Sanacht

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Sanacht
Nebka
Část reliéfu, zobrazující faraona. K vidění v Britském muzeu.
Část reliéfu, zobrazující faraona. K vidění v Britském muzeu.
Doba vlády

2690/2650 př. n. l.–2680/2630 př. n. l.

18-19 nebo 5-7 let (Manetho)

19 let (Turínský královský papyrus)
Rodné jméno
<
V30D28Z1
>
Horovo jméno  
G5
V18N35

M3
Srxtail2.svg

Sanacht, často nazývaný také jako Nebka, byl prvním nebo druhým panovníkem 3. dynastie ve starověkém Egyptě. Vládl přibližně v letech 2686 až 2667 př. n. l.

Nejasnosti kolem faraona[editovat | editovat zdroj]

Kolem tohoto faraona panují velké nejasnosti. Některé zdroje říkají, že Sanacht a Nebka jsou jedna a ta samá osoba. Nebka je uveden jako první faraon 3. dynastie jak v Turínském listu tak i v Abydoském královském seznamu a v Manethu. Tuto domněnku dokládá i pečeť, která byla nalezena v Mastabě K2 blízko Beit Khallafu. Je na ní zobrazeno Sanachtovo jméno společně s výrazem ”ka” ze jména ”Nebka”. Ovšem těžko se to může brát jako nezvratný důkaz.

Jiné zdroje uvádějí, že by Sanacht měl být v hierarchii umístěn až za Chabu či Huneje, tedy panovníky konce 3. dynastie. Další zdroj Westcar Papyrus umisťuje Nebku za krále Džosera. Tento krok je argumentován faktem, že v hrobce Chasechemueje, posledního vladaře 2. dynastie, byla nalezena pečeť s Džoserovým jménem, což by mohlo znamenat, že Džoser byl Chasechemuejův syn, který ho po jeho smrti pohřbil a stal se jeho nástupcem. Další možností by bylo, že Nebka a Džoser byli sourozenci, avšak této teorii se nedostává velké podpory.

Historický odkaz[editovat | editovat zdroj]

Sanachtovo jméno se objevuje na části pískovce v sinajském Wadi Maghara, blízko tyrkysových a měděných dolů. Reliéf zobrazuje krále s červenou korunou Dolního Egypta. U reliéfu je zaznamenáno pouze jeho Horovo jméno - Sanacht.

Jeho jméno bylo také vyobrazeno v malé pyramidě na ostrově Elefantina. Stejně jako Hunej a Snofru vybudoval mnoho malých pyramid po celé zemi, které však nebyly využívány jako hrobky. Tento fakt podporuje ideu, že Sanacht žil v pozdější době 3. dynastie.

Předchůdce:
Chasechemuej
Znak z doby nástupu Egyptský král
26862667
Znak z doby konce vlády Nástupce:
Džoser