Tkanina: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 6 bajtů ,  před 10 lety
m
Odstranění linku na rozcestník Textil s použitím robota - Změněn(y) odkaz(y) na Textilie; kosmetické úpravy
m
m (Odstranění linku na rozcestník Textil s použitím robota - Změněn(y) odkaz(y) na Textilie; kosmetické úpravy)
'''Tkanina''' je plochý [[textilTextilie|textiln]]í útvar, který vzniká propojením dvou vzájemně kolmo probíhajících soustav [[nit]]í, osnovy a útku. Tím se odlišuje od jiných textilních výrobků, např. [[pletenina|pletenin]], [[krajka|krajkovin]], všívaných, nebo tzv. [[netkané textilie|netkaných textilií]].
 
V některých souhrnných údajích a podle Československé státní normy (ČSN 153110)<ref>Kovová tkanina: http://nahledy.normy.biz/nahled.php?i=1005</ref> jsou jako tkanina označovány také [[drát]]ěné mříže, síta a podobné [[kov]]ové výrobky, zhotovené tkací technikou.
Na vedlejším náčrtu je schematicky znázorněno zhotovení tkaniny:
 
Osnova se odvíjí z osnovního válu (1), jednotlivé niti procházejí ''nitěnkami'' (drátěnymi očky 2), které jsou zavěšeny na ''listu'' (3). Soustava listů tvoří tzv.''brdo'', jehož úkolem je zdvihat jednotlivé listy a vytvořit tak [[prošlup]] (4), kterým prochází zanašeč útku (5). Osnovní niti jsou dále vedeny ''paprskem'' (6) který udržuje osnovu v patřičné šíři a přirazí každý zanešený útek k hotové části tkaniny. Tato se navíjí na zbožový válec (7).
 
== Tkací stroje ==
''[[Tvíd]]'', na který se zpracovávají hrubší melanžové (z různobarevných vláken) příze převážně z vlny. Tkanina se používá hlavně na saka, kostýmy a svrchníky.
 
''[[denim|Blue denim]]'' (v češtině: tkanina na džíny) je bavlněná tkanina v képrové vazbě s osnovou obarvenou indigem a s režněbílým útkem<ref>Blue denim:http://www.die-maus.de/sachgeschichten/jeansstoff/</ref>.
 
== Výroba tkanin ==
 
== Související články ==
* [[Brokát]], [[Denim]], [[Flanel]], [[Flauš]], [[Klot]], [[Krep]], [[Manšestrová tkanina]], [[Mohér]], [[Pepito]], [[Samety a plyše]], [[Satén]], [[Smyčková tkanina]], [[Stuha]], [[Sypkovina]], [[Taft (tkanina)]], [[Velur (textil)]], [[Vazby tkanin]], [[Voál]], [[Žoržet]]
 
== Externí odkazy ==
1 118 200

editací

Navigační menu