Stozrník lnovitý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxStozrník lnovitý
alternativní popis obrázku chybí
Stozrník lnovitý (Radiola linoides)
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídavyšší dvouděložné (Rosopsida)
Řádmalpígiotvaré (Malpighiales)
Čeleďlnovité (Linaceae)
Rodstozrník (Radiola)
Hill
Binomické jméno
Radiola linoides
Roth, 1788
Synonyma
  • Millegrana radiola[1]
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Stozrník lnovitý (Radiola linoides) je drobná, nenápadná, pouze do 10 cm vysoká, vlhkomilná, silně ohrožená bylina s nízkou konkurenceschopností která bývá lehce přehlédnutelná, jediný druh monotypického rodu stozrník.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Druh je rozšířen hlavně v západní, střední a na jihu severní Evropy. Ostrůvkovitě se dále vyskytuje na jihu a východě Evropy, na Blízkém východě a v severní a tropické Africe, neroste v aridních oblastech. V České republice vyrůstá v místech s větším výskytem vodních ploch, v ČecháchPodkrušnohorské pánvi, Polabí, jižních a jihozápadních Čechách a u Hradce Králové, na Moravě na Českomoravské vrchovině, Ostravsku a v okolí Hodonína.

Jeho biotopem jsou vlhké až mokré, často zaplavované a na dusík chudé písčité nebo kyselé rašelinné půdy. Vyrůstá na dnech vypuštěných rybníků, vlhkých písčinách, rašeliništích, mokřadech, březích vodních toků nebo příkopech cest a v mokrém roce i na vlhkých polích. Roste v nížinách, pahorkatinách i v podhůří, má rád dostatek tepla a vzdušnou vlhkost.[2][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jednoletá rostlina se vzpřímenou tenkou, na průřezu oblou lodyhou nejvýše 10 cm vysokou, od báze široce vidlicovitě větvenou. Lodyha porůstá přisedlými protistojnými, eliptickými neb vejčitými, jednožilovými, celokrajnými listy jež dorůstají do délky pouze 2 až 3 mm a mají tupé nebo okrouhlé vrcholy.

Ve vidlicích větví vyrůstají velmi malé čtyřčetné květy na krátkých stopkách. Trvalé zelené kališní lístky, o málo kratší než 1 mm, jsou na bázi srostlé a mají na vrcholu tři zoubky. Zaokrouhlené nebo vykrojené lopatkovité korunní lístky s krátkým nehtíkem jsou barvy bílé a bývají přibližně stejně dlouhé jako kališní. V květu jsou u báze srostlé čtyři tyčinky nečnící z květu. Semeník je tvořen čtyřmi plodolisty. Rostlina kvete v červenci a srpnu, obvykle se opyluje autogamně. Ploidie je 2n = 18.

Plod je kulatá, suchým kalichem obalená čtyřpouzdrá tobolka, jejíž každé pouzdro je děleno nepravou přepážkou na dvě jednosemenné části. Stozrník se rozmnožuje pouze semeny která jsou oválného tvaru a dlouhá jen 0,4 a široká 0,2 mm.[2][3][4][5]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Stozrník lnovitý je v ČR, stejně jako na Slovensku ((slovensky) ľanček ľanovitý), považován za kriticky ohrožený druh. Příčinou je postup při odvodňování mokřin a změnou rybničního hospodaření kdy jsou likvidovány jeho přirozené biotopy.[2][6]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. BioLib.cz – Radiola linoides (Stozrník lnovitý) [online]. BioLib.cz [cit. 2013-11-21]. Dostupné online. 
  2. a b c DÍTĚ, Daniel. BOTANY.cz: Stozrník lnovitý [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 02.11.2108 [cit. 2013-11-21]. Dostupné online. (slovensky) 
  3. a b Databáze C1 rostlin: Stozrník lnovitý [online]. Informační systém ochrany přírody, AOPK ČR, Praha [cit. 2013-11-21]. Dostupné online. 
  4. FUTÁK, Ján; BERTOVÁ, Lydia. Flóra Slovenska III: Radiola linoides [online]. VEDA, Vydavateľstvo Slovenskej akadémie vied, Bratislava, SK, 1982 [cit. 2013-11-21]. S. 510–511. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-05-31. (slovinsky) 
  5. Flora y Fauna: Radiola linoides [online]. Asturnatura, Sistema Integrado de Información Faunística y Florística Cantabríco, ES [cit. 2013-11-21]. Dostupné online. (španělsky) 
  6. GRULICH, Vít. Red List of vascular plants of the Czech Republic: 3rd edition. S. 631–645. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 21.11.2013]. Čís. 84, s. 631–645. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]