Provincie Huesca

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
provincie Huesca
Provincia de Uesca
Provincia de Huesca
provincie Huesca Provincia de Uesca – znak
znak
provincie Huesca Provincia de Uesca – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoHuesca
Souřadnice
Rozloha15 626 km²
Časové pásmoUTC+01:00
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel224 264 (2021)
Hustota zalidnění14,4 obyv./km²
Jazykšpanělština, aragonština, katalánština
Správa regionu
StátAragonieAragonie Aragonie
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2ES-HU
Oficiální webwww.dphuesca.es
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Huesca (aragonsky: Uesca, katalánsky: Osca), oficiálně Huesca/Uesca, je provincie v severovýchodním Španělsku, na severu autonomního společenství Aragonie (hl. m. Huesca).

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Leží jižně od centrálních Pyrenejí, hraničí s Francií (departmenty Pyrénées-Atlantiques a Hautes-Pyrénées). Ve Španělsku hraničí s autonomním společenstvím Navarra a s provinciemi Zaragoza a Lleida (dř. Lérida). Provincie Huesca má celkový počet obyvatel přibližně 224 tisíc[1] a rozlohu 15 626 km² s převážně hornatým povrchem. Téměř čtvrtina obyvatel žije v hlavním městě. Provincie má řídké osídlení, 14 obyv./km².

Nejvyššími horami v kraji jsou Pyreneje (Aneto) s věčnými ledovci jako Monte Perdido; a s Národními parky Ordesa a Monte Perdido. Hory jsou populární mezi horolezci, jeskyňáři, piloty padákových kluzáků a raftaři. Leží zde i populární střediska zimních sportů jako Candanchú, Formigal, Astún, Panticosa a Cerler.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Římané kolonizovali provincii, tvořící severní část římské provincie Hispania Tarraconensis, a žili zde až do 5. století, do příchodu Vizigótů. Protože šlo o horský pohraniční kraj, těžko se ovládal. Severní hrabství patřila načas království Navarrskému, ale odtrhly se, a odolaly maurským vpádům ve středověku tak, že se spojily navzájem a přidaly se k Franské říši – vytvořily franské pohraniční marky. Imperativ nezávislosti severních hrabství dal vzniknout království Aragonskému, z nějž se vyvinula říše Aragonské korunyy a následně království Španělské. V provincii leží mj. comarca Sobrarbe, která byla kdysi stejnojmenným hrabstvím, jenž je (částečně) legendárním předchůdcem Aragonie (viz znak autonomního společenství Aragonie – v 1. zlatém poli je zelený dub s červeným křížem, který zastupuje Sobrarbe).

Administrativní členění[editovat | editovat zdroj]

Současná provincie je tvořena 10 comarkami a 202 municipalitami.

Název comarcy

Hlavní město
Alto Gállego Sabiñánigo
Bajo Cinca Fraga
Cinca Medio Monzón
Hoya de Huesca Huesca
Jacetania Jaca
La Litera Tamarite de Litera
Monegros Sariñena
Ribagorza Graus, dříve Benabarre
Sobrarbe Ainsa a Boltaña
Somontano de Barbastro Barbastro

Jazyky[editovat | editovat zdroj]

Hlavní řečí v provincii je španělština, ale sever a střed provincie užíval aragonské varianty (aragonštiny), která dnes přežívá hlavně v nejsevernějších comarkách, jako je Aragonské údolí v Jacetanii, Alto Gallego, Sobrarbe, a Ribagorza, kde některé izolované vesnice pomohly tomuto jazyku dožít se 21. století. V nejvýchodnější části provincie se hovoří nářečími katalánštiny, a přechodnými variantami, které je obtížné zařadit jako aragonštinu nebo katalánštinu.

Symboly provincie[editovat | editovat zdroj]

Znak[editovat | editovat zdroj]

Čtvrcený štít (2x dělen), představující osm soudních okresů: 1) v červeném poli zlatý (?) patriarší kříž, provázený v rozích čtyřmi hlavami maurských králů (Jaca); 2) polceno, a) Aragonie, b) ve sb. zelený strom, modrý štítek (se zl. lilií? - Fraga); 3) ve stříbře korunovaný aragonský štítek, provázený po stranách dvěma červenými lvy, nahoře a dole provázený vždy po jednom přirozeném kamenném hradu (Benabarre); 4) v modrém stříbrná kuše se zlatou tětivou a obloukem, provázená pěti aragonskými štítky (Sariñena); 5) ve stříbře keř tamaryšku mezi dvěma korunovanými aragonskými štítky (Tamarite); 6) v zeleném vousatý vpřed hledící muž (poprsí) mezi pěti aragonskými štítky (1, 2, 2) (Barbastro); 7) ve zlatě kamenný hrad, převýšený křížem, z nějž ční dub, nad věží je stuha (?-homenaje) s heslem "Haec est victoria nostra" (Boltaña). Srdeční štítek se znakem hl. města Huesca - stříbrný jezdec se zbrojí a kopím v čv. poli /skáče doleva/, ve volné čtvrti zlatá mitra, v patě heslo Urbs Vitrix Osca (v praxi pouze zkratka V. V. OSCA).

Klenot: otevřená královská koruna. Znak byl přijat 10. května 1957.

Vlajka[editovat | editovat zdroj]

Bílý list s červeným křížem (symbol sv. Jiří shodně jako na vlajkách ostatních dvou aragonských provincií Teruel a Zaragoza) se znakem ve středu listu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Národní statistický institut. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]