Provincie Zamora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Provincie Zamora
Provincia de Zamora
Chybí zde svobodný obrázek
Vlajka
Vlajka
Znak
Znak
Geografie
Zamora in Spain.svg
Hlavní město Zamora
Souřadnice
Rozloha 10 559 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 191 612 (2012)
Jazyk španělština]
Správa regionu
Oficiální web [[1] www.diputaciondezamoza.es]]
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zamora (výslovnost [θa´moɾa]) je španělská provincie na západě Španělska, v západní části autonomního společenství Kastilie a León. Současná provincie vznikla jako jedna ze tří provincií roku 1833 rozdělením bývalého království León. Hraničí s provinciemi Ourense, León, Valladolid, a Salamanca, a s Portugalskem.

Geografie[editovat | editovat zdroj]

Téměř 1/3 z celkového počtu 195 665 obyvatel (2002) žije v provinčním hlavním městě, Zamora. Provincie má celkem 250 obcí. V roce 2014 měla provincie již jen 185 432 obyvatel.

Od východu k západu protéká provincií Duero. Jinak provincie patří k Severní mesetě, náhorní rovině ve výšce mezi 650 a 800 m n. m. Severozápadní část je hornatá. Zde leží Lago de Sanabria, největší ledovcové jezero Španělska.

Jazyky[editovat | editovat zdroj]

Hlavním jazykem provincie Zamora je španělština. Především v západní a severní část se kromě toho používá leonský jazyk. Ve třech obcích na nejzazším severozápadě se hovoří také galicijštinou.

Památky[editovat | editovat zdroj]

  1. Historické kostely a budovy města Zamora
  2. Benavente: 70 km severně od Zamory. Kostel Santa María a hrad La Mota (nyní parador). Hradní palác se využívá jako Parador Fernando II de Leon. Palác byl vystavěn ve 12. století a je součástí bývalého městského opevnění.
  3. Toro, 39 km od Zamory. Fasáda „Palacio de las Leyes“ a kapitulní chrám Santa María la Mayor (též La Colegiata). Vína z tohoto města si sebou měl vzít do Ameriky Kryštof Kolumbus.
  4. Sanabria: na hranici s Galícií, byla prohlášena historickým a uměleckým centrem a leží v krajině nedaleko stejnojmenného jezera.
  5. Fermoselle, na hranici s Portugalskem a na okraji přírodního parku Arribes del Duero.
  6. Arribes tvoří přírodní rezervaci s největším výskytem vlků v celé Evropě.
  7. Villafáfila. Jezera, ve starověku pláže, jsou stále písečná, vyskytují se zde zkameněliny a jsou domovem mnoha druhů evropských ptáků. Jde o druhý největší vodní zdroj ve Španělsku kromě přehrad Doñana.

Symbolika[editovat | editovat zdroj]

Vlajka provincie[editovat | editovat zdroj]

je tvořena osmi červenými pruhy a jedním zeleným (pruhy jsou odděleny úzkými bílými). Jde o historickou vlajku a není znám žádný předpis, kterým by byla zavedena. Tvoří také součást znaku města Zamory. (viz níže).

Znak provincie[editovat | editovat zdroj]

Štít dělený, 1) dvakrát polceno, a) polceno se špicí, v prvním poli ve zlatě přirozený býk ve skoku doleva, ve druhém stříbrném červený lev, zelená špice (Toro); b) ve stříbře zlatý most nad vlnami (modrými a zlatými) na mostě postava Madony s dítětem, provázené dvěma věžemi, též zlatými s červenými okny a branou (Benavente); a c) ve stříbře štít, který se dotýká okrajů pole, pruhovaný modře a zlatě, v něm zlaté slunce (Villalpando); 2) 3x polceno, a) děleno vidlicí, 1. a 2. zlatá věž v červeném, špice stříbrná s červeným lvem (Alcañices); b) v modrém zlatý ondřejský kříž, provázený čtyřmi zlatými liliemi, modrý lem s osmi stříbrnými půlměsíci (? – obrázek neodpovídáSanabria); c) ve zlatě zlatý (? – přirozený) hrad s černými okny a branou (Bermillo de Sayago); a d) ve stříbře černý orel (dvouhlavý) s černými drápy, nad ním uzavřená královská koruna a dva červeno-bílé praporky na zlatém kopí (Fuentesaúco). Srdeční štítek města Zamora. (Polcený štít, vpravo ve stříbře obrněná paže, držící prapor s osmi červenými pruhy a jedním zeleným. Vlevo, též ve stříbře, je na zeleném pažitu stříbrný most o třech obloucích, černě zděný a se dvěma věžemi nad modrými a stříbrnými vlnami). Klenot: uzavřená královská koruna, červeně a stříbrně pruhovaná.

Zdroj[editovat | editovat zdroj]

  • (španělsky) Popis znaku na stránkách Heráldica oficial – Escudos de Castilla-León