Benedikt lékařský: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 569 bajtů ,  před 1 rokem
m
→‎Použití: doplněny další známé účinky
m (→‎Lidové názvy: opr. fmt zkolabovaný seznam (nejde o jednopoložkový))
m (→‎Použití: doplněny další známé účinky)
značky: revertováno editace z Vizuálního editoru
* '''Fytoterapie:''' Benediktu jsou připisovány mnohé léčivé účinky (latinské ''benedictus'' znamená požehnaný), zejména [[bakterie|protibakteriální]] a [[cytostatika|protinádorové]]. Podporuje a tonizuje zažívání, především tvorbu trávících šťáv a žluče. Užívá se při nemocech [[žlučník]]u a [[játra|jater]], [[dna|dně]] a revmatismu; jako [[cytostatika|cytostatikum]]. Zevně pak k hojení ran, vředů a [[ekzém]]ů. Čaj z benediktu podporuje činnost nervové soustavy. Podrobnější užití viz linky v oddíle Externí odkazy. Pozor na předávkování benediktem, vysoké dávky mohou přivodit žaludeční nevolnost až zvracení.
* '''Gastronomie:''' Benedikt je součástí bylinných směsí pro bylinné [[likér]]y, například sladkého likéru zvaného ''Benediktinka''. Sušený žlutý květ benediktu se používá jako náhrada [[šafrán]]u pro přibarvení pokrmů.
*'''Léčitelství:''' Benedikt lékařský je již od středověku uznávanou léčivou bylinou. Zlepšuje trávení, působí močopudně a udržuje optimální stav kyseliny močové. Napomáhá tvorbě mateřského mléka a ničí bakterie a viry. Uplatní se při léčbě ran a kožních chorob. Benedikt lékařský se užívá při '''nechutenství''', '''nadýmání''', '''zánětech''' žaludku, v kombinaci s řeckým senem '''podporuje kojení''' při nedostatku mateřského mléka. Pomáhá při '''virózách''', léčí '''revmatismus''' a '''dnu'''.
 
== Odkazy ==
4

editace

Navigační menu