Sveřep měkký

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Sveřep měkký

alternativní popis obrázku chybí
Sveřep měkký (Bromus hordeaceus)
Vědecká klasifikace
Říše: rostliny (Plantae)
Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída: jednoděložné (Liliopsida)
Řád: lipnicotvaré (Poales)
Čeleď: lipnicovité (Poaceae)
Rod: sveřep (Bromus)
Binomické jméno
Bromus hordeaceus
L.
Synonyma
  • Bromus mollis [1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sveřep měkký (Bromus hordeaceus) je středně vysoká, v poslední době se rychle rozšiřující, volně trsnatá plevelná tráva vytvářející poměrně malé a nepevné trsy, druh ze širokého rodu sveřep.

Taxonomie[editovat | editovat zdroj]

České republice roste ve dvou poddruzích:

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Roste s výjimkou severních oblastí téměř v celé Evropě a kolem Středozemního moře i v severní Africe a na západě Asie. Jako zavlečený druh se vyskytuje v mírných pásmech obou Amerik i v Austrálii.

Vyrůstá hojně hlavně v nižších polohách, v lehkých až středně těžkých půdách. Vyskytuje se na loukách, orné půdě, v sadech i ve vinicích. Často se také objevuje na místech přetvářených lidskou prací, v okolí cest a lidských obydlí, bývá součásti ruderálních společenstev.[3][4]

Podle "Florabase.cz" se sveřep měkký v ČR vyskytuje: [1]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Převážně jednoletá, nevýrazně trsnatá tráva se stébly až 60 cm vysokými. Šedozeleně zbarvená přímá, nevětvená stébla mají měkce chlupatých 2 až 5 kolének. Řídce chlupaté měkké, ploché listy dlouhé do 20 cm a široké 2 až 7 mm vyrůstají z chlupaté pochvy bez postranních oušek, jazýček je krátký a slabě roztřepený.

Květenství, z počátku vzpřímené a ve zralostí lehce převislé, je hustá, málo větvená 5 až 10 cm dlouhá lata, po odkvětu stažená. Její vzpřímené jemně chlupaté větvičky nesoucí jeden nebo dva klásky bývají kratší než jsou vejčité, slabě smáčknuté klásky dlouhé téměř 2 cm a složené z 6 až 10 kvítků. Plevy, kratší než nejbližší pluchy, jsou nestejné, dolní dlouhé 4 až 5 mm jsou 3 až 5žilné a horní dlouhé 5 až 8 mm jsou 7 až 9žilné. Střechovitě se překrývající eliptické pluchy jsou na okrajích blanité, na koncích mají dva drobné zoubky a jemnou osinu dlouhou od 5 do 10 mm. Plušky jsou menší pluch, brvité a na konci mělce dvouklané. V kvítku jsou 3 tyčinkyprašníky a svrchní semeník s pérovými bliznami vyrůstající z kvítku dole po stranách. Kvete v květnu až červenci. Ploidie 2n = 28. Plodem jsou hnědé zploštělé obilky dlouhé okolo 8 mm a široké 2,5 mm. Tisíc semen váží 3,3 gramy.[3][4][5][6][7]

Vytrvalost[editovat | editovat zdroj]

Jednoletá či ozimá, nebo dvouletá tráva rozmnožující se výhradně semeny. Z jedné rostliny vypadne po dozrání až 1500 obilek, z nichž část začne klíčit již za 10 dnů a zbytek vytváří v půdě semennou banku. Rostlinky které vyklíčí ještě koncem léta vytvoří téhož roku jen listy a květná stébla vyraší až dalším rokem (jednoletá či ozimá rostlina). Rostliny které vyklíčí na jaře příštího nebo až dalšího roku vytvoří prvého roku taktéž jen listy a stébla s květy vyrostou teprve druhým rokem (dvouletá rostlina).[8]

Využití[editovat | editovat zdroj]

V posledních létech se sveřep měkký vyskytuje častěji mezi plevelnými travinami na loukách i pastvinách. Je hodnocen jako druh jenž poskytuje malé množství a špatnou kvalitu píce. Mladé rostlinky ještě jsou spásány, starší již dobytek nežere, obilky mohou poškodit jejich trávicí ústrojí.[4][5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b ZICHA, Ondřej. BioLib.cz: Sveřep měkký [online]. BioLib, o. s., rev. 18.10.2004, [cit. 2012-12-13]. Dostupné online. (česky) 
  2. DANIHELKA, Jiří; CHRTEK, Jindřich; KAPLAN, Jan et all.. Seznam druhů rostlin v ČR [online]. Botanický ústav AV ČR, Praha – Průhonice, rev. 23.01.2011, [cit. 2012-12-13]. Dostupné online. (česky) 
  3. a b KRÁSA, Petr. BOTANY.cz: Sveřep měkký [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 02.06.2009, [cit. 2012-12-13]. Dostupné online. (česky) 
  4. a b c Kapesní atlas trav: Sveřep měkký [online]. Agrostis Trávníky, s. r. o., Rousínov u Vyškova, [cit. 2012-12-13]. Dostupné online. (česky) 
  5. a b FUKSA, et all. Multimediální výuková databáze: Sveřep měkký [online]. Česká zemědělská univerzita, Fakulta agrobiologie, KPT, Praha-Suchdol, rev. 2012, [cit. 2012-12-13]. Dostupné online. (česky) 
  6. POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Sveřep měkký [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, [cit. 2012-12-13]. S. 503. Dostupné online. (česky) 
  7. Flora of China: Bromus hordeaceus [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA, [cit. 2012-12-13]. Dostupné online. (anglicky) 
  8. DEYL, Miloš. Plevele polí a zahrad: Sveřep měkký. Praha : Československá akademie věd, 1956. 374 s. (česky)  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]