Polandball

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Postavička reprezentující Polandball

Polandball, též známý jako countryball, je druh rage komiksu vytvořený uživateli, který vznikl na německém imageboardu Krautchan.net v druhé polovině roku 2009. Tyto komiksy si dělají legraci z národních stereotypů a mezinárodních vztahů zemí, které zde ztvárňují kulaté postavičky s vlajkou oněch zemí.

Pozadí[editovat | editovat zdroj]

Polandball má své kořeny v kyber-válce ze srpna 2009 mezi polskými internetovými uživateli a uživateli zbylého internetového světa na stránce drawball.com. Tato stránka, která nabízí virtuální plátno ve tvaru koule, zde dovoluje lidem kreslit cokoliv chtějí a kreslit přes kresby ostatních. Na polském internetu vznikla myšlenka vyplnit plátno polskou vlajkou, a tak se tisíce Poláků spojily a společně nakreslily přes celé plátno polskou vlajku s nápisem "POLSKA" (Polsko) uprostřed. Po koordinaci z imageboardu 4chan byla tato vlajka překryta obrovským hákovým křížem.[1][2]

Krautchan.net je německý imageboard, který je navštěvován anglicky mluvícími uživateli internetu. Počátek Polandballu je přičítán uživateli Falco, Britovi, který v září 2009 vytvořil v programu MS Paint první Polandball, aby v apolitickém stylu trolloval polského uživatele jménem Wojak, který psal lámanou angličtinou, proto Polandbally začaly být s nadšením kresleny Rusy.[1][3][4][5]

Polandball nemá žádné jednoznačné tvůrce a může je dělat každý.[6]

Témata[editovat | editovat zdroj]

Ukázka komiksu o Polandballu, jak se nemůže dostat do vesmíru.

Polandball, který měl představovat Polsko a jeho historii, vztahy s jinými zeměmi a stereotypy[3][7] získal popularitu v důsledku havárie ve Smolensku, kde zahynul polský prezident Lecha Kaczyński.[2][8] Interakce mezi countrybally bývají psány lámanou angličtinou a internetovým slangem a připomínají memy s kočkami (lolcaty) a také obrázek Polska, typicky znázorněného v pláči, který je záměrně nakreslen obráceně, než je polská vlajka.[1][2]

Část komiksů s Pollandball je spojena s tím, že Polsko nemá vlastní kosmický program a možnost poslat přímo něco do vesmíru ze svého území. Jeden z nejpopulárnějších komiksů začíná tím, že se k zemi blíží velký meteorit, který by mohl zničit Zemi. Komiks pokračuje tak, že Countrybally (koule hrající v komiksu) ze zemí, které mají nějaký kosmický program opustí Zemi a odletí do vesmíru a jen polský zůstane na zemi a se slzami v očích řekne jen lámavou angličtinou: Polland cannot to space (Polsko nemůže do vesmíru).[3][3][7] Má se za to, že takovým způsobem Rusové začali diskuzi o tom, který stát je vyspělejší.[1] V jiném komiksu jde zase o historicko-politickou satiru. Pollandball nudí ostatní Countrybally (koule) svými nudnými řečmi ve stylu: So when we crushed Russia and the Turks were were the biggest country in the world (A tak jsme porazili Rusko a Turecko a stali jsme se největší zemí na světě), ostatní koule se začnou smát Polandballu a naštvaný Polanball zařve kurwa a ukazuje tabulku s nadpisem: Internet serious business (Internet je vážná věc). Takový slogan se používá, pokud někdo chce říct, že se někdo chová neuctivě. Zase nakonec komiks končí pláčem Polandballu.[1][2][9] Nové komiksy už odcházejí od tématu bezmocnosti Polska a týkají se nedávných událostí v politice. K Polandballu se často přimalovávají křídla.

Příklad Polandballu, kde komicky vystupují Česká republika a Švédsko v kontextu skandálu ohledně koňského masa v potravinách (2013)

Jednoduchost Polandballu, uznání světových dějin a zaměření na aktuální události, dělá komix vhodný ke komentování mezinárodních událostí.[6] Události, které jsou v Polandballu jsou například: papežské konkláve 2013, při kterých byl Jorge Mario Bergoglio zvolen novým papežem,[10] Ukrajinská krize,[6] Krymská krize[11] a také se týká Filipínských imigrantů na Taiwanu.[12]

Hodnocení[editovat | editovat zdroj]

Ukázka Polandball komiksu ukazujícím Polandball hrající video hru Europa Universalis. Komiks by měl ukazovat, jak Poláci vyprávějí o svoji historii.[13]

Wojciech Oleksiak, řekl, že každý by měl být schopen nakreslit Polandball komiks a že existence Polandballu umožňuje lidem vyjádřit svoje názory. Polandball je příklad par excellence na internetě, dál říkal, že tenhle komiks by měl být nezdvořilý, neslušný, rasistický, nebo prostě jen debilní slátanina, ale upozornil na to, že by se lidé při jeho kreslení měli snažit, aby zůstal dál atraktivní a zajímavý.[13]

Oleksiak také říká, že Polandball často přehnaně ukazuje polské stereotypy, například to, že Poláci nedokážou mluvit dobře Anglicky nebo že Poláci jsou přihlouplí lidé. Jedna z věci častých v Polandballu jsou Polské koule neustále mluvící o slavné historii cizích zemí a za svoje neúspěchy viní ostatní.[13]

Oleksiak dál říká, že Polandballs učí Poláky smyslu pro humor a brát s humorem i věci, které je štvou.[13]

Pravidla[editovat | editovat zdroj]

Autoři se většinou drží těchto pravidel:[zdroj?]

 1. Polsko nemůže do vesmíru.
 2. Koule nemají tvář, mají jen oči.
 3. Koule nemají končetiny.
 4. Všechny koule mluví lámanou a špatnou angličtinou, vyjma těch z anglicky mluvících zemí.
 5. Izrael a Německé císařství nemají koule, ale jiné tvary - židovský stát je krychle a Německé císařství nastojato postavený obdélník.
 6. Koule musí být kresleny manuálně, nikoliv pomocí kruhových šablon.
 7. Polský Countryball má obrácenou vlajku.

Mapping[editovat | editovat zdroj]

Existují mappeři, kteří místo jmen států používají právě polandbally. Pro tento typ polandballů se používá název FoEbally (Future of Europe bally)[14]. Tento trend stvořil na konci roku 2014 uživatel Emartis ✖ Arotanika ✖ It's excellent. FoEbally jsou populární, jelikož se s nimy dají dobře vyjádřit jakési emoce, které zažívá konkrétní stát.[15]

Countryballs[editovat | editovat zdroj]

Existuje mnoho komiksů ve stejném stylu jako Polandball v dalších zemích, ve kterých se koule hrající v nich se také mohou nazývat Countryballs, ale stejně často se nazývají také Polandballs.[16][17] V podobě koulí se zobrazují nejen různé státy, ale i jejich části. Svoje různé koule mají jednotlivé státy USA, Německé Bavorsko, španělské Katalánsko nebo ruská Sibiř a Ural. Některé Countrybally jsou také velmi zvláštní, Singapurský se nazývá Triangapore a vypadá jako trojúhelník, Izraelský má podobu hyperkrychle (narážka na židovskou fyziku), kazachstánský zase vypadá jako koberec (někdo říká že vypadá spíše jako cihla). U srbského jsou výrazné lícní kosti, britský má vždy cylindr a monokl a německá říše má jako countryball obdélník postavený nastojato. Pokud je ve vlajce státu znak, tak se u Countryballu maluje na pásku přes oko (např. Slovensko, Srbsko atd.).

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b c d e ORLIŃSKI, Wojciech. Wyniosłe lol zaborców, czyli Polandball. wyborcza.pl. Gazeta Wyborcza, 5 August 2014. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 1 January 2012. (Polish) 
 2. a b c d ZAPAŁOWSKI, Radosław. Znowu lecą z nami w... kulki. www.elondyn.co.uk. Cooltura, 15 February 2010. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 5 August 2014. (Polish) 
 3. a b c d KAPISZEWSKI, Kuba. Fenomem - Polska nie umieć kosmos. www.przeglad-tygodnik.pl. Przegląd, 13/2010. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 5 August 2014. (Polish) 
 4. Polandball [online]. Knowyourmeme [cit. 2014-08-06]. Dostupné online. (anglicky) 
 5. PLOMLOMPOM, Nils Dagsson Moskopp Erlehmann & Christian Heller. Internet-Meme : kurz & geek. 1. vyd. [s.l.]: O'Reilly Verlag, 2013. Dostupné online. ISBN 9783868998061. Kapitola MS-Paint-Comics, s. 86-88. (German) 
 6. a b c FISHER, Max. Is there a series of irreverent political cartoons summing up the crisis?. www.vox.com. Vox Media, 25 July 2014. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 6 August 2014. (anglicky) 
 7. a b CEGIELSKI, Tomek. MEMY. Legendy Internetu. hiro.pl. Hiro.pl, 12 April 2011. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 5 August 2014. (Polish) 
 8. KRALKA, Jakub. Polski internet to potęga, po co te kompleksy?. www.spidersweb.pl. Spider's Web, 11 May 2012. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 5 August 2014. (Polish) 
 9. Polandball cartoon [online]. Unknown, Unknown [cit. 2012-03-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 10. Wybór Franciszka okiem internautów. wiadomosci.onet.pl. Onet.pl, 14 March 2013. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 6 August 2014. (Polish) 
 11. Polandball is Reddit's answer to Crimea crisis. www.businesspost.ie. The Sunday Business Post, 4 March 2014. Dostupné online [cit. 1 November 2014]. (anglicky) 
 12. 台灣最美麗的風景是人 真的嗎? (Taiwan is one of the most beautiful landscapes, really?). www.appledaily.com.tw. Apple Daily (Taiwanese edition), 31 July 2014. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 6 August 2014. (Chinese) 
 13. a b c d OLEKSIAK, Wojciech. Polandball - A Case Study. Culture.pl. Adam Mickiewicz Institute, 9 June 2014. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 6 August 2014. (anglicky) 
 14. FoEballs. TheFutureOfEuropes Wiki [online]. [cit. 2019-05-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 15. Countryball (Mapping dialect). TheFutureOfEuropes Wiki [online]. [cit. 2019-05-26]. Dostupné online. (anglicky) 
 16. http://wyborcza.pl/1,86116,7462232,Wyniosle_lol_zaborcow__czyli_Polandball.html
 17. http://www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/fenomem

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]