Anthony Giddens: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Odebráno 33 bajtů ,  před 1 rokem
m
Robot: -nevhodná url; kosmetické úpravy
(doplněna kapitola vyznamenání; + kat)
m (Robot: -nevhodná url; kosmetické úpravy)
 
== Život ==
Anthony Giddens se narodil a vyrostl v Edmontonu v severním Londýně. Roku 1956 začal studium na Hullské univerzitě a roku 1961 je dokončil magisterským titulem na [[London School of Economics]]. Později získal titul PhD. na Královské koleji [[Univerzita v Cambridgi|univerzity v Cambridge]].
 
Působil na několika univerzitách, po studiu od roku 1961 nastoupil na univerzitu v Leicesteru, kde učil sociální psychologii. Od roku 1969 nastoupil na univerzitu v Cambridge a v roce 1987 se zde stal profesorem sociologie. V roce 1985 spoluzaložil akademický nakladatelský dům Polity Press.<ref>[http://www.theglobalist.com/contributors/anthony-giddens/ Anthony Giddens] – The Globalist</ref> Později nastoupil na Univerzitu Santa Barbara v Kalifornii a od roku 1997 se vrátil zpět na London School of Economics. Zde působil do roku 2003 jako ředitel a poté jako emeritní profesor. Na různých univerzitách získal 15 čestných titulů. Je členem Americké akademie věd a Čínské akademie sociálních věd.
 
=== Druhá fáze tvorby ===
V druhé fázi, která zahrnuje jeho tvorbu v 80. letech, se zabýval problematikou modernity a spadá sem i teorie strukturace společnosti, jež ho nejvíce proslavila. Tuto teorii dále rozvinul ve své knize Utváření společnosti (The Constitution of Society, 1984).
 
'''Teorie strukturace''' (The Theory of Structuration) je sociální teorie, která se zabývá vznikem a reprodukcí sociálních systémů. 
Třetí období, které navazuje od 90. let 20. století do současnosti, zasvětil globalizaci, modernitě a jejímu vlivu na společenský a osobní život. Z toho vychází i koncept politické [[třetí cesta (politika)|Třetí cesty]], jejímž ideovým otcem je právě Giddens. Významnými díly spadajícími do tohoto období jsou [[Důsledky modernity]] (''Consequences of Modernity'', 1990), Modernita a sebeidentifikace (''Modernity and Self-Identity'', 1991), Proměna intimity (''The Transformation of Intimacy'', 1992), Mezi levicí a pravicí (''Beyond Left and Right'', 1994), Třetí cesta: obnova sociální demokracie (''The Third Way: The Renewal of Social Democracy'', 1998) a Unikající svět: Jak globalizace mění náš život (''Runaway world: How Globalisation is Reshaping our lives'', 1999).
 
Anthony Giddens vidí velký příslib v nástupu [[globalizace]]. Moderní levice by podle něj neměla hlásat rovnost výsledků, ale rovnost příležitostí. Hledá třetí cestu mezi klasickou [[levice|levicí]] a [[neoliberalismus|neoliberalismem]]. Jeho kniha ''Třetí cesta'' čelila jak kritice ze strany klasické levice, tak i od [[pravice]]. Mezi její kritiky se řadí krom jiných Václav Klaus.<ref>[http://www.klaus.cz/clanky/2069 Václav Klaus: Třetí cesta a její fatální omyl] – překlad kritického příspěvku proneseného na zasedání [[Montpelerinská společnost|Montpelerinské společnosti]], 30. srpna 1999.</ref> Přesto inspirovala [[Tony Blair|Tonyho Blaira]] a [[Labouristická strana|Labouristickou stranu]], která vyhrála troje volby s programem, jehož ideová východiska vycházela z Giddensovy práce.
 
V roce 1982 přišel s pojmem [[dvojitá hermeneutika]]. K původnímu pojmu [[hermeneutika]] přidává její druhou rovinu v podobě sociálního pohledu a interpretování skutečností.<ref>{{Citace monografie
| jméno2 =
| titul = Social Theory and Modern Sociology
| urloclc = https://www.worldcat.org/oclc/897532474
| vydání =
| vydavatel = John Wiley & Sons
{{Autoritní data}}
{{DEFAULTSORT:Giddens, Anthony}}
 
[[Kategorie:Angličtí sociologové]]
[[Kategorie:Členové Labouristické strany]]
421 150

editací

Navigační menu