Ostřice skalní

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jak číst taxoboxOstřice skalní
alternativní popis obrázku chybí
Ostřice skalní (Carex rupestris) na Červené hoře (Hrubý Jeseník), květen 2008
Vědecká klasifikace
Říše rostliny (Plantae)
Podříše cévnaté rostliny (Tracheobionta)
Oddělení krytosemenné (Magnoliophyta)
Třída jednoděložné - (Liliopsida)
Řád lipnicotvaré (Poales)
Čeleď šáchorovité (Cyperaceae)
Rod ostřice (Carex)
Binomické jméno
Carex rupestris
All., 1785
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ostřice skalní (Carex rupestris All.) je druh jednoděložné rostliny z čeledi šáchorovité (Cyperaceae).

Popis[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o drobnou rostlinu, dosahuje výšky pouze 4-20 cm. Je vytrvalá a vytváří polštářovité trsy. Lodyha je trojhranná, nahoře je trochu drsná. Listy jsou střídavé, přisedlé, s listovými pochvami. Čepele listu jsou pouze 1-3 mm široké, zpravidla žlábkovité, jejich špička brzy zasychá. Pochvy bazálních listů jsou červenohnědé, lesklé a na okraji se rozpadají v síťovitá vlákna. Ostřice skalní patří mezi jednoklasé ostřice, to znamená, že na vrcholu lodyhy je pouze 1 klásek, cca 0,8-2 cm dlouhý. Je to rostlina jednodomá, v horní části klásku se nacházejí samčí květy (nejčastěji 10-20), v dolní samičí, kterých je nejčastěji 3-15. Okvětí chybí. V samčích květech jsou zpravidla 3 tyčinky. Čnělky jsou většinou 3, jen vzácně 2. Plodem je mošnička, která je asi 2,5-4 mm dlouhá, na vrcholu zakončená krátkým zobánkem. Každá mošnička je podepřená plevou, která je hnědá až rezavě hnědá se světlejším středním žebrem a úzkým bělomázdřitým (hyalinním) okrajem. Plevy vytrvávají i po vypadnutí mošniček. Kvete nejčastěji v červnu až v červenci. Počet chromozómů: 2n=50 nebo 2n=52.

Rozšíření[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o severský a horský druh s cirkumpolárním rozšířením. Roste v severní Evropě, např. Skandinávii, v severním Skotsku, jižněji v Evropě jen v horách, jako jsou Pyreneje, Alpy, Karpaty, sudetská pohoří, Kavkaz. Dále roste na Sibiři a na Dálném východě a některých asijských horách, jako je např. Ural aj. Areál druhu přesahuje i do Severní Ameriky, kde se vyskytuje nejvíce v Kanadě a na Aljašce a ve Skalnatých horách v USA. Kromě toho ji najdeme i v Grónsku, na Islandě a na Špicberkách. Mapka rozšíření viz zde: [1].

Rozšíření v ČR[editovat | editovat zdroj]

Je to velmi vzácný a kriticky ohrožený (kategorie C1) druh flóry ČR. Roste velmi vzácně nad hranicí lesa v subalpínském stupni Krkonoš a Hrubého Jeseníku (zde pouze na dvou místech na Červené hoře). Obývá skalní terásky na spíše vápnitém podkladu. Vápnitý podklad je v českých a moravských horách vzácností, převládají zpravidla kyselé substráty.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Grulich V. et Řepka V (2002): Carex L. In: Klíč ke Květeně České republiky, Kubát K. et al. (eds.), Academia, Praha
  • Nová Květena ČSSR, vol. 2, Dostál J. (1989), Academia, Praha

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]