Provincie Toledo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
provincie Toledo
Provincia de Toledo
(Province of Toledo) IberianPeninsulaNASA (cropped).jpg
Vlajka
Vlajka
Znak
Znak
Geografie
Localización de la provincia de Toledo.svg
Hlavní město Toledo
Souřadnice
Rozloha 15 370 km²
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 697 959 (2010)
Hustota zalidnění 45,4 obyv./km²
Jazyk španělština
Národnostní složení Španělé
Správa regionu
Nadřazený celek Kastilie-La Mancha
Podřízené celky 10 comarek
204 obcí
Zastoupení v kongresu: 6 křesel
Zastoupení v senátu: 4 křesla
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 ES-TO
NUTS ES425
Oficiální web www.diputoledo.es
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Provincie Toledo je jednou z pěti provincií Kastilie-La Mancha, autonomního společenství v centrální části Španělska. Zahrnuje území u jižního úpatí Kastilského pohoří a přilehlé roviny u řeky Tajo. Sousedí s provinciemi Ávila a Madrid na severu, Cuenca na východě, Ciudad Real na jihu a Cáceres (Extremadura) na západě. Žije zde necelých 700 000 obyvatel.

Hlavním městem je Toledo (82 000 obyv.), dříve hlavní město celé Kastilie, dnes sídlo autonomního společenství a turistický cíl; o něco větší je však Talavera de la Reina (89 000 obyv.) Provincie je rozdělena na 204 obcí, z nichž většina je velmi malá; v provincii se také nachází obec s nejméně obyvateli ve Španělsku, Illán de las Vacas (5 obyvatel v roce 2009).

Znak provincie[editovat | editovat zdroj]

Starší verze Escudo cuartelado, 1º y 4º de Castilla; y 2º y 3º de León; entado en punta de Granada. Se representa cargado sobre el Toisón de Oro, acolado a un águila de sable exployada. Timbre: Corona imperial. Soportes: Las columnas de Hércules sobre dos ondas de azur, coronadas asimismo con corona imperial y la leyenda "Plus Ultra".

Překlad: Čtvrceno Kastilie a León, v patě Granada. Zobrazuje se zdobený Zlatým Rounem na prsou černého dvouhlavého orla. Klenot – císařská koruna. Podklad – Herkulovy sloupy.

Znak provincie Toledo odpovídal znaku města, kde však orla provázejí dva trůnící králové/císaři.

Je nutno poznamenat, že provinční deputace užívala znaku, který neodpovídá výše uvedenému popisu (například orel byl zlatý).

Současný znak

V roce 2013 byl znak provincie změněn: Águila Bicéfala en sable, con escudo partido en dos cuarteles, el primero de ellos con un cuartelado de Castilla y León y el segundo en azur con una corona imperial de oro. Timbrado con la corona imperial, rematada por el mundo y la cruz; rodeando al escudo aparece el Toisón de oro. A uno y otro lado las columnas de Hércules sobre dos ondas de azur, coronadas asimismo con corona Imperial y la Leyenda Plus Ultra.

Překlad: Černý orel s polceným štítem (na prsou), v prvním poli čtvrti za Kastilii a León a ve druhém modrém císařská koruna, převýšená koulí s křížem. Kolem štítu řetěz Zlatého rouna. Po stranách Herkulovy sloupy nad modrými vlnami, korunovanými rovněž císařskými korunami a s nápisem Plus Ultra. Dosavadní provinční znak byl tedy doplněn erbem titulárního království Toledského. V dosavadním blasonu se orel považoval spíše za štítonoše, nyní je integrální součástí znaku. Znak schválila nařízením ze dne 13. května 2013 Consejería de Presidencia y Administraciones Públicas de la Junta de Comunidades de Castilla-La Mancha.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • (španělsky) Nařízení Rady pro předsednictví a veřejnou správu Junty společenství Kastilie-La Mancha, kterým se schvaluje heraldický znak a vlajka Nejjasnějšího zastupitelstva provincie Toledo, Boletín oficial de Castilla- La Mancha z 29. května 2013
  • (španělsky) stránky Heráldica oficial, Escudos de Castilla-La Mancha
Krajina s olivovníky a větrnými mlýny u Yebenes na jihu provincie