Provincie Burgos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
provincie Burgos
Provincia de Burgos
Chybí zde svobodný obrázek
provincie Burgos – znak
znak
provincie Burgos – vlajka
vlajka
Geografie
Localización de la provincia de Burgos.svg
Hlavní město Burgos
Souřadnice
Rozloha 14 292 km²
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 375 563 (2009)
Hustota zalidnění 26,3 obyv./km²
Jazyk španělština
Národnostní složení Španělé
Správa regionu
Nadřazený celek Kastilie a León
Podřízené celky 10 comarek
Zastoupení v kongresu: 4 křesla
Zastoupení v senátu: 4 křesla
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 ES-BU
NUTS ES412
Oficiální web www.burgos.es
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Provincie Burgos (španělsky Provincia de Burgos) je jednou z provincií Španělska. Leží na severu poloostrova, na severovýchodě autonomního společenství Kastilie a León, na horních tocích významných řek Ebro a Duero. K provincii náleží také malá exkláva, jež je zcela obklopená baskickou provincií Álava. Dalšími sousedy jsou (podle směru ručiček) La Rioja, kastilské provincie Soria, Segovia, Valladolid a Palencia, Kantábrie a baskická Bizkaia.

Území okolo Burgosu bývá nazýváno Hlava Kastilie, neboť právě zde vzniklo mocenské centrum Kastilského království a pocházel odtud i El Cid. Strategická poloha oblasti se dnes projevuje spíše v dopravě, neboť se zde protínají silnice a železnice spojující Madrid s Baskickem a Francií a Katalánsko se severem země.

Osídlení je řídké (žije zde asi 375 000 obyvatel), avšak provincie má v celém Španělsku prvenství co do počtu obcí (371), neboť mimo hlavní město Burgos (179 000 obyv.) a větší sídla Miranda de Ebro (39 000, železniční uzel) a Aranda de Duero (33 000) je zde velké množství malých roztroušených sídel.

Znak provincie[editovat | editovat zdroj]

Escudo partido, 1º en campo de plata, medio cuerpo de rey coronado de oro con corona abierta, rostro de carnación y con dalmática de gules cargada con tres castillos de oro; bordura de gules con dieciséis castillos de oro; y 2º de gules, un castillo de oro, mazonado de sable, con puerta y ventanas abiertas. Al timbre, corona real de España. El escudo va sobre una cartela blanca. Timbre: Corona real abierta. 

Překlad: Polceno, 1) ve stříbře polopostava zlatě korunovaného krále v červené dalmatice se třemi zlatými kastely (hrady). Na červeném lemu pole 16 hradů. 2) v červeném zlatý hrad černě spárovaný s otevřenou branou a okny. Klenot – španělská královská koruna a naloženo na bílou kartuš. Provinční vlajka má barvu morušovou (morada) a nese ve středu listu úplný znak provincie.

Znak byl schválen provinční deputací na plenárním zasedání 9. listopadu 1877. Navrhl je král heroldů D. Luis Villar Pascual. V současné podobě byly symboly potvrzeny 8. 10. 2008, zveřejněny v Boletín Oficial de la Provincia de Burgos 17. 10. 2008.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]