Provincie Soria

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
provincie Soria
Provincia de Soria
provincie Soria – znak
znak
provincie Soria – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoSoria
Souřadnice
Rozloha10 303 km²
Časové pásmoUTC+01:00
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel88 747 (2021)
Hustota zalidnění8,6 obyv./km²
Jazykšpanělština
Národnostní složeníŠpanělé
Správa regionu
StátŠpanělskoŠpanělsko Španělsko
Nadřazený celekKastilie a León
Podřízené celky8 comarek
Zastoupení v kongresu:2 křesla
Zastoupení v senátu:4 křesla
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2ES-SO
NUTSES417
Oficiální webdipsoria.org
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Provincie Soria (španělsky Provincia de Soria) je provincie ve středním Španělsku, ve východní části autonomního společenství Kastilie a León. Sousedí s La Riojou a provinciemi Zaragoza, Guadalajara, Segovia a Burgos. Její rozloha činí 10 287 km²; průměrná nadmořská výška dosahuje 1025 m a panuje zde suché klima s drsnými zimami.

Demografie[editovat | editovat zdroj]

Soria je nejméně zalidněnou provincií Španělska a její hustota osídlení – 9,1 obyv./km² – je jednou z nejnižších v Evropské unii. Provincie má přibližně 89 tisíc[1] obyvatel, z nichž 41 % žije v hlavním městě, Sorii.

Provincie má přes 500 osídlených míst, tvořících celkem 183 obcí, z nichž více než polovina jsou osady s méně než stovkou obyvatel; jen jedenáct obcí má přes 1000 obyvatel a pětitisícovou hranici překračuje pouze Soria a Almazán. Je tak provincií s nejvyšším podílem obcí, kterým hrozí úplný zánik (94 %).[2][3]

Rozdělení provincie na obce a comarky

V provincii Soria žijí jen dvě tisíciny obyvatel Španělska a ročně se zde rodí v průměru 292 dětí, přičemž počet obyvatel se v posledních desetiletích trvale snižuje, zatímco věkový průměr se zvyšuje; obyvatelé migrují do okolních provincií (především do Zaragozy) kvůli nízkým mzdám, nedostupnosti vyššího vzdělání, špatnému dopravnímu spojení. Počet obyvatel nad 65 let přesahuje čtvrtinu.[2]

Na izolaci a hospodářském propadu se podílelo také omezení železniční dopravy v 80. letech 20. století; Sorii spojují se světem pouhé dva vlaky denně a v autobusové dopravě není situace o mnoho lepší.

Města a obce[editovat | editovat zdroj]

Soria má 183 municipalit, rozdělených do 10 comarek: Pinares, Tierras Altas y El Valle, Burgo de Osma, Soria, Campo de Gómara, Moncayo, Almazán a Medinaceli.

Obce nad 1000 obyvatel (2007)[4]
Pořadí Obec Obyvatel
1. Soria 39 344
2. Almazán 5823
3. Burgo de Osma 5054
4. Ólvega 3546
5. San Esteban de Gormaz 3283
6. Ágreda 3215
7. San Leonardo de Yagüe 2299
8. Covaleda 1962
9. Arcos de Jalón 1802
10. Golmayo 1688
11. Duruelo de la Sierra 1364
12. Berlanga de Duero 1056
13. Vinuesa 1004

Symboly provincie[editovat | editovat zdroj]

Znak[editovat | editovat zdroj]

Čtvrceno, 1) ve stříbře přirozený keř révy se zelenými listy a purpurovými hrozny na zeleném pažitu (Ágreda); 2) ve stříbře zelený strom (fíkovník), provázený osmi červenými listy v poloze volného lemu (Almazán); 3) v červeném zlatý hrad černě spárovaný s modrými okny (Burgo de Osma); a 4) v modrém ozbrojený jezdec na bílém kráčejícím koni, s kopím v ruce vpravo od něj hrad s otevřenou branou a z hlavy vychází zlaté slunce (Medinaceli). Srdeční oválný štítek se znakem města Soria (V červeném poli stříbrný hrad se třemi věžemi, černými vraty a spárami, s modrými okny a na cimbuří vyniká poprsí korunovaného krále se svými atributy svých barev. Stříbrný lem štítu s černým opisem "Soria Pura Cabeza de Extremadura"). Štít má stříbrný lem, pobitý hřeby. Klenot: uzavřená královská koruna. Podle internetové konference Flags of the World má záhadné heslo ve znaku města Soria význam: "Čistá Soria, hlava okrajových zemí" ("capital of the extreme lands"). Heslo je citováno v VI. sloce básně Antonia Machada "Campos de Soria". Další výklad je, že jde o kastilskou Extremaduru (která nemá nic společného s regionem Extremadura), jejíž název pochází z latinského " "Extremis Dorii", španělsky "los extremos del Duero", "dálné Duero", tedy něco jako horní tok Doura.

Vlajka[editovat | editovat zdroj]

Od nepaměti se údajně užívá purpurové vlajky se znakem provincie.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]