Roman Sladkopěvec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Svatý
Roman Sladkopěvec
Hymnograf a diakon
Narození5. století
Emesa (dnes Homs, Sýrie), Byzantská říše
Úmrtípo roce 555
Konstantinopol, Byzantská říše
Svátek1. říjen
Státní občanstvíByzantská říše
Uctíván církvemiPravoslavná církev
Římskokatolická církev a církve v jejím společenství
Arménská apoštolská církev
Patronemhudebníků
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Svatý Roman Sladkopěvec také Romanos Melodos nebo Roman Melodus[1] (kolem 490, Emesa - po roce 555, Konstantinopol) byl byzantský hymnograf, skladatel a diakon.

Život[editovat | editovat zdroj]

Hlavním zdrojem o jeho životě je menaion (liturgická kniha) pro říjen. Kromě toho jeho jméno zmiňují pouze dva další starověké zdroje; patriarcha 8. století svatý Germanos Konstantinopolský a slovník Suda, kde je označen jako "Romanos Melodos". Z těchto zdrojů se dozvídáme že se narodil v židovské rodině v Emese (dnes město Homs) nebo v Damašku v Sýrii. Byl pokřtěn v raném věku ale nevíme zda konvertovali ke křesťanství i jeho rodiče. Odešel do Berytu (dnes město Bejrút), kde byl rukopoložen v chrámu Vzkříšení na diakona.

Poté odešel za vlády císaře Anastasia I. do Konstantinopole. Zde začal sloužit jako sakristán v chrámu Hagia Sofia. Do konce svého života pobýval v monastýru Kyros, kde byl také pohřben.

Legenda[editovat | editovat zdroj]

Podle legendy nebyl Roman zpočátku považován za talentovaného čtěce ani zpěváka. Konstantinopolský patriarcha ho však miloval pro jeho velkou pokoru.

Jednou kolem roku 518, když sloužil v chrámu Matky Boží z Blachernae během celonočního bdění na svátek Narození Krista byl pověřen aby četl verše kathisma ze žaltáře. Četl tak špatně, že ho musel nahradit jiný čtěc. Někteří z nižších duchovních se za to Romanovi vysmívali a poníženě se posadil do chóru. Přemožen únavou a smutkem brzy usnul. Když spal, zjevila se mu Theotokos (Matka Boží) se svitkem v ruce. Přikázala mu, aby svitek snědl. Poté co ve snu svitek snědl, tak se probudil. Po probuzení ho patriarcha poslal na kazatelnu a začal zpívat svůj slavný kondak k Narození Páně. Císař, patriarcha, duchovenstvo a celá kongregace byli ohromeni jak hlubokou teologií hymnu, tak Romanovým jasným a zvučným hlasem. Podle tradice to byl vůbec první kondak, který se kdy zpíval. Scéna prvního představení Romana je často zobrazena na ikonách Pokrova přesvaté Bohorodice.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Roman psal v interdialektu starořečtiny Koiné.

Říká se, že složil více než tisíc hymnů či kondaků oslavujících různé svátky liturgického roku a životy svatých. Dochovalo se asi 60-80 hymnů, ale ne všechny ty, které jsou mu připisovány, mohou být originální.

Nejčasnější rukopisy jeho prací jsou datovány stoletími po jeho životě, podobné těm jeho nástupců Ondřeje Krétského a Kassii. Nejstarší vydání kompletních textů jsou datována do 11. století.

Dnes se během bohoslužeb zpívá pouze jedna sloka každého kondaku, přičemž celý hymnus byl nahrazen kánonem.

Mezi jeho známá díla patří kondaky:

Jeho kondak k Narození Krista je považován za jeho mistrovské dílo a až do 12. století byl zpíván při svátku na císařských hostinách sbory z Hagia Sofia a chrámu svatých apoštolů.

Je jedným z mnoha osob, kteří se zasloužili o složení slavného akafistu k poctě Matky Boží, který se dodnes zpívá během Svaté čtyřicátnice.

Německý učenec Karl Krumbacher publikoval v Mnichově několik dosud nepublikovaných Romanových děl, které byly objeveny v monastýru svatého Jana Theologa na ostrově Patmos.

Úcta[editovat | editovat zdroj]

Jako svatý je uctíván pravoslavnou, římskokatolickou církví a arménskou apoštolskou církví.

Jeho svátek je připomínán 1. října (14. října – juliánský kalendář).

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Romanos the Melodist na anglické Wikipedii.

  1. Listář - cyrilometodějský časopis. www.listar.cz [online]. [cit. 2022-11-10]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]