykle žije ve skupinkách do 20 jedinců, ojediněle je ke spatření ve skupině čítající i několik set zvířat.

Tito výhradní masožravci se za potravou potápějí do velkých hloubek, 500 m a více. Svědčí o tom obsahy žaludků ve kterých jsou nacházeny zbytky menších druhů hlubinných ryb a hlavonožců. Často loví živočichy pravidelně migrující v noci vzhůru do menších hloubek za potravou.

Rozmnožování[editovat | editovat zdroj]

Samice dosahují pohlavní dospělosti ve věku 3 až 6 roků, samci od 5 do 8 let. K páření, které probíhá února do března nebo od července do srpna, dochází pravděpodobně co 3 roky. Po březosti trvající asi 11 měsíců se rodí jedno mládě dlouhé téměř 1 m a těžké asi 25 kg. Bývá matkou kojeno a opečováno asi 2 roky; samci se o potomky nestarají. Zdá se, že samice těhotné nebo kojící se pohybují více v severních oblastech. Průměrná délka života je u sviňuchy běloploutvé odhadována na méně než 20 roků. Primárními predátory jsou žraloci a kosatky.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

Tento druh je tvořen dvěma populacemi odlišujících se od sebe mj. velikosti ploch bílé barvy, podle jedněch odborníků se jedná o barevné variety a podle jiných o poddruhy:

 • Phocoenoides dalli dalli - vyskytuje se u amerických břehu
 • Phocoenoides dalli truei - vyskytuje se u asijských břehů

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]
 • BioLib.cz – Phocoenoides dalli (Sviňucha běloploutvá) [online]. BioLib.cz, [cit. 2013-06-25]. Dostupné online.  
 • MAZÁK, Vratislav. Zvířata celého světa: Kytovci. Ilustrace Vratislav Mazák. Praha : Státní zemědělské nakladatelství, 1988. 312 s. 07-034-88. Kapitola Sviňucha běloploutvá, s. 233-234.  
 • IUCN Red List of Threatened Species: Phocoenoides dalli [online]. International Union for Conservation of Nature and Natural Resources, rev. 2012, [cit. 2013-06-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 • CULIK, Boris M.. Odontocetes, The toothed whales: "Phocoenoides dalli" [online]. UNEP/CMS Secretariat, Bonn, DE, rev. 2010, [cit. 2013-06-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 • DECKER, Jeffrey. Animal Diversity Web: Phocoenoides dalli [online]. University of Michigan Museum of Zoology, MI, USA, rev. 2002, [cit. 2013-06-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 • Phocoenoides dalli [online]. NOAA Fishering Service, Silver Spring, MD, USA, [cit. 2013-06-25]. Dostupné online. (anglicky) 
 • Phocoenoides dalli [online]. MarineBio.org, Encinitas, CA, USA, [cit. 2013-06-25]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]