Puštík západní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Puštík západní

Puštík západní
Puštík západní
Stupeň ohrožení podle IUCN
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: sovy (Strigiformes)
Čeleď: puštíkovití (Strigidae)
Rod: puštík (Strix)
Binomické jméno
Strix occidentalis
Strix occidentalis map.svg

Puštík západní (Strix occidentalis) též známý jako Puštík karibský je noční pták z čeledi puštíkovitých. Hnízdí vysoko v korunách stromů, často ve výškách až 60 m nad zemí. Obvyklý počet vajec jsou dvě obsahují dvě vejce, jsou ale i výjimky. Živí malými savci, ptáky nebo poletuchami, dokáží ale ulovit i ryby či jiné živočichy žijící ve vodě.

Tato sova má délku 43 cm, rozpětí křídel 114 cm a hmotnost kolem 600 g. Jeho vejce jsou něco málo přes 50 mm a jsou bílá, hladká s mírně zrnitou strukturou. Samička sedí na vejcích a stará se o mladé, zatímco samec pro ně loví. Nestaví vlastní hnízda, více využívají dutiny stromů.

Puštík západní je vzhledově podobný puštíku proužkovanému, právě ten ale také může za úbytek puštíků západních, kterým obsazuje teritora, je totiž mnohem agresivnější.

Poddruhy[editovat | editovat zdroj]

  • Strix occidentalis caurina
  • Strix occidentalis occidentalis
  • Strix occidentalis Lucida

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Northern Spotted Owlets.jpg

Oblast, kterou puštík západní obývá se táhne od jihozápadní Britské Kolumbie na jih přes západní Washington a Oregon na severo-centrální pobřeží Kalifornie. Vyskytují se v oddělených populacích v horských oblastech a pobřežní. Také obývá pohoří a kaňony Utah, Colorado, Arizona, Nové Mexiko, a západní Texas. Podle IUCN je puštík západní jen málo dotčený, jeho přirozené teritorium se ale postupně zmenšuje.

Preferované oblasti a místa[editovat | editovat zdroj]

Strix occidentalis caurina najdeme v nadmořských výškách od 21 až 2012 m, nejčastěji okolo 1 000 m. n. m. Strix occidentalis occidentalis zase preferuji 300 až 2590 m. n. m, Jednotlivci v jižní Karolíně i více. V nejvyšších nadmořských výškách žije Strix occidentalis Lucida, tedy 1800 až 2600 m. n. m., na některých místech to může být o něco více.

Strix occidentalis caurina a Strix occidentalis Lucida se vyznačuje tím, že si nachází hnízdiště poblíž vodních ploch

Reprodukční úspěšnost všech puštíků západních je značně ovlivněna počasím. Z provedených pozorování lze určit, že nejlépe se daří puštíkům v místech, kde je vlhké teplo a v dubnu se pohybují teploty okolo 25 ° C. Naopak nejhůře se jim daří ve studených místech se suchým horkem.

Na vybraném místě samozřejmě musí být dostatek potravy.

NorthernSpottedOwlOregonZoo.jpg

Puštíci západní preferují i určité stromy. např. hnízda Strix occidentalis caurina occidentalis nalezneme hlavně v douglaskách, jedlovcích západních, zeravách obrovských, jedlích obrovských a jedlích líbezných. Mimo to se vyskytují i na smrcích sitka a sekvojích. Všechny tyto stromy spojuje to, že jsou jehličnaté a s tvrdým dřevem.

Strix occidentalis occidentalis se také vyskytují jehličnatých stromech a tvrdým dřevem. Jedná se hlavně o jedli nádhernou (Abies magnifica) a borovice Jeffreyovy (Pinus jeffreyi). Dále jsou to také douglasky a duby zimní (Quercus sessilis).

Strix occidentalis Lucida se vyskytují v různých biotopech, od smíšených po jehličnaté lesy. Nejčastěji jimi obydlené stromy jsou jedle ojíněná (Abies concolor), borovicíh těžkých a borovic vejmutovek. Mimo to také cypřiše.

Mexican Spotted Owlet Zion.jpg

Život[editovat | editovat zdroj]

Puštíci západní se dožívají 16 až 17 let, v zajetí je to více. Jen málo mláďat se skutečně dožije dospělosti, meta-analýza Strix occidentalis caurina odhaduje možnost přežití mláďat na 21 až 29%. Mezi nejčastější příčiny úmrtí těchto ptáků jsou predace a hladovění, právě mláďata umírají hlavně na predaci. Další hrozbou jsou také nemoci.

Ačkoli puštíci západní nejsou obecně stěhovaví, někteří jednotlivci, zejména Strix occidentalis occidentalis a Strix occidentalis Lucida migrují na krátké vzdálenosti (méně než 50 km). Strix occidentalis occidentalis opouštějí hnízdiště od října do prosince a vrací se mezi koncem února a dubnem. Strix occidentalis Lucida opouštějí hnízdiště v listopadu a prosinci, a vracejí se od ledna do dubna.

Puštíci západní jsou monogamní. Velikost snůšky jsou dvě vejce, ale můžou být i čtyři, to záleží na jednotlivém poddruhu. Dle všeho je zvýšená nadmořská výška byla negativně spojena s reprodukční úspěch, i to se odráží na počtu vajec. Puštíci západní jsou zvláštní hlavně tím, že se nemnoží každý rok, v průměru je to jednou za dva roky. Pohlavně vyspělí jsou tito ptáci až od tří let věku, plus mínus pár měsíců.

Strix occidentalis lucida.JPG

Predátoři[editovat | editovat zdroj]

Ptáci a savci, jako například kuny rybářské, stojí za velkým počtem úmrtí jak dospělých tak mladých puštíků západních. Jestřábi lesní a vrány se mohou živit mláďaty, zatímco výr virginskýkáně rudoocasáorel skalní se živý jak mláďaty, tak dospělými. Teoreticky je pro puštíky západní predátorem i puštík proužkovaný, který je vyhání z jejich teritorií.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Spotted owl na anglické Wikipedii.

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu puštík západní ve Wikimedia Commons