Sanacht

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Sanacht
Nebka
Část reliéfu, zobrazující faraona. K vidění v Britském muzeu.
Část reliéfu, zobrazující faraona. K vidění v Britském muzeu.
Doba vlády2610–2593 př. n. l.[1]

18–19 nebo 5–7 let (Manetho)

19 let (Turínský královský papyrus)
Rodné jméno
<
V30D28Z1
>
Horovo jméno
G5<h1
V18N35

M3
h1>O33
Narození27. století př. n. l.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sanacht, možná také Nebka, byl prvním nebo druhým faraonem 3. dynastie ve starověkém Egyptě. Vládl přibližně v letech 2610–2593 př. n. l.[1][2]

Nejasnosti kolem faraona[editovat | editovat zdroj]

Kolem tohoto faraona panují velké nejasnosti. Některé zdroje říkají, že Sanacht a Nebka jsou jedna a ta samá osoba. Nebka je uveden jako první faraon 3. dynastie jak v Turínském listu tak i v Abydoském královském seznamu a uvádí jej tak i Manehto. Tuto domněnku dokládá i pečeť, která byla nalezena v mastabě K2 blízko Beit Challafu.[3] Je na ní zobrazeno Sanachtovo jméno společně s výrazem „ka“ ze jména „Nebka“. Ovšem těžko se to může brát jako nezvratný důkaz.

Jiné zdroje uvádějí, že by Sanacht měl být v hierarchii umístěn až za Chabu či Huneje, tedy panovníky konce 3. dynastie. Další zdroj Westcar Papyrus umisťuje Nebku za krále Džosera. Tento krok je argumentován faktem, že v hrobce Chasechemueje, posledního vladaře 2. dynastie, byla nalezena pečeť s Džoserovým jménem, což by mohlo znamenat, že Džoser byl Chasechemuejův syn, který ho po jeho smrti pohřbil a stal se jeho nástupcem. Další možností by bylo, že Nebka a Džoser byli sourozenci, avšak této teorii se nedostává velké podpory.

Historický odkaz[editovat | editovat zdroj]

Sanachtovo jméno se objevuje na části pískovce ve Wadi Maghara na sinajském poloostrově,[4] blízko tyrkysových a měděných dolů. Reliéf zobrazuje krále s červenou korunou Dolního Egypta. U reliéfu je zaznamenáno pouze jeho Horovo jméno – Sanacht.

Jeho jméno bylo také vyobrazeno v malé pyramidě na ostrově Elefantina. Stejně jako Hunej a Snofru vybudoval mnoho malých pyramid po celé zemi, které však nebyly využívány jako hrobky. Tento fakt podporuje ideu, že Sanacht žil v pozdější době 3. dynastie.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b HORNUG, Erik. Ancient Egyptian Chronology [online]. Leiden, Boston:Brill: Briil, 2006. S. 491. Dostupné online. ISBN 978-90-04-11385-5. (anglicky) 
  2. VERNER, Miroslav. Abúsír. V srdci pyramidových polí. Praha: Nakladatelství Academia, 2017. ISBN 978-80-200-2700-9. S. 65–73. 
  3. Beit Khallaf [online]. Khallaf/ Dostupné online. (německy) [nedostupný zdroj]
  4. Wadi-Maghara [online]. Dostupné online. (německy) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]


Předchůdce:
Chasechemuej
Znak z doby nástupu Egyptský král
2610–2593 př. n. l.
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Džoser