Skřípina kořenující

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jak číst taxoboxSkřípina kořenující
alternativní popis obrázku chybí
Skřípina kořenující na obr. vlevo
Vědecká klasifikace
Říšerostliny (Plantae)
Podříšecévnaté rostliny (Tracheobionta)
Odděleníkrytosemenné (Magnoliophyta)
Třídajednoděložné (Liliopsida)
Řádlipnicotvaré (Poales)
Čeleďšáchorovité (Cyperaceae)
Rodskřípina (Scirpus)
Binomické jméno
Scirpus radicans
Schkuhr, 1793
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Skřípina kořenující (Scirpus radicans) je vytrvalá rostlina, druh ze širokého rodu skřípina, vyrůstá na vlhkých až mokrých stanovištích a nevadí ji ani trvalé zaplavení kořenů vodou. Je to původní druh české květeny, který je v současnosti ohrožen vymizením.

Výskyt[editovat | editovat zdroj]

Rostliny tohoto druhu rostou v širokém, ale nespojitém eurosibiřském areálu. V Evropě se vyskytují ve Střední a Východní Evropě, na jihu Skandinávie i severu Apeninského a Balkánského poloostrova. Další část areálu výskytu je od Uralu východním směrem přes Sibiř až po Koreu a Japonsko.

České republice roste skřípina kořenující jen roztroušeně, nejbohatší místa výskytu jsou v jižních Čechách.[1][2]

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Roste ve vlhkých, výživných, bahnitých nebo písčitých půdách. Nejčastěji ji lze nalézt na březích řek a vodních nádrží, v příkopech, kanálech s líně tekoucí vodou nebo na dnech vypuštěných rybníků. Není náročná na teplo, vyskytuje se od nížin až do podhůří a nevadí ji kolísání hladiny vody.[1][3]

Popis[editovat | editovat zdroj]

Vytrvalá, hustě trsnatá bylinalodyhami 50 až 100 cm vysokými. Nižší, neplodné lodyhy se obloukovitě ohýbají k zemi a na koncích zapouštějí kořínky. Přímé, ostře tříhranné lodyhy jsou porostlé pochvamijazýčky a z nich vyrůstají tmavě zelené, ploché, kýlnaté, asi 1 cm široké listy, které jsou po obvodě drsné a často přerůstají lodyhu.

Na konci lodyhy roste bohatě rozvětvený, volný kružel, který bývá podepřen dvěma neb třemi listeny. Květenství je tvořeno mnoha větvemi s jednotlivými, 5 až 8 mm dlouhými, vejčitě kopinatými klásky s větším počtem oboupohlavných kvítků. Plevy rostou ve spirále a jsou bez osin, spodní bývají prázdné. Okvětní lístky jsou nahrazeny jen šesti dlouhými, hladkými štětinkami, tři tyčinky nesou podlouhlé prašníky a svrchní semeník čnělku s tříramennou bliznou. Kvítky jsou větrosnubné a rozkvétají v červnu až srpnu.

opylených kvítků vzniknou trojhranné, světle žluté, asi 1 mm velké nažky vypouklé na jedné nebo dvou stranách.[1][2][3]

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Skřípina kořenující se v přírodě České republiky, obdobně jako na Slovensku, vyskytuje poměrně vzácně, je omezována likvidaci potřebných biotopů. V „Červeném seznamu cévnatých rostlin České republiky“ z roku 2012 byla zařazena mezi ohrožené druhy (C3).[1][4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c d DÍTĚ, Daniel. BOTANY.cz: Skřípina kořenující [online]. O. s. Přírodovědná společnost, BOTANY.cz, rev. 29.07.2011 [cit. 2016-03-22]. Dostupné online. (slovensky) 
  2. a b LIANG, Song-Yun; TUCKER, Gordon C. Flora of China: Scirpus radicans [online]. Missouri Botanical Garden, St. Louis, MO & Harvard University Herbaria, Cambridge, MA, USA [cit. 2016-03-22]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. a b POLÍVKA, František. Názorná květena zemí koruny české: Skřípina kořenující [online]. Wendys, Zdeněk Pazdera, 1901 [cit. 2016-03-22]. S. 576. Dostupné online. 
  4. GRULICH, Vít. Red List of vascular plants of the Czech Republic: 3rd edition. S. 631–645. Preslia [online]. Botanický ústav, AV ČR, Průhonice, 2012 [cit. 22.03.2016]. Roč. 84, čís. 3, s. 631–645. Dostupné online. ISSN 0032-7786. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]