První divize 1923/1924

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Prima Divisione 1923/1924
Země Italské královstvíItalské království Italské království
Vítězný tým
Vítězný tým
Informace
Ročník 24. ročník
Vítěz Janov (9. titul)
nejlepší střelec Heinrich Schönfeld (22 branek)
Sestupující Virtus Bologna
Novese
Salernitanaudax[pozn. 1]
Juventus Audax
Foggia
1922/1923 1924/1925

Soutěžní ročník Prima Divisione 1923/1924 byl 24. ročník nejvyšší italské fotbalové ligy. Konal se od 7. října 1923 do 7. září 1924. Zúčastnilo se jí celkem již nově 45 klubů. Mistrovský titul získal již podeváté v klubové kariéře Janov.

Nejlepším střelcem se stal Rakouský hráč Turína Heinrich Schönfeld, který vstřelil 22 branek.

Události[editovat | editovat zdroj]

Před sezonou[editovat | editovat zdroj]

Velkou novinkou pro sezonu byla pro vítězný tým z minulého ročníku Janova. Ten si jako první vítězný tým mohl našít Scudetto, což byl odznak ve tvaru erbu v barvách Italské státní vlajky.

Znak Scudetta

Turnaj se opět uskutečnil jako Lega Nord (Severní část) a Lega Sud (Jižní část). V Severní části se zúčastnilo již nově 24 klubů ve dvou skupinách a vítězové skupin se utkali proti sobě ve finále. V Jižní části bylo 21 klubů rozděleno podle geografické polohy a vítězové regionálních skupin postoupili do semifinále, které bylo rozděleno na dvě skupiny. Poté se vítězové těchto skupin utkali proti sobě o vítězství v Jižní části. O mistrovský titul se v září utkali vítězové Lega Nord (Severní část) a Lega Sud (Jižní část).

Během sezony[editovat | editovat zdroj]

Lega Nord[editovat | editovat zdroj]

Mistři z Janova prohráli v 6. kole v Livornu 3:1 a to znamenalo ukončení série 33 utkání bez prohry, což byl do roku 1992 nepřekonatelný rekord. Největší událost se stala v Juventusu. Zde se stal prezidentem klubu, bohatý podnikatel Edoardo Agnelli, který zahájil posilování klubu za obrovské peníze. Ačkoli zákony stále zakazovaly profesionalitu, ale placení fotbalistům bylo děláno pod stolem. Velkou posilu pro klub byl příchod Rosetta, reprezentanta a vítěze dvou titulů z Pro Vercelli. Jenže tento přestup byl velmi složitý.

Virginio Rosetta

Ještě před sezonu se Rosetta a jeho spoluhráč z Pro Vercelli Gustavo Gay poslali prezidentovi klubu Luigi Bozinovi rezignační dopis. Dopis byl přijat a hráči byli vyloučeni z týmu. Gustavo Gay odešel do Milána a Rosetta do Juventusu. Jenže FIGC přestup neodhlasovala a rozhodnutí odložila na 1. prosinec. Mezi tím hráč podal stížnost na FIGC, kterou 24. listopadu přijala. Poté nastoupil do tří utkání (proti Padově, Janovu a Modeně), které vyhráli. Všechny tři poražené kluby se odvolávaly na neregulérní postavení hráče a vedení Lega Nord jim dala za pravdu a každému týmu přisoudila vítězství 2:0. Viceprezident Bianconeri Craveri podal stížnost na porážky u rady, která se 15. prosince s klubem dohodla a vrátila jim tři úspěchy ve zmíněných zápasech. Jenže spor mezi vedením Lega Nord s federací trval další dva měsíce. Rozhodla se zasáhnout Italský národní olympijský výbor (CONI). Ta vydala rozhodnutí 17. února že Rosetta patří stále Pro Vercelli. A tak FIGC opět přisoudila tři porážky (kontumace). Nakonec Rosetta byl zakoupen za 50 000 lir. Výsledek této aféry se promítnul do tabulky Lega Nord. Do 10. února 1924, byli Bianconeri a Grifoni na čele tabulky s 21 body. Jenže porážka v Novaře v kombinaci s trestem způsobila, že Bianconeri klesli na 7. místo, deset bodů od 1. místa. Grifoni nakonec svou skupinu vyhráli, ale kdyby se Juventusu neodečetlo 6 bodů, tak by vyhrálo Bianconeri.

Ve skupině B v Lega Nord se o 1. místo přetahovaly tři kluby: Bologna, Pro Vercelli a Turín. Nakonec rozhodli poslední dvě kola, po kterých se radovali hráči Bologni.

Finále se hrálo kvůli OH 192415. června. Utkání bylo velmi napjaté, jak na hřišti, tak mimo něj. Na tribunách vypuklo mezi diváky několik bojů. Utkání skončilo ve prospěch Janova 1:0, a to i přes jasnou herní převahu Bologni. Ta později podala stížnost proti homologaci výsledku, která byla vedením Lega Nord zamítnuta. Janov dostal pokutu tisíc lir za fanoušky. Druhé utkání se hrálo o týden později na deštivého počasí v Bologni. Stejně jako v prvním utkání byla Bologna lepším týmem, jenže do vedení šla Janov. V první čtvrthodině druhého poločasu se Bologni podařilo vyrovnat penaltou, ale v následujících třiceti minutách se hra vlekla křečovitým způsobem, poškozujícím jak deštěm, tak i chováním fanoušků, do té míry, že se rozhodčímu Panzerimu situace zcela vymkla z rukou. Utkání bylo přerušeno několik minut před koncem poté, co se někteří příznivci Bologni pokusili o vniknutí na hřiště. Poté se již utkání nedohrálo. Vedení Lega Nord si vyslechla rozhodčího Panzeriho o nedohraném zápasu. Rozhodnutí padlo 16. července ve prospěch Janova, která vyhrála kontumačně 2:0 a mohla se tak střetnout s vítězem Laga Sud o mistrovský titul, který obhajovala.[1]

Lega Sud[editovat | editovat zdroj]

Do semifinále postoupila z Kampánie dominantní Savoia, která z deseti utkání jen jednou remizovala. Spolu sní postoupil i Internaples. To v Laziu byla dramatická do posledního kola. Skupinu vyhrál Alba Řím o jeden bod před Laziem a Fortitudo. Tyto kluby odehráli dodatečné utkání o postup, které zvládlo Lazio (2:0). Sicilskou skupinu ovládlo Palermo, které porazilo Messinu a v Marche se opět nehrálo, protože jediným přihlášeným klubem byla opět Anconitana. Z Apulie postoupili do semifinále Audace Taranto a Ideale.

Semifinálové skupiny byli dvě. Ve skupině A vyhrála Savoia o jeden bod před Laziem. Jenže klub Ideale podalo stížnost, že Savoia proti nim svalně přeložila utkání z 1. června na 22. červen údajně kvůli špatnému hřišti. Jenže v ten den byl totiž na tomto hřišti vojenský svátek a byla plánována demonstrace. Ideale požádalo, aby vítězství bylo připsáno jim vzhledem k tomu, že Savoia nedokázala najít náhradní hřiště. Stížnost byla zamítnuta vedením Lega Sud. Klub poté podal stížnost u FIGC. Ta rozhodla že Ideale má pravdu a byla jim připsána výhra. A tak se stalo že Lazio a Ideale měli stejně bodů a měli odehrát mezi sebou dodatečný zápas o postup do finále. Utkání skončilo 2:1 pro Lazio a mělo se ve finále utkat s městským rivalem Alba Řím 13. července. Jenže Savoia se odvolala z trestu a utkání o finále bylo odloženo. 20. července na zasedání federálního předsednictva konaném v Janově, které trvalo až do časného rána následujícího dne, byla stížnost přijata a Savoia se stala vítězem své skupiny. Ve skupině B bylo odehráno dodatečné utkání mezi Alba Řím a Audace Taranto. Římský klub vyhrál 2:0 a ve finále se utkal se Savoia.

V prvním finálovém utkání Savoia vyhrála venku 2:0 i když rozhodčí Grossi odpískal konec zápasu o pět minut dříve. Hřiště bylo okamžitě napadeno fanoušky Alba Řím, kteří vyhrožovali rozhodčímu a donutili policistům zasáhnout; mezitím Grossi, který si okamžitě uvědomil chybu na signál od čárových rozhodčích, se snažil dostat týmy zpět na hřiště, aby zápas dohrály, ale hráči Alba Řím už spěšně opustili stadion. Vedení Lega Sud vyhověla stížnosti Alba Řím tím, že zápas zrušila, protože jej rozhodčí ukončil příliš brzy a nechala zápas opakovat. Mezitím následující týden porazila Savoia svého soupeře znovu 2:0, tentokrát v Torre Annunziata. V opakovaném utkání zvítězili Římané a vyrovnali tak sérii na 1:1. Třetí zápas se měl odehrát v Livornu, jenže Alba Řím odmítla odjet na utkání, aniž by získala finanční zálohu na cestu od Lega Sud, a tak se vedení rozhodlo že vítězem Lega Sud se stala Savoia a mohla se tak střetnout o titul s Janovem.

Finále[editovat | editovat zdroj]

Velké finále (Finalissima) se hrálo až 31. srpna, tedy po dvou měsících co skončila pro Janov sezona. I když dlouho Janované nehráli, tak v prvním zápase doma vyhráli 3:1. To zápas v Torre Annunziata byl poměrně vyrovnaný. Poločas skončil 0:0 a do vedení šel v 71. minutě Janov, ale o dvě minuty později Savoia vyrovnala. Utkání skončilo 1:1 a díky vítězství 3:1 v prvním zápase se Janov stal vítězem. Obhájil tak titul z minulé sezony a získal tak již devátý titul (do sezony 1951/52 mělo nejvíce) a zatím poslední ve své historii. Savoia se naopak mohlo pochlubit tím, že se stal prvním týmem z Jižní části (Lega Sud), která zakončila utkání bez porážky proti klubu ze Severní části (Lega Nord).

Lega Nord (Severní část)[editovat | editovat zdroj]

Skupina A[editovat | editovat zdroj]

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Klub Město Stadion Trenér
Alessandria Alessandria Campo degli Orti Béla Révész
Brescia Brescia Stadio di via Cesare Lombroso Imre Payer
Casale Casale Monferrato Stadio Natale Palli Technická komise
Janov Janov Campo di via del Piano William Garbutt
Inter Milán Campo di via Goldoni Bob Spottiswood
Juventus Turín Stadio di corso Marsiglia Jenő Károly
Livorno Livorno Campo di Villa Chayes Jack Kirwan
Modena Modena Campo di viale Fontanelli Fausto Parisi
Novara Novara Campo di via Lombroso Technická komise
Padova Padova Velodromo Giovanni Monti Herbert Burgess
Sampierdarenese Sampierdarena Stadio di Villa Scassi Karl Rumbold
Virtus Bologna Bologna –Campo di via Valeriani Technická komise

Tabulka[editovat | editovat zdroj]

Poř. Tým Z V R P VG OG B
1. Janov 22 14 5 3 50 13 33
2. Padova 22 12 5 5 36 18 29
3. Inter 22 11 5 6 31 25 27
4. Livorno 22 12 3 7 33 30 27
5. Alessandria 22 10 6 6 38 23 26
6. Juventus 22 11 4 7 37 27 26
7. Modena 22 8 7 7 35 30 23
8. Casale 22 10 2 10 25 34 22
9. Sampierdarenese 22 9 0 13 21 32 18
10. Brescia 22 5 3 14 17 39 13
11. Novara 22 4 4 14 22 41 12
12. Virtus Bologna 22 3 2 17 13 46 8
     Postup do finále Lega Nord
     Play out o sestup s týmy z 2. ligy
     Sestup do Seconda Divisione 1924/25
Poznámky
 • Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body
 • za výhru 2 body, za remízu 1 bod, za prohru 0 bodů.
 • při rovnosti bodů rozhodoval rozdíl mezi vstřelených a obdržených branek.

Výsledková tabulka[editovat | editovat zdroj]

  Alessandria Brescia Casale Inter Janov Juventus Livorno Modena Novara Padova Sampier. Virtus
Alessandria 4:0 5:1 1:1 1:1 3:1 0:1 5:0 0:0 2:2 3:0 4:0
Brescia 0:0 3:0 1:1 0:1 0:2 1:0 1:1 2:1 0:1 0:2 0:1
Casale 0:1 4:1 1:0 0:0 2:3 2:0 1:0 1:0 1:0 1:0 4:0
Inter 1:0 3:0 3:0 0:2 2:2 4:0 1:1 2:0 2:1 1:0 2:0
Janov 2:0 5:0 6:1 5:1 1:1 2:0 4:1 4:0 1:2 4:0 5:0
Juventus 3:1 0:1 3:2 2:0 0:2 1:1 0:2 2:0 3:0 4:1 1:0
Livorno 2:1 3:2 0:0 3:0 3:1 3:2 3:1 3:1 1:1 2:0 4:1
Modena 5:1 2:0 2:0 1:2 0:0 1:1 3:0 7:2 0:0 2:1 2:1
Novara 1:2 2:1 2:3 1:1 1:2 1:0 3:0 2:2 0:0 0:2 2:1
Padova 1:1 4:2 3:0 1:2 0:1 2:0 2:0 3:1 3:1 5:0 3:0
Sampierdarenese 1:2 1:0 2:0 2:1 1:0 2:3 0:1 1:0 1:0 0:1 4:0
Virtus 0:1 1:2 0:1 0:1 1:1 0:3 2:3 1:1 2:1 0:1 2:0

Skupina B[editovat | editovat zdroj]

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Klub Město Stadion Trenér
Andrea Doria Janov Campo sportivo della Cajenna Technická komise
Bologna Bologna Stadio Sterlino Hermann Felsner
Cremonese Cremona Campo di via Persico Giovanni Battista Traverso
Legnano Legnano Stadio Comunale Imre Schoffer
Milán Milán Campo di viale Lombardia Ferdi Oppenheim
Novese Novi Ligure Campo di Piazza d'Armi Technická komise
Pisa Pisa Stadio Arena Garibaldi József Ging
Pro Vercelli Vercelli Campo piazza Conte di Torino Technická komise
SPAL Ferrara Campo di Piazza d'Armi Giuseppe Ticozzelli
Spezia La Spezia Stadio Alberto Picco József Viola
Turín Turín Campo Stradale Stupinigi Karl Stürmer
Verona Verona Campo di Borgo Venezia A. Friedmann

Tabulka[editovat | editovat zdroj]

Poř. Tým Z V R P VG OG B
1. Bologna 22 13 5 4 41 18 31
2. Turín 22 12 6 4 43 22 30
3. Pro Vercelli 22 11 6 5 46 23 28
4. Verona 22 8 7 7 43 35 23
5. Pisa 22 7 8 7 26 35 22
6. Andrea Doria 22 7 7 8 28 26 21
7. Legnano 22 8 5 9 27 26 21
8. Cremonese 22 8 4 10 24 31 20
9. Milán 22 7 5 10 38 44 19
10. SPAL 22 6 6 10 26 44 18
11. Spezia 22 7 3 12 16 35 17
12. Novese 22 5 4 13 21 40 14
     Postup do finále Lega Nord
     Play out o sestup s týmy z 2. ligy
     Sestup do Seconda Divisione 1924/25
Poznámky
 • Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body
 • za výhru 2 body, za remízu 1 bod, za prohru 0 bodů.
 • při rovnosti bodů rozhodoval rozdíl mezi vstřelených a obdržených branek.

Výsledková tabulka[editovat | editovat zdroj]

  Andrea Doria Bologna Cremonese Legnano Milán Novese Pisa Pro Vercelli SPAL Spezia Turín Verona
Andrea Doria 0:1 4:0 4:0 1:1 0:2 1:1 1:1 0:1 1:0 2:1 4:2
Bologna 3:0 2:0 3:2 4:0 2:0 5:0 3:3 2:1 5:0 0:1 3:1
Cremonese 2:0 0:0 0:1 4:1 2:1 2:0 2:1 1:1 3:1 0:0 1:1
Legnano 2:2 1:1 1:2 2:2 1:0 3:0 1:0 4:0 2:0 3:1 1:0
Milán 1:2 1:0 0:1 2:1 5:0 5:1 1:3 3:4 3:1 0:3 2:1
Novese 1:0 0:1 2:0 1:1 1:2 2:2 1:1 2:1 0:1 1:4 3:0
Pisa 2:2 2:1 2:1 1:1 2:2 1:0 1:0 2:1 2:0 1:1 1:1
Pro Vercelli 2:2 0:1 4:1 1:0 2:1 3:1 4:1 6:0 4:0 0:0 3:0
SPAL 1:1 0:1 2:1 1:1 1:1 2:0 1:0 4:4 0:1 1:2 1:1
Spezia 1:0 0:0 1:0 1:0 2:1 1:1 1:4 0:2 0:1 1:0 1:2
Turín 3:1 4:1 4:1 1:0 3:3 5:0 1:1 1:2 3:1 2:1 1:1
Verona 2:2 2:2 2:0 3:1 5:1 5:2 2:1 1:0 8:1 2:2 1:2

Finále Lega Nord[editovat | editovat zdroj]

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Klub Janov vyhrál Lega Nord a mohl se tak utkat o titul.

Play out[editovat | editovat zdroj]

Tabulka[editovat | editovat zdroj]

Poř. Tým Z V R P VG OG B
1. Spezia 6 4 2 0 10 3 10
2. Novara 6 3 2 1 14 3 8
3. Olympia Fiume 6 2 1 3 7 11 5
4. Sestrese 6 0 1 5 4 18 1
     Zůstali v Lega Nord pro sezonu 1924/25
Poznámky
 • Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body
 • za výhru 2 body, za remízu 1 bod, za prohru 0 bodů.

Výsledková tabulka[editovat | editovat zdroj]

  Novara Fiume Sestrese Spezia
Novara 3:1 6:0 1:1
Fiume 1:0 1:0 1:3
Sestrese 0:4 3:3 1:2
Spezia 0:0 2:0 2:0

Lega Sud (Jižní část)[editovat | editovat zdroj]

Kampánie[editovat | editovat zdroj]

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Klub Město Stadion Trenér
Bagnolese Bagnoli Campo Ilva Technická komise
Cavese Cava de' Tirreni Technická komise
Internaples Neapol Stadio Militare dell'Arenaccia ?
Salernitanaudax Salerno Campo di Piazza d'Armi Alfonso Guasco
Savoia Torre Annunziata Campo Oncino Raffaele Di Giorgio
Stabia Castellammare di Stabia Campo di via Gragnano Technická komise

Tabulka[editovat | editovat zdroj]

Poř. Tým Z V R P VG OG B
1. Savoia 10 9 1 0 21 2 19
2. Internaples 10 5 2 3 19 9 12
3. Cavese 10 5 1 4 17 15 11
4. Bagnolese 10 4 2 4 12 12 10
5. Stabia 10 2 1 7 5 16 5
6. Salernitanaudax 10 1 1 8 6 26 3
     Postup do semifinále
     Sestup do Seconda Divisione 1924/25
Poznámky
 • Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body
 • za výhru 2 body, za remízu 1 bod, za prohru 0 bodů.
 • Výsledky zápasů mezi Salernitanaudaxem a Stabií jsou předmětem sporů: tehdejší noviny, stejně jako rekonstrukce historiků Salernitany, uvádějí, že byly změněny u stolu, zatímco jiné rekonstrukce (např. ze stránky RSSSF) hlásí výsledky na hřišti, což dává Salernitanaudax a Stabia v pořadí 2. a 6. místě. Nejspolehlivější verzí je verze porážek u stolu, potvrzená oficiálními tiskovými zprávami regionálního výboru Kampánie zveřejněnými v tehdejších novinách, jakož i článkem v novinách La Basilicata, ve kterém je uvedeno, že Salernitana a Stabia skončily turnaj se třemi a pěti body.

Výsledková tabulka[editovat | editovat zdroj]

  Bagnolese Cavese Internaples Salernitanaudax Savoia Stabia
Bagnolese 3:1 1:3 0:0 0:1 2:0
Cavese 3:1 1:1 5:2 0:3 0:2
Internaples 1:1 0:1 5:0 0:1 2:0
Salernitanaudax 0:2 0:1 1:5 0:1 2:0
Savoia 3:0 2:1 3:0 5:1 2:0
Stabia 0:2 1:4 0:2 2:0 0:0

Lazio[editovat | editovat zdroj]

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Klub Město Stadion Trenér
Alba Řím Řím Technická komise
Fortitudo Řím Campo "Madonna del Riposo" Technická komise
Juventus Audax Řím Campo Viale Angelico 71 Technická komise
Lazio Řím Stadio della Rondinella Guido Baccani
US Romana Řím Campo dell'Olmo viale Angelico Technická komise
Tivoli Tivoli

Tabulka[editovat | editovat zdroj]

Poř. Tým Z V R P VG OG B
1. Alba Řím 10 7 2 1 27 9 16
2. Lazio 10 7 1 2 39 11 15
3. Fortitudo 10 7 1 2 20 5 15
4. Tivoli 10 4 0 6 17 20 8
5. US Romana 10 3 0 7 10 33 6
6. Juventus Audax 10 0 0 10 4 39 0
     Postup do semifinále
     Sestup do Seconda Divisione 1924/25
Poznámky
 • Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body
 • za výhru 2 body, za remízu 1 bod, za prohru 0 bodů.
 • kluby Lazio a Fortitudo odehráli dodatečný zápas o postup.

Výsledková tabulka[editovat | editovat zdroj]

  Alba Fortitudo Juventus Audax Lazio Romana Tivoli
Alba 1:1 2:0 2:2 2:0 4:0
Fortitudo 2:0 1:0 0:3 4:0 1:0
Juventus Audax 2:6 0:5 0:6 1:4 0:2
Lazio 2:4 1:0 8:1 5:0 4:1
Romana 0:4 0:2 1:0 1:7 3:2
Tivoli 0:2 0:4 4:0 2:1 6:1

Dodatečný zápas[editovat | editovat zdroj]

Marche[editovat | editovat zdroj]

Účastník[editovat | editovat zdroj]

Klub Město Stadion Trenér
Anconitana Ancona ? ?

Jediným účastníkem v regionu byla Anconitana, která automaticky postoupila do semifinále.

Apulie[editovat | editovat zdroj]

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Klub Město Stadion Trenér
Audace Taranto Taranto Campo del Regio Arsenale Manziani
Enotria Taranto Campo del Regio Arsenale Biagio La Neve
Foggia Foggia Roberto Fini
Ideale Bari Campo San Lorenzo ?
Liberty Bari Campo San Lorenzo ?
Pro Italia Taranto Campo del Regio Arsenale Ascanelli

Tabulka[editovat | editovat zdroj]

Poř. Tým Z V R P VG OG B
1. Audace Taranto 10 7 2 1 16 4 16
2. Ideale 10 7 1 2 20 6 15
3. Enotria 10 4 2 4 10 11 10
4. Liberty 10 4 2 4 12 13 10
5. Pro Italia 10 4 0 6 8 13 8
6. Foggia 10 0 1 9 3 22 1
     Postup do semifinále
     Sestup do Seconda Divisione 1923/24
Poznámky
 • Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body
 • za výhru 2 body, za remízu 1 bod, za prohru 0 bodů.
 • při rovnosti bodů rozhodoval rozdíl mezi vstřelených a obdržených branek.

Výsledková tabulka[editovat | editovat zdroj]

  Audace Enotria Foggia Ideale Liberty Pro Italia
Audace 4:1 3:0 0:2 1:0 1:0
Enotria 2:0 1:0 1:0 1:1 0:1
Foggia 0:2 1:1 0:2 1:2 1:2
Ideale 1:1 1:0 5:0 3:1 3:0
Liberty 0:0 3:1 2:0 1:3 2:0
Pro Italia 0:2 0:2 2:0 0:2 3:0

Sicílie[editovat | editovat zdroj]

Účastníci[editovat | editovat zdroj]

Klub Město Stadion Trenér
Messina Messina Campo “Enzo Geraci” alla Cittadella Giovanni Stracuzzi
Palermo Palermo Stadio Ranchibile ?

Výsledky[editovat | editovat zdroj]

Klub Palermo vyhrál třetí rozhodující utkání a postoupil tak do semifinále.

Semifinále Lega Sud[editovat | editovat zdroj]

Skupina A[editovat | editovat zdroj]

Tabulka[editovat | editovat zdroj]
Poř. Tým Z V R P VG OG B
1. Savoia 6 3 2 1 17 7 8
2. Lazio 6 3 1 2 16 9 7
3. Ideale 6 2 1 3 11 18 5
4. Anconitana 6 2 0 4 4 14 4
     Postup do finále Lega Sud
Poznámky
 • Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body
 • za výhru 2 body, za remízu 1 bod, za prohru 0 bodů.
Výsledková tabulka[editovat | editovat zdroj]
  Anconitana Ideale Lazio Savoia
Anconitana 1:0 1:0 0:1
Ideale 5:1 3:2 1:1
Lazio 3:1 6:1 2:2
Savoia 5:0 7:1 1:3

Skupina B[editovat | editovat zdroj]

Tabulka[editovat | editovat zdroj]
Poř. Tým Z V R P VG OG B
1. Alba Řím 6 3 2 1 16 9 8
2. Audace Taranto 6 3 2 1 12 10 8
3. Internaples 6 1 3 2 7 9 5
4. Palermo 6 0 3 3 9 16 3
     Postup do finále Lega Sud
Poznámky
 • Z = Odehrané zápasy; V = Vítězství; R = Remízy; P = Prohry; VG = Vstřelené góly; OG = Obdržené góly; B = Body
 • za výhru 2 body, za remízu 1 bod, za prohru 0 bodů.
 • při rovnosti bodů rozhodoval rozdíl mezi vstřelených a obdržených branek.
 • kluby Alba Řím a Audace Taranto odehráli dodatečný zápas o postup do finále.
Výsledková tabulka[editovat | editovat zdroj]
  Alba Řím Audace Taranto Internaples Palermo
Alba Řím 1:1 2:0 5:1
Audace Taranto 3:2 1:0 2:2
Internaples 2:2 3:2 1:1
Palermo 2:4 2:3 1:1
Dodatečný zápas[editovat | editovat zdroj]

Finále Lega Sud[editovat | editovat zdroj]

Klub Savoia vyhrál Lega Sud a mohl se tak utkat o titul.

Mistrovský zápas [editovat | editovat zdroj]

Vítěz[editovat | editovat zdroj]

Prima Divisione
Vítěz pro rok 1923/24
Janov CFC

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

 1. Díky administrativě zůstal v soutěži
 2. Zápas byl přerušen v 84. minutě kvůli nehodám a invazi na hřiště. Janov dostal u stolu 2:0.
 3. Kontumačně

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Prima Divisione 1923-1924 na italské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]