Provincie Huelva

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
provincie Huelva
Provincia de Huelva
Pobřeží poblíž Lepe
Pobřeží poblíž Lepe
provincie Huelva – znak
znak
provincie Huelva – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoHuelva
Souřadnice
Rozloha10 148 km²
Časové pásmoUTC+01:00
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel525 835 (2021)
Hustota zalidnění51,8 obyv./km²
JazykAndaluská španělština
Národnostní složeníŠpanělé
Správa regionu
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Nadřazený celekAndalusie
Podřízené celky79 obcí
Zastoupení v kongresu:5 křesel
Zastoupení v senátu:4 křesla
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2ES-H
NUTSES615
Oficiální webwww.diphuelva.es
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Provincie Huelva (španělsky Provincia de Huelva, adjektivum onubense) je jednou z osmi provincií Andalusie, autonomního společenství na jihu Španělska; zahrnuje území v západním cípu Andalusie na pobřeží Atlantského oceánu. Zdaleka nejvýznamnějším městem je Huelva, kde žije téměř třetina z přibližně 526 tisíc[1] obyvatel provincie.

Sousedí s provincií Sevilla na východě, extremadurskou provincií Badajoz na severu a s Portugalskem (Algarve, Alentejo) na západě. Hranice s Portugalskem je tvořena řekou Guadiana, další větší řek jsou Odiel a Tinto.

Přímořský jih provincie je rovinatý a hustěji osídlený, kdežto sever s pohořím Sierra Morena (okolo 1000 m) je osídlen velmi řídce. V provincii se nacházejí rozsáhlá chráněná území Doñana a Sierra de Aracena.

V hospodářství je důležitý rybolov, pěstování jahod, chemický průmysl a těžba mědi, olova a zinku (v roce 1873 zde vznikla těžařská korporace Rio Tinto Group). V roce 1998 došlo při úniku jedovatých látek z dolů do parku Doñana k závažné ekologické havárii.

Znak provincie[editovat | editovat zdroj]

Znak se podstatně liší od znaku města a neshrnuje ani znaky dalších sídel provincie; přesto je na dvou štítech, takže připomíná alianční erb. V pravém modrém štítu je zlaté opevnění s černou branou a okny, se třemi věžemi (jedna má hranatou nadstavbu). Ve zlatém lemu štítu je nápis černými literami. "PORTUS MARIS ET TERRE CUSTODIA". V levém štítě jsou v modrém tři stříbrné lodi černě stínované mezi dvěma zlatými glóby s černými poledníky a rovnoběžkami, které vynikají z pravého a levého boku. Lem je zlatý, částečně (!) s černými paprsky. Pod štíty je [vpravo] zlatá Merkurova okřídlená hůl se dvěma černými hady, [vlevo] roh hojnosti, z nějž se sypou zelené ratolesti. Celek je lemován zeleným věncem a černě tence vrouben. Na každém štítu je po straně zelené vavřínová větvička a štít je převýšen uzavřenou královskou korunou.

Schváleno resolucí Dirección General de Administración Local z 5. 10. 2010, a zapsáno do rejstříku Registro Andaluz de Entidades Locales. Dos escudos ovales acolados. El diestro, de azur, un recinto fortificado de oro mamposteado y aclarado de sable donde se aprecia un muro y tres torres nacientes, una de ellas rematada en cuerpo prismático, cubierta de diferentes tamaños. En su bordura de oro aparece, en sable, la inscripción PORTUS MARIS ET TERRE CUSTODIA; el siniestro, de azur, tres naves ordenadas, de plata, sombreadas de sable, entre dos globos terráqueos de oro, con paralelos y meridianos de sable nacientes de los flancos. Bordura de oro parcialmente rayada en sable. En punta, al exterior, en oro, el báculo alado de Mercurio, con sus dos sierpes en sable y la cornucopia, rematada en ramas de sinople, ambos sombreados de sable. Sobre los óvalos, al exterior, ramas de laurel en sinople. Al timbre, dos coronas reales cerradas. Před rokem 2010 byl nápis i na druhém štítě (dvě data - "12 de octubre. 1492. 3 de agosto") namísto paprsků, lem byl stříbrný a nad oběma štíty byla otevřená královská koruna.

Obyvatelstvo a sídla[editovat | editovat zdroj]

Obce nad 10 000 obyv.
Obyvatel (2010)
1 Huelva
149 310
2 Lepe
26 763
3 Almonte
22 204
4 Isla Cristina
21 719
5 Ayamonte
20 597
6 Moguer
20 040
7 Aljaraque
18 443
8 Cartaya
18 415
9 Punta Umbría
14 714
10 Bollullos Par del Condado
13 959
11 Valverde del Camino
12 746
12 Gibraleón
12 392
13 La Palma del Condado
10 475

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Población por provincias, edad (grupos quinquenales), Españoles/Extranjeros, Sexo y Año. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]