Pelikán kadeřavý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Wikipedie:Jak číst taxobox Pelikán kadeřavý

alternativní popis obrázku chybí
Stupeň ohrožení podle IUCN
Zranitelný
zranitelný[1]
Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: ptáci (Aves)
Podtřída: letci (Neognathae)
Řád: veslonozí (Pelecaniformes)
Čeleď: pelikánovití (Pelecanidae)
Rod: pelikán (Pelecanus)
Binomické jméno
Pelecanus crispus
Bruch, 1832
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Pelikán kadeřavý (Pelecanus crispus) je velký veslonohý pták z čeledi pelikánovitých, největší z evropských pelikánů.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Pelikán kadeřavý patří k největším pelikánům světa. Dorůstá průměrně 170 cm s rozpětím křídel přes 3 m a hmotností mezi 11 - 15 kg. Má mohutné tělo, krátké končetiny a ocas a mohutný zobák s charakteristickým hrdelním vakem. Je bílý se stříbřitým odstínem, letky má černé, končetiny šedé, zobák šedý nebo pomerančově oranžový stejně jako hrdelní vak. Samec i samice se zbarvením neliší. Na rozdíl od podobného pelikána bílého, s kterým bývá velmi často zaměňován, má kadeřavá pírka v týle, světlou duhovku, jen malou lysinu kolem oka, šedé (ne černé) loketní letky a světlou spodinu křídla.[2]

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Pelikán kadeřavý žije ve vnitrozemských mokřinách a při pobřeží jihovýchodní Evropy, jižní a jihozápadní Asie a severovýchodní Afriky.[3] Občas, především během června, zaletuje i do střední Evropy.[4] Na zimu migruje obvykle jen na krátké vzdálenosti.

Ohrožení[editovat | editovat zdroj]

Během 19. a 20. století početnost pelikána kadeřavého výrazně klesla a z kategorie málo dotčených druhů byl dle Červeného seznamu ohrožených druhů (IUCN) v roce 1994 přeřazen rovnou do kategorie zranitelných druhů především díky masivnímu úbytku přirozeného biotopu a ilegálnímu odstřelu. V současné době se počet volně žijících jedinců pohybuje mezi 10 - 20 000 ptáky a dle dostupných údajů se již některé kolonie začínají zvětšovat. Nejrozsáhlejší kolonie čítající zhruba 1 000 chovných párů však pořád žije u jezera Mikri Prespa v Řecku.[5]

Ekologie[editovat | editovat zdroj]

Pelikán kadeřavý žije v monogamních párech, která se v období rozmnožování shlukují do velmi početných hejn. Stejně jako ostatní pelikáni se živí téměř výhradně rybami, které chytá do svého vaku přímo na vodní hladině a na rozdíl od pelikána hnědého se za nimi nepotápí. Loví především úhoře a parmice, občas také drobné bezobratlé živočichy. Hnízda, v podobě velké hromady větví, si staví na plovoucích nebo pevných vodních ostrovech. Ročně klade obvykle 2 - 3 vejce, na kterých sedí samice 39 - 40 dní. Mláďata krmí oba rodiče nejprve natrávenou potravou. Plavou od 7. - 8. dne, vzletná jsou ve věku asi dva a půl měsíce a pohlavně dospívají ve 3. roce života.

Pelikán kadeřavý v českých zoo[editovat | editovat zdroj]

V České republice chová pelikána kadeřavého Zoologická zahrada Dvůr Králové, Praha, Ostrava a také zoopark Chomutov.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Dalmatian Pelican na anglické Wikipedii.

  1. Červený seznam IUCN 2016.3. 8. prosince 2016. Dostupné online. [cit. 2016-12-10]
  2. SVENSON, L. a kol. Ptáci Evropy, severní Afriky a Blízkého východu. Praha : SvojtkaCo, 2004. ISBN 80-7237-658-6. S. 26-27.  
  3. BURNIE, D. Zvíře. [s.l.] : A Dorling Kindersley Book, 2002. ISBN 80-242-0862-8. S. 273.  
  4. DUNGEL, J.; HUDEC, K. Atlas ptáků České a Slovenské republiky. Praha : Academia, 2001. ISBN 978-80-200-0927-2. S. 22.  
  5. http://www.iucnredlist.org/search/details.php/16487/all

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]