První divize 1923/1924

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z První divize 1923/24)
Prima Divisione 1923/1924
Země Italské královstvíItalské království Italské království
Vítězný tým
Vítězný tým
Informace
Ročník 24. ročník
Vítěz Janov (9. titul)
nejlepší střelec Flag of Austria.svg Heinrich Schönfeld (22 branek)
Sestupující Virtus Bologna
Novese
Salernitanaudax[pozn. 1]
Juventus Audax
Foggia
1922/1923 1924/1925

Soutěžní ročník Prima Divisione 1923/1924 byl 24. ročník nejvyšší italské fotbalové ligy. Konal se od 7. října 1923 do 7. září 1924. Zúčastnilo se jí celkem již nově 45 klubů. Mistrovský titul získal již podeváté v klubové kariéře Janov.

Nejlepším střelcem se stal Rakouský hráč Turína Heinrich Schönfeld, který vstřelil 22 branek.

Události[editovat | editovat zdroj]

Před sezonou[editovat | editovat zdroj]

Velkou novinkou pro sezonu byla pro vítězný tým z minulého ročníku Janova. Ten si jako první vítězný tým mohl našít Scudetto, což byl odznak ve tvaru erbu v barvách Italské státní vlajky.

Znak Scudetta

Turnaj se opět uskutečnil jako Lega Nord (Severní část) a Lega Sud (Jižní část). V Severní části se zúčastnilo již nově 24 klubů ve dvou skupinách a vítězové skupin se utkali proti sobě ve finále. V Jižní části bylo 21 klubů rozděleno podle geografické polohy a vítězové regionálních skupin postoupili do semifinále, které bylo rozděleno na dvě skupiny. Poté se vítězové těchto skupin utkali proti sobě o vítězství v Jižní části. O mistrovský titul se v září utkali vítězové Lega Nord (Severní část) a Lega Sud (Jižní část).

Během sezony[editovat | editovat zdroj]

Lega Nord[editovat | editovat zdroj]

Mistři z Janova prohráli v 6. kole v Livornu 3:1 a to znamenalo ukončení série 33 utkání bez prohry, což byl do roku 1992 nepřekonatelný rekord. Největší událost se stala v Juventusu. Zde se stal prezidentem klubu, bohatý podnikatel Edoardo Agnelli, který zahájil posilování klubu za obrovské peníze. Ačkoli zákony stále zakazovaly profesionalitu, ale placení fotbalistům bylo děláno pod stolem. Velkou posilu pro klub byl příchod Rosetta, reprezentanta a vítěze dvou titulů z Pro Vercelli. Jenže tento přestup byl velmi složitý.

Virginio Rosetta

Ještě před sezonu se Rosetta a jeho spoluhráč z Pro Vercelli Gustavo Gay poslali prezidentovi klubu Luigi Bozinovi rezignační dopis. Dopis byl přijat a hráči byli vyloučeni z týmu. Gustavo Gay odešel do Milána a Rosetta do Juventusu. Jenže FIGC přestup neodhlasovala a rozhodnutí odložila na 1. prosinec. Mezi tím hráč podal stížnost na FIGC, kterou 24. listopadu přijala. Poté nastoupil do tří utkání (proti Padově, Janovu a Modeně), které vyhráli. Všechny tři poražené kluby se odvolávaly na neregulérní postavení hráče a vedení Lega Nord jim dala za pravdu a každému týmu přisoudila vítězství 2:0. Viceprezident Bianconeri Craveri podal stížnost na porážky u rady, která se 15. prosince s klubem dohodla a vrátila jim tři úspěchy ve zmíněných zápasech. Jenže spor mezi vedením Lega Nord s federací trval další dva měsíce. Rozhodla se zasáhnout Italský národní olympijský výbor (CONI). Ta vydala rozhodnutí 17. února že Rosetta patří stále Pro Vercelli. A tak FIGC opět přisoudila tři porážky (kontumace). Nakonec Rosetta byl zakoupen za 50 000 lir. Výsledek této aféry se promítnul do tabulky Lega Nord. Do 10. února 1924, byli Bianconeri a Grifoni na čele tabulky s 21 body. Jenže porážka v Novaře v kombinaci s trestem způsobila, že Bianconeri klesli na 7. místo, deset bodů od 1. místa. Grifoni nakonec svou skupinu vyhráli, ale kdyby se Juventusu neodečetlo 6 bodů, tak by vyhrálo Bianconeri.

Ve skupině B v Lega Nord se o 1. místo přetahovaly tři kluby: Bologna, Pro Vercelli a Turín. Nakonec rozhodli poslední dvě kola, po kterých se radovali hráči Bologni.

Finále se hrálo kvůli OH 192415. června. Utkání bylo velmi napjaté, jak na hřišti, tak mimo něj. Na tribunách vypuklo mezi diváky několik bojů. Utkání skončilo ve prospěch Janova 1:0, a to i přes jasnou herní převahu Bologni. Ta později podala stížnost proti homologaci výsledku, která byla vedením Lega Nord zamítnuta. Janov dostal pokutu tisíc lir za fanoušky. Druhé utkání se hrálo o týden později na deštivého počasí v Bologni. Stejně jako v prvním utkání byla Bologna lepším týmem, jenže do vedení šla Janov. V první čtvrthodině druhého poločasu se Bologni podařilo vyrovnat penaltou, ale v následujících třiceti minutách se hra vlekla křečovitým způsobem, poškozujícím jak deštěm, tak i chováním fanoušků, do té míry, že se rozhodčímu Panzerimu situace zcela vymkla z rukou. Utkání bylo přerušeno několik minut před koncem poté, co se někteří příznivci Bologni pokusili o vniknutí na hřiště. Poté se již utkání nedohrálo. Vedení Lega Nord si vyslechla rozhodčího Panzeriho o nedohraném zápasu. Rozhodnutí padlo 16. července ve prospěch Janova, která vyhrála kontumačně 2:0 a mohla se tak střetnout s vítězem Laga Sud o mistrovský titul, který obhajovala.[1]

Lega Sud[editovat | editovat zdroj]

Do semifinále postoupila z Kampánie dominantní Savoia, která z deseti utkání jen jednou remizovala. Spolu sní postoupil i Internaples. To v Laziu byla dramatická do posledního kola. Skupinu vyhrál Alba Řím o jeden bod před Laziem a Fortitudo. Tyto kluby odehráli dodatečné utkání o postup, které zvládlo Lazio (2:0). Sicilskou skupinu ovládlo Palermo, které porazilo Messinu a v Marche se opět nehrálo, protože jediným přihlášeným klubem byla opět Anconitana. Z Apulie postoupili do semifinále Audace Taranto a Ideale.

Semifinálové skupiny byli dvě. Ve skupině A vyhrála Savoia o jeden bod před Laziem. Jenže klub Ideale podalo stížnost, že Savoia proti nim svalně přeložila utkání z 1. června na 22. červen údajně kvůli špatnému hřišti. Jenže v ten den byl totiž na tomto hřišti vojenský svátek a byla plánována demonstrace. Ideale požádalo, aby vítězství bylo připsáno jim vzhledem k tomu, že Savoia nedokázala najít náhradní hřiště. Stížnost byla zamítnuta vedením Lega Sud. Klub poté podal stížnost u FIGC. Ta rozhodla že Ideale má pravdu a byla jim připsána výhra. A tak se stalo že Lazio a Ideale měli stejně bodů a měli odehrát mezi sebou dodatečný zápas o postup do finále. Utkání skončilo 2:1 pro Lazio a mělo se ve finále utkat s městským rivalem Alba Řím 13. července. Jenže Savoia se odvolala z trestu a utkání o finále bylo odloženo. 20. července na zasedání federálního předsednictva konaném v Janově, které trvalo až do časného rána následujícího dne, byla stížnost přijata a Savoia se stala vítězem své skupiny. Ve skupině B bylo odehráno dodatečné utkání mezi Alba Řím a Audace Taranto. Římský klub vyhrál 2:0 a ve finále se utkal se Savoia.

V prvním finálovém utkání Savoia vyhrála venku 2:0 i když rozhodčí Grossi odpískal konec zápasu o pět minut dříve. Hřiště bylo okamžitě napadeno fanoušky Alba Řím, kteří vyhrožovali rozhodčímu a donutili policistům zasáhnout; mezitím Grossi, který si okamžitě uvědomil chybu na signál od čárových rozhodčích, se snažil dostat týmy zpět na hřiště, aby zápas dohrály, ale hráči Alba Řím už spěšně opustili stadion. Vedení Lega Sud vyhověla stížnosti Alba Řím tím, že zápas zrušila, protože jej rozhodčí ukončil příliš brzy a nechala zápas opakovat. Mezitím následující týden porazila Savoia svého soupeře znovu 2:0, tentokrát v Torre Annunziata. V opakovaném utkání zvítězili Římané a vyrovnali tak sérii na 1:1. Třetí zápas se měl odehrát v Livornu, jenže Alba Řím odmítla odjet na utkání, aniž by získala finanční zálohu na cestu od Lega Sud, a tak se vedení rozhodlo že vítězem Lega Sud se stala Savoia a mohla se tak střetnout o titul s Janovem.

Finále[editovat | editovat zdroj]

Velké finále (Finalissima) se hrálo až 31. srpna, tedy po dvou měsících co skončila pro Janov sezona. I když dlouho Janované nehráli, tak v prvním zápase doma vyhráli 3:1. To zápas v Torre Annunziata byl poměrně vyrovnaný. Poločas skončil 0:0 a do vedení šel v 71. minutě Janov, ale o dvě minuty později Savoia vyrovnala. Utkání skončilo 1:1 a díky vítězství 3:1 v prvním zápase se Janov stal vítězem. Obhájil tak titul z minulé sezony a získal tak již devátý titul (do sezony 1951/52 mělo nejvíce) a zatím poslední ve své historii. Savoia se naopak mohlo pochlubit tím, že se stal prvním týmem z Jižní části (Lega Sud), která zakončila utkání bez porážky proti klubu ze Severní části (Lega Nord).

Lega Nord (Severní část)[editovat | editovat zdroj]

Skupina A[editovat | editovat zdroj]

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Klub Město Stadion Trenér
Alessandria Alessandria Campo degli Orti Flag of Hungary (1915-1918, 1919-1946).svg Béla Révész
Brescia Brescia Stadio di via Cesare Lombroso Flag of Hungary (1915-1918, 1919-1946).svg Imre Payer
Casale Casale Monferrato Stadio Natale Palli Flag of Italy (1861–1946).svg Technická komise
Janov Janov Campo di via del Piano Flag of England.svg William Garbutt
Inter Milán Campo di via Goldoni Flag of England.svg Bob Spottiswood
Juventus Turín Stadio di corso Marsiglia Flag of Hungary (1915-1918, 1919-1946).svg Jenő Károly
Livorno Livorno Campo di Villa Chayes Flag of Ireland.svg Jack Kirwan
Modena Modena Campo di viale Fontanelli Flag of Italy (1861–1946).svg Fausto Parisi
Novara Novara Campo di via Lombroso Flag of Italy (1861–1946).svg Technická komise
Padova Padova Velodromo Giovanni Monti Flag of England.svg Herbert Burgess
Sampierdarenese Sampierdarena Stadio di Villa Scassi Flag of Austria.svg Karl Rumbold
Virtus Bologna Bologna –Campo di via Valeriani Flag of Italy (1861–1946).svg Technická komise

Tabulka[editovat | editovat zdroj]

Poř. Tým Z V R P VG OG B
1. 600px Rossoblu con croce Rossa su sfondo Bianco.svg Janov 22 14 5 3 50 13 33
2. 600px Crossed Red HEX-E21300 on White.svg Padova 22 12 5 5 36 18 29
3. 600px pentasection vertical Black HEX-0753CB.svg Inter 22 11 5 6 31 25 27
4. 600px solid HEX-8E3145.svg Livorno 22 12 3 7 33 30 27
5. 600px HEX-AABFDF background White shield HEX-Ef3340 cross.svg Alessandria 22 10 6 6 38 23 26
6. 600px five horizontal Black White stripes.svg Juventus 22 11 4 7 37 27 26
7. 600px Giallo e Blu3-Flag.svg Modena 22 8 7 7 35 30 23
8. 600px Nero con stella Bianca.svg Casale 22 10 2 10 25 34 22
9. 600px Bianco con strisce orizzontali Rossonere.svg Sampierdarenese 22 9 0 13 21 32 18
10. 600px White V on HEX-004E8E background.svg Brescia 22 5 3 14 17 39 13
11. 600px Azzurro con scudo Rosso crociato e stella Gialla.svg Novara 22 4 4 14 22 41 12
12. 600px Azzurro e Bianco (Strisce).svg Virtus Bologna 22 3 2 17 13 46 8
     Postup do finále Lega Nord
     Play out o sestup s týmy z 2. ligy
     Sestup do Seconda Divisione 1924/25
Poznámky
 • Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body
 • za výhru 2 body, za remízu 1 bod, za prohru 0 bodů.
 • při rovnosti bodů rozhodoval rozdíl mezi vstřelených a obdržených branek.

Výsledková tabulka[editovat | editovat zdroj]

  Alessandria Brescia Casale Inter Janov Juventus Livorno Modena Novara Padova Sampier. Virtus
Alessandria 4:0 5:1 1:1 1:1 3:1 0:1 5:0 0:0 2:2 3:0 4:0
Brescia 0:0 3:0 1:1 0:1 0:2 1:0 1:1 2:1 0:1 0:2 0:1
Casale 0:1 4:1 1:0 0:0 2:3 2:0 1:0 1:0 1:0 1:0 4:0
Inter 1:0 3:0 3:0 0:2 2:2 4:0 1:1 2:0 2:1 1:0 2:0
Janov 2:0 5:0 6:1 5:1 1:1 2:0 4:1 4:0 1:2 4:0 5:0
Juventus 3:1 0:1 3:2 2:0 0:2 1:1 0:2 2:0 3:0 4:1 1:0
Livorno 2:1 3:2 0:0 3:0 3:1 3:2 3:1 3:1 1:1 2:0 4:1
Modena 5:1 2:0 2:0 1:2 0:0 1:1 3:0 7:2 0:0 2:1 2:1
Novara 1:2 2:1 2:3 1:1 1:2 1:0 3:0 2:2 0:0 0:2 2:1
Padova 1:1 4:2 3:0 1:2 0:1 2:0 2:0 3:1 3:1 5:0 3:0
Sampierdarenese 1:2 1:0 2:0 2:1 1:0 2:3 0:1 1:0 1:0 0:1 4:0
Virtus 0:1 1:2 0:1 0:1 1:1 0:3 2:3 1:1 2:1 0:1 2:0

Skupina B[editovat | editovat zdroj]

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Klub Město Stadion Trenér
Andrea Doria Janov Campo sportivo della Cajenna Flag of Italy (1861–1946).svg Technická komise
Bologna Bologna Stadio Sterlino Flag of Austria.svg Hermann Felsner
Cremonese Cremona Campo di via Persico Flag of Italy (1861–1946).svg Giovanni Battista Traverso
Legnano Legnano Stadio Comunale Flag of Hungary (1915-1918, 1919-1946).svg Imre Schoffer
Milán Milán Campo di viale Lombardia Flag of Austria.svg Ferdi Oppenheim
Novese Novi Ligure Campo di Piazza d'Armi Flag of Italy (1861–1946).svg Technická komise
Pisa Pisa Stadio Arena Garibaldi Flag of Hungary (1915-1918, 1919-1946).svg József Ging
Pro Vercelli Vercelli Campo piazza Conte di Torino Flag of Italy (1861–1946).svg Technická komise
SPAL Ferrara Campo di Piazza d'Armi Flag of Italy (1861–1946).svg Giuseppe Ticozzelli
Spezia La Spezia Stadio Alberto Picco Flag of Hungary (1915-1918, 1919-1946).svg József Viola
Turín Turín Campo Stradale Stupinigi Flag of Austria.svg Karl Stürmer
Verona Verona Campo di Borgo Venezia Flag of None.svg A. Friedmann

Tabulka[editovat | editovat zdroj]

Poř. Tým Z V R P VG OG B
1. 600px bisection vertical HEX-C7101A cross on white background HEX-C7101A HEX-2C0B79 vertical stripes first half.svg Bologna 22 13 5 4 41 18 31
2. Flag maroon HEX-7B1C20.svg Turín 22 12 6 4 43 22 30
3. 600px White bordered black shield Red cross.svg Pro Vercelli 22 11 6 5 46 23 28
4. Yellow and Blue Flag 3.svg Verona 22 8 7 7 43 35 23
5. 600px Nero e Azzurro 3 Strisce-Flag.svg Pisa 22 7 8 7 26 35 22
6. Bandiera blu e bianca con scudo di San Giorgio.svg Andrea Doria 22 7 7 8 28 26 21
7. 600px solid HEX-DCD0FF.svg Legnano 22 8 5 9 27 26 21
8. 600px pentasection vertical HEX-BD0020 HEX-CCCCCC.svg Cremonese 22 8 4 10 24 31 20
9. Bianco e Rosso (Croce) e Rosso e Nero (Strisce).svg Milán 22 7 5 10 38 44 19
10. Azzurro e Bianco con colori di Ferrara.svg SPAL 22 6 6 10 26 44 18
11. Bianco e Nero (Bordato).svg Spezia 22 7 3 12 16 35 17
12. 600px vertical trisection HEX-78D3F7 White central cross HEX-ED1C24 White.svg Novese 22 5 4 13 21 40 14
     Postup do finále Lega Nord
     Play out o sestup s týmy z 2. ligy
     Sestup do Seconda Divisione 1924/25
Poznámky
 • Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body
 • za výhru 2 body, za remízu 1 bod, za prohru 0 bodů.
 • při rovnosti bodů rozhodoval rozdíl mezi vstřelených a obdržených branek.

Výsledková tabulka[editovat | editovat zdroj]

  Andrea Doria Bologna Cremonese Legnano Milán Novese Pisa Pro Vercelli SPAL Spezia Turín Verona
Andrea Doria 0:1 4:0 4:0 1:1 0:2 1:1 1:1 0:1 1:0 2:1 4:2
Bologna 3:0 2:0 3:2 4:0 2:0 5:0 3:3 2:1 5:0 0:1 3:1
Cremonese 2:0 0:0 0:1 4:1 2:1 2:0 2:1 1:1 3:1 0:0 1:1
Legnano 2:2 1:1 1:2 2:2 1:0 3:0 1:0 4:0 2:0 3:1 1:0
Milán 1:2 1:0 0:1 2:1 5:0 5:1 1:3 3:4 3:1 0:3 2:1
Novese 1:0 0:1 2:0 1:1 1:2 2:2 1:1 2:1 0:1 1:4 3:0
Pisa 2:2 2:1 2:1 1:1 2:2 1:0 1:0 2:1 2:0 1:1 1:1
Pro Vercelli 2:2 0:1 4:1 1:0 2:1 3:1 4:1 6:0 4:0 0:0 3:0
SPAL 1:1 0:1 2:1 1:1 1:1 2:0 1:0 4:4 0:1 1:2 1:1
Spezia 1:0 0:0 1:0 1:0 2:1 1:1 1:4 0:2 0:1 1:0 1:2
Turín 3:1 4:1 4:1 1:0 3:3 5:0 1:1 1:2 3:1 2:1 1:1
Verona 2:2 2:2 2:0 3:1 5:1 5:2 2:1 1:0 8:1 2:2 1:2

Finále Lega Nord[editovat | editovat zdroj]

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Klub Janov vyhrál Lega Nord a mohl se tak utkat o titul.

Play out[editovat | editovat zdroj]

Tabulka[editovat | editovat zdroj]

Poř. Tým Z V R P VG OG B
1. Bianco e Nero (Bordato).svg Spezia 6 4 2 0 10 3 10
2. 600px Azzurro con scudo Rosso crociato e stella Gialla.svg Novara 6 3 2 1 14 3 8
3. Bianco Con Striscia Nera.svg Olympia Fiume 6 2 1 3 7 11 5
4. Green rectangle with white star.svg Sestrese 6 0 1 5 4 18 1
     Zůstali v Lega Nord pro sezonu 1924/25
Poznámky
 • Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body
 • za výhru 2 body, za remízu 1 bod, za prohru 0 bodů.

Výsledková tabulka[editovat | editovat zdroj]

  Novara Fiume Sestrese Spezia
Novara 3:1 6:0 1:1
Fiume 1:0 1:0 1:3
Sestrese 0:4 3:3 1:2
Spezia 0:0 2:0 2:0

Lega Sud (Jižní část)[editovat | editovat zdroj]

Kampánie[editovat | editovat zdroj]

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Klub Město Stadion Trenér
Bagnolese Bagnoli Campo Ilva Flag of Italy (1861–1946).svg Technická komise
Cavese Cava de' Tirreni Flag of Italy (1861–1946).svg Technická komise
Internaples Neapol Stadio Militare dell'Arenaccia ?
Salernitanaudax Salerno Campo di Piazza d'Armi Flag of Italy (1861–1946).svg Alfonso Guasco
Savoia Torre Annunziata Campo Oncino Flag of Italy (1861–1946).svg Raffaele Di Giorgio
Stabia Castellammare di Stabia Campo di via Gragnano Flag of Italy (1861–1946).svg Technická komise

Tabulka[editovat | editovat zdroj]

Poř. Tým Z V R P VG OG B
1. 1200px White with Savoy Coat of Arms.svg Savoia 10 9 1 0 21 2 19
2. 600px Bianco e Azzurro2.svg Internaples 10 5 2 3 19 9 12
3. 600px Bianco e Blu3.svg Cavese 10 5 1 4 17 15 11
4. 600px Nero con stella Bianca.svg Bagnolese 10 4 2 4 12 12 10
5. 600px Giallo e Blu Strisce-Flag.svg Stabia 10 2 1 7 5 16 5
6. 600px Nero e Celeste (Strisce).png Salernitanaudax 10 1 1 8 6 26 3
     Postup do semifinále
     Sestup do Seconda Divisione 1924/25
Poznámky
 • Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body
 • za výhru 2 body, za remízu 1 bod, za prohru 0 bodů.
 • Výsledky zápasů mezi Salernitanaudaxem a Stabií jsou předmětem sporů: tehdejší noviny, stejně jako rekonstrukce historiků Salernitany, uvádějí, že byly změněny u stolu, zatímco jiné rekonstrukce (např. ze stránky RSSSF) hlásí výsledky na hřišti, což dává Salernitanaudax a Stabia v pořadí 2. a 6. místě. Nejspolehlivější verzí je verze porážek u stolu, potvrzená oficiálními tiskovými zprávami regionálního výboru Kampánie zveřejněnými v tehdejších novinách, jakož i článkem v novinách La Basilicata, ve kterém je uvedeno, že Salernitana a Stabia skončily turnaj se třemi a pěti body.

Výsledková tabulka[editovat | editovat zdroj]

  Bagnolese Cavese Internaples Salernitanaudax Savoia Stabia
Bagnolese 3:1 1:3 0:0 0:1 2:0
Cavese 3:1 1:1 5:2 0:3 0:2
Internaples 1:1 0:1 5:0 0:1 2:0
Salernitanaudax 0:2 0:1 1:5 0:1 2:0
Savoia 3:0 2:1 3:0 5:1 2:0
Stabia 0:2 1:4 0:2 2:0 0:0

Lazio[editovat | editovat zdroj]

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Klub Město Stadion Trenér
Alba Řím Řím Flag of Italy (1861–1946).svg Technická komise
Fortitudo Řím Campo "Madonna del Riposo" Flag of Italy (1861–1946).svg Technická komise
Juventus Audax Řím Campo Viale Angelico 71 Flag of Italy (1861–1946).svg Technická komise
Lazio Řím Stadio della Rondinella Flag of Italy (1861–1946).svg Guido Baccani
US Romana Řím Campo dell'Olmo viale Angelico Flag of Italy (1861–1946).svg Technická komise
Tivoli Tivoli

Tabulka[editovat | editovat zdroj]

Poř. Tým Z V R P VG OG B
1. 600px horizontal HEX-09872C White.svg Alba Řím 10 7 2 1 27 9 16
2. Bianco e Celeste con aquila.svg Lazio 10 7 1 2 39 11 15
3. 600px Blu e Rosso (Diagonale).png Fortitudo 10 7 1 2 20 5 15
4. 600px Maroon HEX-6B2622 Blue HEX-003358.svg Tivoli 10 4 0 6 17 20 8
5. 600px vertical stripes Green HEX-008736 White.svg US Romana 10 3 0 7 10 33 6
6. 600px White bordered Black.svg Juventus Audax 10 0 0 10 4 39 0
     Postup do semifinále
     Sestup do Seconda Divisione 1924/25
Poznámky
 • Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body
 • za výhru 2 body, za remízu 1 bod, za prohru 0 bodů.
 • kluby Lazio a Fortitudo odehráli dodatečný zápas o postup.

Výsledková tabulka[editovat | editovat zdroj]

  Alba Fortitudo Juventus Audax Lazio Romana Tivoli
Alba 1:1 2:0 2:2 2:0 4:0
Fortitudo 2:0 1:0 0:3 4:0 1:0
Juventus Audax 2:6 0:5 0:6 1:4 0:2
Lazio 2:4 1:0 8:1 5:0 4:1
Romana 0:4 0:2 1:0 1:7 3:2
Tivoli 0:2 0:4 4:0 2:1 6:1

Dodatečný zápas[editovat | editovat zdroj]

Marche[editovat | editovat zdroj]

Účastník[editovat | editovat zdroj]

Klub Město Stadion Trenér
Anconitana Ancona ? ?

Jediným účastníkem v regionu byla Anconitana, která automaticky postoupila do semifinále.

Apulie[editovat | editovat zdroj]

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Klub Město Stadion Trenér
Audace Taranto Taranto Campo del Regio Arsenale Flag of Italy (1861–1946).svg Manziani
Enotria Taranto Campo del Regio Arsenale Flag of Italy (1861–1946).svg Biagio La Neve
Foggia Foggia Flag of Italy (1861–1946).svg Roberto Fini
Ideale Bari Campo San Lorenzo ?
Liberty Bari Campo San Lorenzo ?
Pro Italia Taranto Campo del Regio Arsenale Flag of Italy (1861–1946).svg Ascanelli

Tabulka[editovat | editovat zdroj]

Poř. Tým Z V R P VG OG B
1. Flag red HEX-CE2931.svg Audace Taranto 10 7 2 1 16 4 16
2. 600px Nero e Verde (Strisce)3.png Ideale 10 7 1 2 20 6 15
3. 600px Bianco e Lilla.svg Enotria 10 4 2 4 10 11 10
4. 600px pentasection HEX-0071BC White.svg Liberty 10 4 2 4 12 13 10
5. 600px horizontal HEX-09872C White.svg Pro Italia 10 4 0 6 8 13 8
6. 600px pentasection vertical Black HEX-DE1100.svg Foggia 10 0 1 9 3 22 1
     Postup do semifinále
     Sestup do Seconda Divisione 1923/24
Poznámky
 • Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body
 • za výhru 2 body, za remízu 1 bod, za prohru 0 bodů.
 • při rovnosti bodů rozhodoval rozdíl mezi vstřelených a obdržených branek.

Výsledková tabulka[editovat | editovat zdroj]

  Audace Enotria Foggia Ideale Liberty Pro Italia
Audace 4:1 3:0 0:2 1:0 1:0
Enotria 2:0 1:0 1:0 1:1 0:1
Foggia 0:2 1:1 0:2 1:2 1:2
Ideale 1:1 1:0 5:0 3:1 3:0
Liberty 0:0 3:1 2:0 1:3 2:0
Pro Italia 0:2 0:2 2:0 0:2 3:0

Sicílie[editovat | editovat zdroj]

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Klub Město Stadion Trenér
Messina Messina Campo “Enzo Geraci” alla Cittadella Flag of Italy (1861–1946).svg Giovanni Stracuzzi
Palermo Palermo Stadio Ranchibile ?

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Klub Palermo vyhrál třetí rozhodující utkání a postoupil tak do semifinále.

Semifinále Lega Sud[editovat | editovat zdroj]

Skupina A[editovat | editovat zdroj]

Tabulka[editovat | editovat zdroj]
Poř. Tým Z V R P VG OG B
1. 1200px White with Savoy Coat of Arms.svg Savoia 6 3 2 1 17 7 8
2. Bianco e Celeste con aquila.svg Lazio 6 3 1 2 16 9 7
3. 600px Nero e Verde (Strisce)3.png Ideale 6 2 1 3 11 18 5
4. Bisection vertical White HEX-FF0000.svg Anconitana 6 2 0 4 4 14 4
     Postup do finále Lega Sud
Poznámky
 • Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body
 • za výhru 2 body, za remízu 1 bod, za prohru 0 bodů.
Výsledková tabulka[editovat | editovat zdroj]
  Anconitana Ideale Lazio Savoia
Anconitana 1:0 1:0 0:1
Ideale 5:1 3:2 1:1
Lazio 3:1 6:1 2:2
Savoia 5:0 7:1 1:3

Skupina B[editovat | editovat zdroj]

Tabulka[editovat | editovat zdroj]
Poř. Tým Z V R P VG OG B
1. 600px horizontal HEX-09872C White.svg Alba Řím 6 3 2 1 16 9 8
2. Flag red HEX-CE2931.svg Audace Taranto 6 3 2 1 12 10 8
3. 600px Bianco e Azzurro2.svg Internaples 6 1 3 2 7 9 5
4. Rosa e Nero (Bordato).svg Palermo 6 0 3 3 9 16 3
     Postup do finále Lega Sud
Poznámky
 • Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body
 • za výhru 2 body, za remízu 1 bod, za prohru 0 bodů.
 • při rovnosti bodů rozhodoval rozdíl mezi vstřelených a obdržených branek.
 • kluby Alba Řím a Audace Taranto odehráli dodatečný zápas o postup do finále.
Výsledková tabulka[editovat | editovat zdroj]
  Alba Řím Audace Taranto Internaples Palermo
Alba Řím 1:1 2:0 5:1
Audace Taranto 3:2 1:0 2:2
Internaples 2:2 3:2 1:1
Palermo 2:4 2:3 1:1
Dodatečný zápas[editovat | editovat zdroj]

Finále Lega Sud[editovat | editovat zdroj]

Klub Savoia vyhrál Lega Sud a mohl se tak utkat o titul.

Mistrovský zápas Scudetto.svg[editovat | editovat zdroj]

Vítěz[editovat | editovat zdroj]

Prima Divisione
Vítěz pro rok 1923/24
Janov CFC
Scudetto9.svg

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Díky administrativě zůstal v soutěži
 2. Zápas byl přerušen v 84. minutě kvůli nehodám a invazi na hřiště. Janov dostal u stolu 2:0.
 3. Kontumačně

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prima Divisione 1923-1924 na italské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]