Schrattenberg

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Schrattenberg
farní kostel svatého Jana Křtitele
farní kostel svatého Jana Křtitele
Schrattenberg – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška199 m n. m.
Časové pásmoStředoevropský čas / Středoevropský letní čas
StátRakouskoRakousko Rakousko
Spolková zeměDolní Rakousko
OkresMistelbach
Schrattenberg
Schrattenberg
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha19,1 km²
Počet obyvatel810 (2018)[1]
Hustota zalidnění42,3 obyv./km²
Správa
Statusobec
StarostaKarl Polz
Oficiální webwww.tiscover.at/schrattenberg/
E-mailgemeinde@schrattenberg.gv.at
Adresa obecního úřaduHauptstraße 25
2172 Schrattenberg
Telefonní předvolba02555
PSČ2172
Označení vozidelMI
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Schrattenberg je obec v okrese Mistelbach v oblasti Weinviertel Dolního Rakouska. Obec leží nedaleko hranice, s moravskými Valticemi ji spojuje hraniční přechod. Z 19,18 km² katastrálního území je 9,98 % zalesněno, významnou část výměry představují vinice. Žije zde 810[1] obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka se objevila roku 1184. Nálezy z doby bronzové ale ukazují, že dějiny tohoto místa sahají mnohem dále.

V roce 1725 byly ve Schrattenbergu sádky pro ryby. (Dr. Vladimír Voldán: O archivu valtického panství a velkostatku. Zprávy okresního vlastivědného muzea v Mikulově, září - prosinec 1959.)

Obecní znak[editovat | editovat zdroj]

Popis: modročervený svisle rozštěpený štít, napravo modrý se zlatým listem a hrozny na vinné révě, vlevo červený, rozdělený třemi stříbrnými oblouky.

Vývoj počtu obyvatel[editovat | editovat zdroj]

Podle výsledků sčítání obyvatelstva měla obec v roce 2001 899 obyvatel. 1991 měla obec 987, 1981 1039 a v roce 1971 1158 obyvatel.

Politika[editovat | editovat zdroj]

Starostou obce je Karl Polz, vedoucím úřadu Helmut Kaufmann. V obecní radě je po obecních volbách v roce 2005 15 křesel s následujícími mandáty: OVP 13 a SPO 2.

Hospodářství a infrastruktura[editovat | editovat zdroj]

Nezemědělských pracovních míst bylo v roce 2001 26. V zemědělských a lesnických podnicích po roce 1999 bylo 154 pracovních míst. Výdělečně činných v bydlišti podle sčítání obyvatel v roce 2001 bylo 394, to představovalo 44.27 %.

Schrattenberg je nejvýraznější s pěstováním červených vín u brněnské silnice. Hlavními odrůdami jsou Zweigeltrebe, Blauburger a modrý Portugal. Vinařské společenství od roku 1989 vyrábělo jakostní červené víno pod známkou „Schratt“.

Turismus[editovat | editovat zdroj]

Přes schrattenberské vinice, lesy a sklepní ulice vede značená turistická a cyklistická stezka. Mezi vesnicí a nedalekými Valticemi vede „stezka bosou nohou“ s jedenácti zastávkami.[2]

Jiné[editovat | editovat zdroj]

Divadelní spolek[editovat | editovat zdroj]

Z ústního podání je známo, že se ve Schrattenbergu divadlo hrálo již před mnoha desetiletími. Kdy přesně se s divadlem začalo a jaké hry se hrály, může se jen matně rekonstruovat, protože neexistují žádné záznamy.

Fotografie z posledních dvaceti let ukazují tehdejšího mladého řidiče a současného vedoucího divadelní scény Rudolfa Ebnera.

Slabší ročníky a všestranné zájmy mládeže zachraňuje rok od roku „Divadelní skupina katolické mládeže“.

Roku 1989 se rozhodlo, že se založí charakteristický divadelní spolek, do kterého se přizvou všichni dřívější divadelníci a budoucí spolek se opět zaktivizuje. Dne 1. září 1989 se sešlo v hostinci Hösch první zasedání a divadelní spolek ve Schrattenbergu byl oficiálně založen. Oficiální název zní „Verein Laienbühne Schrattenberg“ (Ochotnický divadelní spolek) a první úspěšné divadelní představení se odehrálo v rámci 1. valné hromady dne 13. ledna 1990.

Dosavadní produkce:

  • klasické hry: Johann Nestroys Lumpazivagabundus, Ferdinand Raimunds Der Bauer als Millionär, Ludwig Anzengrubers Der Meineidbauer sowie Die Kreuzlschreiber
  • tradiční lidové hry: S’Nullerl, Heimweh am Wolgastrand, Bruder Martin und als Welturaufführung das Volksstück Der Jäger von Fall
  • veselohry a komedie: Charleys Tante, Der Mustergatte, Pension Schöller, Boeing-Boeing, Keine Leiche ohne Lilly, Das lebenslängliche Kind, Liebe mit 100 PS, Arsen und Spitzenhäubchen, Das Geld liegt auf der Bank, Mit besten Empfehlungen, Außer Kontrolle und Der Meisterboxer
  • Der Bockerer, Besuchszeit

Divadelní představení hry „Im weißen Rössl“ před radnicí ve Schrattenbergu v roce 2003 se zdařilo. Byla to první známá opereta v exteriéru. V roce 2005 následovala hra „Hofrat Geiger“.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Schrattenberg na německé Wikipedii.

  1. a b Einwohnerzahl 1.1.2018 nach Gemeinden mit Status, Gebietsstand 1.1.2018. Dostupné online. [cit. 2019-03-09]
  2. Stezka bosou nohou. www.zamek-valtice.cz [online]. [cit. 2021-08-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]