Portheimka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Portheimka
Pohled na bývalé zahradní průčelí Portheimky
Základní informace
Sloh Baroko
Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer
Výstavba 18. století
Stavebník Kilián Ignác Dientzenhofer
Současný majitel městská část Praha 5
Další majitel Porgesové z Portheimu
Poloha
Adresa Štefánikova č.p. 12, Praha 5, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Kód památky 40345/1-1388 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Portheimka nebo také Dienzenhoferův palác či Bukvojka je barokní letohrádek nacházející se v pražské čtvrti Smíchov. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1] Adresa Portheimky je Štefánikova 68/12, Praha 5.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Vila Portheimka od východu
Galerie Portheimka

Letohrádek postavil Kilián Ignác Dienzenhofer v roce 1728 pro sebe a svou rodinu. Výzdobu vytvořili Antonín Braun (plastiky "Den" a "Noc" - originály sneseny; na fasádu umístěny kopie) a Václav Vavřinec Reiner (dochovala se nástropní malba na klenbě ústředního sálu). Součástí letohrádku byla i barokní zahrada. Směrem k řece po obou stranách dnešních ulic V botanice a Zborovská s touto zahradou sousedila Slavatovská zahrada s letohrádkem, tehdy již v držení jezuitů, kterým Dientzenhofer v zahradě postavil pavilon.

Po Dienzenhoferově smrti získal letohrádek František Ferdinand Buquoy, který upravil zahradu v rokokovém stylu a vystavěl zde skleníky, zejména módní oranžérie a fíkovny. Patrně koncem 18. století byla k letohrádku přistavěna dvě boční křídlaklasicistním slohu.

Roku 1815 zakoupili objekt podnikatelé, bratři Moses Porges von Portheim (1782-1870) a Leopold Porges von Portheim (1785-1869). Ti si dali roku 1830 na polovině zahrady postavit továrnu na výrobu kartounu. Velkou zkázu na letohrádku napáchal rozsáhlý požár v roce 1872. V souvislosti se stavbou kostela sv. Václava dále došlo k parcelaci další části zahrady a ke zboření jižního křídla letohrádku (v roce 1884).

Letohrádek byl zestátněn v roce 1945. V roce 1963 se zde usídlil Svaz českých výtvarných umělců a na počest stavitele Portheimky zde byla zřízena galerie „D“. Chátrající objekt byl v devadesátých letech rekonstruován pod vedením Tomáše Zetka. V současné době Portheimka patří městské části Praha 5. V přízemí se nachází galerie a kavárna "Českavárna Portheimka". Reprezentační prostory v 1. patře jsou využívány pro pořádání výstav, kulturních a společenských akcí. Provozovatelem a správcem objektu je příspěvková organizace "Kulturní centrum Prahy 5".

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-06]. Katalogové číslo 152405 : letohrádek Portheimka. Památkový katalog. MonumNet [1]. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [2]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LAŠŤOVKOVÁ, Barbora: Pražské usedlosti. 1. vyd. Praha: Libri, 2001. 359 s. ISBN 80-7277-057-8. S. 234 - 236.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]