Portheimka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Portheimka
Pohled na bývalé zahradní průčelí Portheimky
Pohled na bývalé zahradní průčelí Portheimky
Základní informace
Sloh Baroko
Architekt Kilián Ignác Dientzenhofer
Výstavba 18. století
Stavebník Kilián Ignác Dientzenhofer
Současný majitel městská část Praha 5
Další majitelé Porgesové z Portheimu
Poloha
Adresa Štefánikova č.p. 12, Praha 5, ČeskoČesko Česko
Ulice Matoušova
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 40345/1-1388 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikimedia Commons galerie na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Portheimka nebo také Dienzenhoferův palác či Bukvojka je barokní letohrádek nacházející se v pražské čtvrti Smíchov. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1] V současnosti je Portheimka využívána jako galerie. Adresa je Štefánikova 68/12, Praha 5-Smíchov. K letohrádku přísluší zahrada Portheimka.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Letohrádek Portheimka od východu
Expozice skla v letohrádku Portheimka
Museum skla - logo

Letohrádek postavil Kilián Ignác Dienzenhofer v roce 1728 pro sebe a svou rodinu. Výzdobu vytvořili Antonín Braun (busty "Den" a "Noc" sneseny; na fasádu umístěny kopie) a Václav Vavřinec Reiner (dochovala se nástropní malba na klenbě ústředního sálu). Součástí letohrádku byla i barokní zahrada. Směrem k řece po obou stranách dnešních ulic V botanice a Zborovská s touto zahradou sousedila Slavatovská zahrada s letohrádkem, tehdy již v držení jezuitů, kterým Dientzenhofer v zahradě postavil pavilon.

Po Dienzenhoferově smrti získal letohrádek František Ferdinand Buquoy, který upravil zahradu v rokokovém stylu a vystavěl zde skleníky, zejména módní oranžérie a fíkovny. Patrně koncem 18. století byla k letohrádku přistavěna dvě boční křídlaklasicistním slohu.

Roku 1815 zakoupili objekt podnikatelé, bratři Moses Porges von Portheim (1782-1870) a Leopold Porges von Portheim (1785-1869). Ti si dali roku 1830 na polovině zahrady postavit továrnu na výrobu kartounu. Velkou zkázu na letohrádku napáchal rozsáhlý požár v roce 1872. V souvislosti se stavbou kostela sv. Václava dále došlo k parcelaci další části zahrady a ke zboření jižního křídla letohrádku (v roce 1884).

Letohrádek byl zestátněn v roce 1945. V roce 1963 se zde usídlil Svaz českých výtvarných umělců a na počest stavitele Portheimky zde byla zřízena galerie „D“. Chátrající objekt byl v devadesátých letech rekonstruován pod vedením Tomáše Zetka. Vysílala odtud rozhlasová stanice Classic FM.

Současnost[editovat | editovat zdroj]

V současné době Portheimka patří městské části Praha 5. V roce 2016 proběhla výměna střešní krytiny, oprava historického krovu a obnova fasády. V galerii a v reprezentačních prostorách v 1. patře provozuje Museum Kampa - Nadace Jana a Medy Mládkových na základě koncesní smlouvy s Prahou 5 expozici skla. Samostatným bočním vchodem je přístupná Galerie D, kterou městská část využívá pro pořádání krátkodobých výstav. V přízemí objektu se nachází kavárna "Českavárna Portheimka".

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-06]. Identifikátor záznamu 152405 : letohrádek Portheimka. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • LAŠŤOVKOVÁ, Barbora: Pražské usedlosti. 1. vyd. Praha: Libri, 2001. 359 s. ISBN 80-7277-057-8. S. 234 - 236.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]