Ostroh (Ukrajina)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ostroh
Острог
Kostel
Kostel
Ostroh – znak
znak
Ostroh – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 195 m n. m.
Časové pásmo UTC+2
Stát UkrajinaUkrajina Ukrajina
oblast Rovenská oblast
Ostroh
Ostroh
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 10,89 km²
Počet obyvatel 15 657 (2012)
Hustota zalidnění 1 437,7 obyv./km²
Správa
Vznik 1100
Adresa obecního úřadu вул. Героїв Майдану 4
35800 м. Острог
Telefonní předvolba 3654
PSČ 35807
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostroh (ukrajinsky Острог; rusky ОстрогOstrog; polsky Ostróg) je město v Rovenské oblasti na Ukrajině. Leží při ústí Viliji do Horyně necelých padesát kilometrů jihojihovýchodně od Rovna, správního střediska celé oblasti. V roce 2012 žilo v Ostrohu přes patnáct tisíc obyvatel.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Ipaťjevský letopis zmiňuje Ostroh už v roce 1100 jako volyňskou pevnost. V druhé polovině čtrnáctého století k sobě celou Volyň včetně Ostrohu připojilo Litevské velkoknížectví. Po Lublinské unii (1569) se Ostroh stal součástí Polské koruny (v rámci Republiky obou národů), kam patřil až do druhého dělení Polska. V roce 1585 bylo Ostrohu darováno magdeburské právo a stal se tak městem. V sedmnáctém století bylo město opevněno, kolem hradeb byl vykopán příkop a hradby měly pět bastionů.

Během povstání Chmelnického (1648–1657) bylo město vypáleno ukrajinskými kozáky a jeho obyvatelé vyvražděni. V roce 1793 se stalo součástí Ruského impéria, ke kterému patřilo do konce první světové války. Přes město nevedla žádná z železnic postavených v devatenáctém století, takže se jeho růst zastavil.

Mezi válkami byl Ostroh součástí druhé Polské republiky, kde patřil k Volyňskému vojvodství a sídlila v něm významná posádka polské armády. Dne 7. července 1920, během polsko-sovětské války, zde došlo k bitvě mezi polskými vojáky a ruskou 1. jízdní armádou pod vedením Semjona Michajloviče Buďonného.

Po sovětské invazi do Polska v roce 1939 se Ostroh stal součástí Sovětského svazu, kde patřil do Ukrajinské sovětské socialistické republiky.

Po napadení Sovětského svazu Německem dobyla Ostroh německá armáda. Rudá armáda ho dobyla zpět 5. února 1944.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Ostroh na německé Wikipedii a Ostroh na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]